Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Computers - Questions & Answers

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime19th Ιούλιος 2010, 10:55 am

ξερει κανεις πως:

-φτιαχνω λιστα σε κελι (δλδ οταν ειμαι σ'ενα κελι,ν'ανοιγει λιστα yes-no)
-κανω nest τα if

στο excel 2007?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime21st Ιούλιος 2010, 8:41 pm

εγκατεστησα στο desktop μου το regisrtry reviver..

εντοπισε πανω απο 1200 λαθη..

εβαλα κι αλλα registry cleaners..

το mechanic βρηκε επισης καμια 1000αρια..

ειναι πολλα για να τα διορθωσουν και τα δωρεαν δε βρισκουν τοσα σφαλματα..

υπαρχει κανα καλο δωρεαν registry cleaner?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime22nd Ιούλιος 2010, 9:28 am

http://www.tune-up.com/products/tuneup-utilities/
είναι πολύ καλό αλλά δν είναι free....
(υπάρχει το trial που
-Comes with all the functions of the full version
-Allows users to try the software at no obligation for up to 15 days

οπότε θα είσαι κομπλέ για να το καθαρίσεις τουλάχιστον για αρχή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime22nd Ιούλιος 2010, 9:32 am

thx giotis..

edit:τρεχω 2,5 ωρες το προγραμμα στο laptop και το desktop..
2 ωρες κανει defrag σοτυς δισκους..ακουμπω το χερι μου στο laptop και καιει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime24th Ιούλιος 2010, 10:06 am

καμια προταση για anti spyware?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime24th Ιούλιος 2010, 10:12 am

spybot search and destroy
http://www.safer-networking.org/gr/index.html

http://www.malwarebytes.org/

εγώ αυτά έχω στις free editions + kapersky αγορασμένο


http://www.pctools.com/spyware-doctor/
κ αυτό είχα παλιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime24th Ιούλιος 2010, 10:14 am

thx giotis..

τι θα εκανα χωρις εσενα?

εβαλα ενα προγραμμα να κανει free scan και βρηκε 3200 infected files..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime24th Ιούλιος 2010, 10:19 am

άμα βρήκε 3200 infected files...
τότε θα σου πρότεινα ένα φορματ......
να ησυχάσεις μια κ καλή...
όποτε είχα πετύχει τέτοιες καταστάσεις δν γλυτώνεις εύκολα
πιο προγραμματάκι σου βρήκε τόσους ιούς?
τι windows έχεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime24th Ιούλιος 2010, 10:42 am

crashαρε το laptop..Embarassed

το anti spyware που εβαλα,anti-spyware το λενε..

εχω xp στο desktop που ειχα να ανοιξω κατι μηνες και vista στο laptop..

format θελω να κανω αλλα σκεφτομαι οτι πρεπει να σωσω πολλα αρχεια..

επισης,σκεφτομαι να βαλω linux αλλα:
-εχω μια μικρη αδερφη ''εχει ο αδερφος της κατερινας..δε θελω..''
-ψιλοδυσκολευομαι με τα debian που εχουμε στο ΚΗΥ..
-δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι συμβατα καποια προγραμματα οπως το @risk (για risk simulation),το office (επειδη χρησιμοποιω πιο προχωρημενες συναρτησεις απο αυτες του openoffice) κι αλλα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime24th Ιούλιος 2010, 10:58 am

τι εννοείς crashare το laptop? bsod (blue screnn of death)? άμα ναι από όσο ξέρω το φορματ δν το γλυτώνεις.(κ μένα μου βγάζει το βλαμμένο(laptop με vista ) bsod όταν ανοίγω το vuze είτε το utorrent αλλά μιας κ έχω τα linux βαριέμαι να κάνω φορματ)

για back up δν μπορώ να σε βοηθήσω. άπειρη υπομονή ( η οποία αυξάνετε σε σχέση με το πόσα αρχεία θες να σώσεις)
αυτό που λέει είναι να έχεις σε ένα partition τα windows. σε ένα άλλο τα linux, κ σε ένα τρίτο τα αρχεία σου οπότε θα μπορείς να κάνεις εύκολο format....

για linux μπορείς να βάλεις dual boot κ να μπαίνεις σε windows για να τρέξεις πχ τα παραπάνω προγραμματάκια κ να μπαίνει η αδελφή σου κ να μπαίνεις linux για όλα τα άλλα. άμα έχεις ελεύθερο χώρο στο σκληρό βάλτα κ άμα τελικά δν σε βολεύουν βγάλτα. η διαδικασία είναι απλή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime24th Ιούλιος 2010, 11:19 am

bsod..

η οδυσσεια του format ξεκινα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime28th Ιούλιος 2010, 6:14 pm

Παράθεση :
BSOD ένα από τα πιθανά αίτια έκρηξης της εξέδρας Deepwater Horizon

Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Dwtrh

Σύμφωνα με τις έρευνες που έγιναν για να διαπιστωθεί η πραγματική αιτία της έκρηξης που πραγματοποιήθηκε στην εξέδρα άντλησης πετρελαίου Deepwater Horizon στον κόλπο του Μεξικού υπάρχουν τουλάχιστον 20 παραλείψεις των εργαζομένων που αν δεν είχαν γίνει τότε θα είχαν σίγουρα αντιληφθεί τις ενδείξεις για επερχόμενη έκρηξη και ίσως την είχαν αποτρέψει.

Υπενθυμίζεται ότι η έκρηξη της εξέδρας, στις 20 Απριλίου, είχε ως αποτέλεσμα την βυθισή της και την διαρροή πολλών εκατομυρίων λίτρων πετρελαίου στη θάλασσα καθημερινά. Η διαρροή του πετρελαίου σταμάτησε πρίν από μια εβδομάδα χάρη σε ένα χωνί που τοποθέτησε η BP στον αγωγό την διαρροής.

Από την παραπάνω έρευνα έγινε γνωστό ότι μεταξύ των 20 παραλήψεων των εργαζομένων στην εξέδρα βρίσκεται και η παράλειψη της BSOD ή Blue Screen of Death που εμφανιζόταν ακόμα και πρίν από τις 20 Απριλίου στους υπολογιστές την εξέδρας. Παρόλαυτα κανένας δεν προσπάθησε να εντωπίσει και να διορθώσει το πρόβλημα.

πήγη: http://grandtechnologyblog.blogspot.com/2010/07/bsod-deepwater-horizon.html
όπως βλέπεις jerry υπάρχουν κ χειρότερα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime28th Ιούλιος 2010, 7:21 pm

μερικες φορες,η τεχνολογια γιγαντωνεται τοσο που ξεφευγει απο την ανθρωπινη αντιληψη..

δε μπορεις να ελεγξεις τις εκροες,αλλα τις εισροες και το προγραμμα..

κοιτα τη μεθοδο monte carlo..δε μπορεις να την υλοποιησεις με χαρτι και μολυβι,παρα μονο με Η/Υ επειδη χρησιμοποιει τυχαιους αριθμους..

εχω απομονωσει στον ενα δισκο,13 gb που θελω να σωθουν μετα το format..ενας φιλος μου ειπε οτι χρειαζομαι εξωτερικο σκληρο..
θα περιμενω τον eca μπας και ξερει απο partition..

στα ubuntu,πρεπει να βαλω antivirus,spyware κτλπ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime29th Ιούλιος 2010, 9:44 pm

jerry έγραψε:

στα ubuntu,πρεπει να βαλω antivirus,spyware κτλπ?

κατηγορηματικά όχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 9:22 am

ξαναβαλα τα windows,αλλα δεν εγινε format.. Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 9:58 am

Formatting and Installing from the Windows XP CD

Step 1

This section explains how to reformat a drive from the Windows XP installation CD. This can be used when installing a fresh copy of Windows onto a computer. Here it is especially important to backup all of your important information because upon formatting you will lose EVERYTHING that used to be on the drive. This includes all applications and device drivers, so you must back up everything you can.

Step 2

Insert your Windows XP installation disc into your CD drive (Home or Pro--it does not matter).

Step 3

Now as you computer boots a little more it will say "Press any key to boot from CD.." press a key to do so.

Step 4

The CD will load up a blue screen and then spend a while loading files it needs. When it is finished it will list a few options, mainly "Press ENTER to set up Windows XP." Press Enter or Return.

Step 5

Now you will be at a screen to select where to install Windows to. This is where you can delete old partitions and format drives. The box in the bottom half of the screen shows all your drives and the partitions that exist on them. Use the Up and Down arrow keys to highlight your "C:" partition and press the 'D' key (if all that shows up is "Unpartitioned space" and you have no C: or D: partitions, skip this step). On the next screen press the 'L' key to finalize deleting the partition.

Step 6

Now you are back on the screen to choose where to install Windows. The box on the lower half of the screen should no longer show a partition but simply have an entry "Unpartitioned space xxxxxMB." Select this with the arrow keys and press the 'C' key to create a partition on the drive. The next screen tells you the minimum and maximum sizes the partition can be and lets you pick the size. The default size is the maximum, but double check that the number entered is the maximum and hit enter.

Step 7

Now you will again be back at the choose where to install Windows screen. But this time you will have a partition that looks something like this "C: Partition1 [New (Raw)]xxxxxxMB." Highlight this entry and press enter.

Step 8

The next screen lets you choose which file system to format the drive with. Choose NTFS as it is faster and more secure. If the drive is brand new and has never been used before then use one of the options that ends in "(Quick)." Or, choose one of the lower down options. Use the arrow keys to select the proper one and press Enter or Return.

Step 9


From here you are all set and the installation of Windows will proceed starting with a format of your drive. This will take a while (over half an hour) so you can take a little break

από
εδώ

δοκίμασες με αυτόν τον τρόπο και δεν έγινε το format???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 10:18 am

δεν την παλευει καθολου..

το cd οπου ειχα βαλει τα win,τωρα δεν το διαβαζει καν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 10:22 am

καταρχήν δοκίμασε να το καθαρίσεις το cd κ να δεις αν παίζει στο pc κανενός φίλου σου.
μια λύση είναι να το κατεβάσεις από τορρεντ κ έτσι κ στη συνέχεια άμα έχεις αυθεντικά τα windows να βάλεις τον δικό σου κωδικό.
χαρά στην όρεξη σου καλοκαιριάτικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 10:27 am

πρεπει να το κανω το καλοκαιρι..

δε μπορουσα να τρεξω πλεον τπτ..

ολα κολλαγαν..

ειχα ποσους ιους και cracked αρχεια..

αν τα καταφερω,μπορω να δουλεψω ανετα απο δω και περα,αν οχι θα εχω προβληματα..

αν και σε μια βδομαδα,θα ειμαι στην κρητη και θα βουταω με τον capitano..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 10:33 am

(((σε έναν φίλο μου που γάμησε το pc του τελευταίες μέρες πριν το τέλος του πέρασα στα γρήγορα τα ubuntu κ τώρα μέχρι να τον ξαναδώ δουλεύει εκεί κ έτσι αναβάλαμε το φορματ καλοκαιριάτικα...........)))
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 10:35 am

ασε giotis..

ουτε τα ubuntu μου δουλευουν πλεον..

πρεπει να τα ξανακατεβασω..

υπαρχει προγραμμα που να τρεχει προγραμματα μονο για windows,σε ubuntu?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 10:44 am

http://www.winehq.org/

wine λέγετε αλλά δν το έχω ψάξει.δν μου έχει χρειαστεί. κ βσκ δν είναι τέλειο. δλδ δν δουλεύουν όλα τα προγράμματα. (υπάρχουν κ άλλα σαν αυτό αλλά αυτό είναι το πιο διάσημο κ αν από όσο έχω καταλάβει το καλύτερο)

που λες προγράμματα μόνο για windows βσκ όσα προγράμματα τρέχουν πχ σε windows κ σε Linux έχουν διαφορετική έκδοση για το καθένα. δλδ η κατάληξη .exe δν υπάρχει στα Linux (-τουλάχιστον όχι όπως την ήξερες ως τώρα)

(α κ μην νομίζεις ότι έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με τα λινουξ ότι έχω μάθει 2μήνες τώρα που τα έχω.πολύ βασικά πράγματα. )

κ τι εννοείς ούτε τα Ubuntu σου δουλεύουν? πότε τα είχες κατεβάσει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 10:58 am

εχω μπλεξει τα μπουτια μου giotis..

βσκ,αυτο που θελω ειναι να βαλω windows και ubuntu,σβηνοντας παραλληλα ολο το δισκο..

τα προγραμματα που θελω να κρατησω,τα εχω σε back up..


τα ubuntu δε μου δουλευουν γτ αρχικα τα ειχα βαλει στο flashακι και χθες,τα εκανα αποκοπη-επικολληση σε cd..οι δυο εκδοσεις (για flashακι και για cd ειναι διαφορετικες..)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 11:10 am

καλο κουράγιο. τι να πω. άμα θες κάτι πες το.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Αυγουστός 2010, 1:06 pm

Ρε παιδιά μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί έχουν σπάσει τα νέυρα μου?? Πριν λίγες μέρες αποφάσισα να ξεθάψω τον παλιό υπολογιστή μου και τον έστησα κανονικότατα. Το σύστημα είναι Windows Xp Service Pack2 με AMD Athlon XP 2500+ και κάρτα γραφικών την NVIDIA GeForce FX 5200.
Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν οτι ενώ έχω κανονικά ήχο στα βίντεο και παιχνίδια, όταν ανοίγω ένα βιντεάκι στο ιντερνετ, ενώ βλέπω κανονικά δεν έχει ήχο. Επίσης δεν υπάρχει ο χαρακτηριστικός ήχος όταν ανοίγω και κλείνω το pc. Για να σιγουρευτώ εγκατέστησα τις τελευταίες εκδόσεις των Adobe Flash Player, Shockwave Player και Java. Από ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα πρέπει να βρίσκεται στα codecs, όμως δεν ξέρω και δεν έχω ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο, οπότε πολύ πιθανό να κάνω λάθος...Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?? Πως ***** μπορώ να το λύσω το θέμα? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Computers - Questions & Answers
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games-
Μετάβαση σε: