Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Το thread του Linux και του Open Source

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime3rd Ιούνιος 2010, 10:28 am

βασικά εγκαθιστάς μετά και ένα προγραμματάκι που λέγεται grup. είναι boot loader και ουσιαστικά με αυτό επιλέγεις ποιο λειτουργικό θα χρησιμοποιήσεις κάθε φορά που ανοίγεις το pc
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime3rd Ιούνιος 2010, 10:31 am

Δηλαδή σου εμφανίζει μια οθόνη στην αρχή- περίπου όπως και στα Windows όταν επιλέγεις χρήστη- και διαλέγεις το λειτουργικό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime3rd Ιούνιος 2010, 10:32 am

ναι να κάπως έτσι είναι
Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 158560702_d11b6e3889_o
και με τα βελάκια επιλέγεις ποιό θέλεις.έχει και χρονόμετρο οπότε αν περάσουν πχ 10 sec τότε μπαίνει στο προεπιλεγμένο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime3rd Ιούνιος 2010, 10:37 am

Ευχαριστώ! Είναι πολύ βολική αυτή η επιλογή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime9th Ιούνιος 2010, 8:21 pm

Σύντομο λεξικό ορολογίας για νέους χρήστες στο Linux

http://cerebrux.comli.com/documents/articles/2010/06/sintomo-lexiko-orologias-gia-neous-christes-sto-linux/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime9th Ιούνιος 2010, 8:27 pm

Πολύ καλό για τους νέους πράγματι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime22nd Ιούνιος 2010, 9:42 pm

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=9159
ένας οδηγός με πάρα πολλές συντομεύσεις κ τρικς. πολύ χρήσιμο κατά την γνώμη μου. (για ubuntu, kubuntu.,..)
_____________________________________________________
κ μία απορία. έχω τα kubuntu.
κάθε φορά που ανοίγω το pc μου, μου ζητάει να βάζω κωδικό το kdesudo για να μπαίνω στο partition που έχω τα windows. βσκ το ονομάζει "σκληρός δίσκος 178,5GiB" .
απλά είναι βαρετό κάθε φορά να το βάζω κ θα ήθελα να σταματήσει να μου το ζητάει. γίνετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime23rd Ιούνιος 2010, 3:07 pm

μπορώ να εγκαταστήσω μία εφαρμογή KDE 3.2.x στο pc μου που έχω τα kubuntu 10.4 άρα κ KDE 4 ?
συγκεκριμένα θα ήθελα την παρακάτω
http://kde-apps.org/content/show.php/KTechlab?content=18943
http://sourceforge.net/projects/ktechlab/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime30th Αυγουστός 2010, 6:23 pm

Επειδή είχα καιρό να δώ το thread τώρα είδα την ερώτηση σου. Γίνεται αρκεί να έχεις και τις
βιβλιοθήκες του KDE 3.2 το ερώτημα είναι τι το θέλεις? Αφού δεν κάνουμε microcontrollers.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime30th Αυγουστός 2010, 10:44 pm

tnx βσκ το βρήκα κ το έβαλα. για να ξέρω γενικά...
τις βιβλιοθήκες του KDE 3.2 πως τις προσθέτω?

το ktechlab το ήθελα για να παίξω λίγο με απλά κυκλώματα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime31st Αυγουστός 2010, 1:29 am

Γενικά να τις βρείς είναι λίγο δύσκολο γιατί είναι πολύ πολύ παλιές. Μπορείς να πάρεις τον
κώδικα και να τις κάνεις compile αλλά και πάλι χρειάζεσαι παλιές εκδόσεις της qt.
Γενικά είναι δύσκολα τα πράγματα.

Δε εδώ πόσο παλιές είναι:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kde

Ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος για να το κάνεις να παίξει είναι μέσω του package manager ο
οποίος λογικά θα σου δώσει και ότι βιβλιοθήκες χρειάζεσαι ως dependencies.

Πάντως από αυτά που είδα το project είναι μάλλον παρατημένο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime4th Σεπτέμβριος 2010, 12:37 pm

βσκ μου φαίνεται ότι βγάζει κ λάθη όταν το είχα κοιτάξει. αλλά από όσο είχα δει το είχαν για καλό. κ μένα ότι ήταν παρατημένο μου έχει δώσει την εντύπωση.
ευχαριστώ πολύ πάντως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime4th Σεπτέμβριος 2010, 12:48 pm

Θέλετε να τρέξετε στην linux διανομή σας τις αγαπημένες σας εφαρμογές ή τα αγαπημένα σας παιχνίδια και δεν μπορείτε επειδή το linux δεν τα υποστηρίζει? Το PlayOnLinux είναι εδώ και θα σας λύσει τα χέρια.
Με το PlayOnLinux απλά θα μπορείτε εύκολα να εγκαθιστάτε και να “τρέχετε” πλήθος παιχνιδιών και εφαρμογών που έχουν σχεδιαστεί να παίζουν μόνο στα Windows. Στον παρακάτω οδηγό σας δείχνουμε τον τρόπο.


http://www.pcsteps.gr/tutorials/linux/554-playonlinux
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime4th Σεπτέμβριος 2010, 2:34 pm

το είχα δεί αλλά δεν το είχα δοκιμάσει.
είναι buggy σαν το wine?
και από όσο θυμάμαι έχει μια λίστα που επιλέγεις το πρόγραμμα που θές. θα πρέπει να έχεις και σε cd το πρόγραμμα για να το εγκαταστήσεις ή είναι σε πακέτα?
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το thread του Linux και του Open Source   Το thread του Linux και του Open Source - Σελίδα 3 I_icon_minitime5th Σεπτέμβριος 2010, 1:22 pm

Γενικά τέτοιες λύσεις δεν είναι και τόσο καλές. Πρέπει το παιχνίδι να είναι native linux για να
παίξει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το thread του Linux και του Open Source
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games-
Μετάβαση σε: