Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Τι έγινε χθες βράδυ στο ΕΜΠ ?!

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Τι έγινε χθες βράδυ στο ΕΜΠ ?! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι έγινε χθες βράδυ στο ΕΜΠ ?!   Τι έγινε χθες βράδυ στο ΕΜΠ ?! - Σελίδα 2 I_icon_minitime22nd Φεβρουάριος 2010, 10:39 pm

Ενδιαφέρον! Νομίζω ότι τοποθετηθήκατε αρκετά σωστά!

Για την εισβολή. Προφανώς το ηχητικό είναι live και τότε δεν ήξεραν πόσους είχαν πιάσει και τι έγιναν αυτοί! Οπότε δεν μπορεί κάποιος να τους κατακρίνει για τις εκφράσεις που χρησιμοποιήσαν!

Αν έγιναν ζημιές..χωρίς να ξέρω πολλά(ανέβηκα μόνο για τον μπεργελέ σήμερα!) ψιλοάκουσα ότι είχαν ανοιχτεί κάποιες πόρτες στο σέμφε(?) αλλά όχι πως είχαν πάρει κάτι.
Για τους χημικούς και πάλι χωρίς να είμαι σίγουρος πριν κάμποσες μέρες ή παλιότερα ίσως είχαν γίνει ζημιές..
Ουσιαστικά όσα λέει το ηχητικό και εγώ αυτά είχα ακούσει. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Πάντως εφόσον οι φύλακες λένε πως ήταν normal κατάσταση δεν βλέπω λόγο να γίνει άρση ασύλου και το κυριότερο να μαζεύουν αυτούς που κάνανε πάρτυ!(πιο πολλούς από το σέμφε πρέπει να μάζεψαν και όχι από τους χημικούς)
Όπως είπα και πιο πριν πρώτα μαζεύουμε και μετά ψάχνουμε κάτι για να τους κατηγορήσουμε??
Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με την αψημαχία μεταξύ του φύλακα στους ηλεκτρολόγους(προφανώς τα παλιά κτήρια θα εννοεί). Εκεί είναι το όλο θέμα αν και δεν νομίζω πως χρειαζόταν να επέμβει η αστυνομία. Ναι άμα γινόντουσαν πράγματι καταστροφές δεν έχω πρόβλημα να επέμβει η αστυνομία αλλά άμα δεν γίνονται και κάνουν ντου για ανύπαρκτους λόγους τότε η κατάσταση θυμίζει...άλλες εποχές(?)!
Εντάξει για το πόσο φιλικά είναι τα μπουμπούκια της αστυνομίας δεν μπορώ να πω και πολλά αφού έχω βρεθεί σε διάφορα περιστατικά..ξεχνάνε ποιος είναι ο ρόλος τους και αφού ξέρουν ότι οι ανώτεροι θα τους καλύψουν δείχνουν υπερβάλλοντα "ζήλο" όπως είπαν και παραπάνω..
Να θυμίσω μόνο ότι η ζαρτινιέρα νο1(υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις πλέον..) έχει ως εξής: κατηγορούν τον φοιτητή ότι αντιστάθηκε στους μπάτσους. Όσοι δεν είχατε δει το βίντεο απλά έδειχνε το εξής: να ξυλοκοπούν τον φοιτητή μέχρι εσχάτων, ο ανώτερος τους να είναι παρών και να μην λέει τίποτα. Ο φοιτητής είναι με τα ψυχοφάρμακα πλέον και ο διοικητής τους αστυνομικού τμήματος της περιοχής πήρε προαγωγή(ή κάτι τέτοιο!Πάντως κάποιος πήρε προαγωγή μετά από λίγο καιρό!)..
Τα τελευταία επί του θέματος..

Για τις συνελεύσεις. Ναι δεν είναι ιδανικές! Αλλά δεν είναι ούτε και η καλύτερη λύση να τις απαξιώνουμε τελείως..μου τη σπάει όταν βλέπω παρατάξεις να παροτρύνουν τον κόσμο να πηγαίνει για καφέ και μου τη σπάει κυρίως όταν οι περισσότεροι πηγαίνουν και ψηφίζουν επειδή βγήκαν μαζί για καφέ με την τάδε παράταξη, πήγαν εκδρομή εκεί κτλ ή το χειρότερο κατ' εμέ όταν ψηφίζουν κάποιον επειδή ψηφίζουν οι γονείς τους το αντίστοιχο..δεν το θεωρώ πολιτική αυτό! Αν είναι σώνει και καλά κάποιος να απαξιώσει το όλο θέμα με τα συνδικαλιστικά/πολιτικά ας το κάνει ολοκληρωμένα!!!Τα μάσου πίτσου μίτσου είναι σπαστικά(σε αυτά συμπεριλαμβάνω και το κράξιμο μέχρι τελικής πτώσης που δεν προσφέρει απολύτως τίποτα)!
Νομίζω πως αν υπάρξει και μια ακόμα παρέμβαση που θα έχει ως σκοπό τη βελτίωση των συνελεύσεων και την έκφραση μιας ακόμα άποψης μόνο καλά αποτελέσματα μπορεί να έχει! Μα θα μου πείτε σιγά μην κάθομαι να ασχολούμαι με τέτοια πράγματα, δεν θα βγάλω άκρη κτλ!Εν μέρη δεν θα έχετε άδικο με την κομματοποίηση που έχει εισέλθει στο ελληνικό πανεπιστήμιο! Όμως αν μιλήσετε με τα παιδιά των παρατάξεων πιστεύω πως δεν θα σας γράψουν! Όχι πως χρειάζεται να είναι κάποιος όλη μέρα μες τον συνδικαλισμό για να βοηθήσει στην βελτίωση της κατάστασης..αντιθέτως θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται! Μπορεί να κάνει τα πάντα(εννοώ να είναι πρωτίστως φοιτητής, να παρακολουθεί κτλ) αλλά να συμμετέχει σε ένα μικρό βαθμό και σε αυτό..
Επειδή κράζουμε, κράζουμε(και καλά κάνετε) πρέπει να πούμε ότι κατά καιρούς έχουν γίνει και καλές συζητήσεις. Υπάρχουν σημεία που η κατάσταση ξεφεύγει(δεν εννοώ ξύλο αλλά "συζητήσεις" επί ψιλοάκυρων θεμάτων. Προσοχή τα εργασιακά δεν τα θεωρώ άσχετο θέμα ειδικά όταν υπάρχουν ανοιχτά θέματα με τα εργασιακά των μηχανικών) και δεν διαφωνώ.
Ξέφυγα?Μπορεί! tongue
Τα μπέρδεψα? Σίγουρα!!! Laughing


Υ.Γ πάντως εγώ γενικότερα δεν εμπιστεύομαι τα μμε καθώς η πηγή πληροφόρησης τους είναι μονόπλευρή. Στην συγκεκριμένη περίπτωση βλ. αστυνομία. Παίρνουν γραμμή από τη γαδά και αρχίζουν..οπότε γιατί να τους ακούσω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι έγινε χθες βράδυ στο ΕΜΠ ?!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: