Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Free software και κομμουνισμός

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime1st Μάρτιος 2010, 10:32 pm

hotdog έγραψε:

Δεν νομίζω κάποιος που ξέρει μερικά στοιχειώδη πράγματα και δεν πάει να πάρει πρώτη φορά υπολογιστή, να πάρει έτοιμο υπολογιστή με windows που τα πληρώνει χρυσάφι!

Torrent και άγιος ο θεός..(και ας πάει στο διάολο η microsoft)
Ναι αλλά δε λέει κάτι να ζητήσεις PC χωρίς Windows, να στο δώσουν φτηνότερα και να πας σπίτι να του περάσεις τα Windows 7 που κατέβασες χθες ... Πάλι στη Microsoft βασίζεσαι, απλά την "κλέβεις" κιόλας Razz
Δε το παίζω super-duper linuxas ... just sayin! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime1st Μάρτιος 2010, 11:12 pm

πάντως για να ηρεμήσουν τα πνεύματα ... η μόνη μου ένσταση είναι η σύγκριση ...τπτ άλλο. δεν πιστεύω πως κολλάει να πεις το ελεύθερο λογισμικό (οποιασδήποτε μορφής ) κομουνιστικό ...δεν νομίζω τα χαρακτηρίστηκα τους να συνδέονται ... δηλαδή αν συνδέονται και η θεωρήσουμε πως η ιστορία έχει την τάση να επαναλαμβάνεται ούτε που θέλω να σκέφτομαι τι πάει να πει φασισμός στον κόσμο του software...
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Μάρτιος 2010, 1:54 am

ναι μωρέ.. οι εταιρείες κάνουν αυτή τη σύγκριση επειδή θέλουν να δαιμονοποιήσουν αυτό που τους μειώνει τα κέρδη.

σου είπα όμως με ποιόν τρόπο μπορώ να διακρίνω μια κάποια αναλογία.. τώρα αν εσένα δε σου κολλάει, πάσο και αγκρή του ντισαγκρή Smile.


Παράθεση :
Αυτό το quote από πού είναι?

εδώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Μάρτιος 2010, 11:52 am

astavas έγραψε:
Παιδιά, γιατί δεν εξηγεί ο καθένας τι εννοεί όταν γράφει κομμουνισμός/κομμουνιστής για να καταλαβαίνουμε και μεις οι άσχετοι? Νομίζω ότι θα διευκολύνει και την κουβέντα. Λέω γω τώρα...

Πάντως γιατί τόσο στην τσίτα ρε σεις? Ο nameless μίλησε μια χαρά, δεν νομίζω να έθιξε κανέναν.

Συμφωνώ!

Spyros έγραψε:
hotdog έγραψε:

Δεν νομίζω κάποιος που ξέρει μερικά στοιχειώδη πράγματα και δεν πάει να πάρει πρώτη φορά υπολογιστή, να πάρει έτοιμο υπολογιστή με windows που τα πληρώνει χρυσάφι!

Torrent και άγιος ο θεός..(και ας πάει στο διάολο η microsoft)
Ναι αλλά δε λέει κάτι να ζητήσεις PC χωρίς Windows, να στο δώσουν φτηνότερα και να πας σπίτι να του περάσεις τα Windows 7 που κατέβασες χθες ... Πάλι στη Microsoft βασίζεσαι, απλά την "κλέβεις" κιόλας Razz
Δε το παίζω super-duper linuxas ... just sayin! Laughing

Γιατί όχι? Μπορεί να βάλω σε partition και windows και linux? E και?
Σιγά μην πληρώσω 100+ e για ένα λογισμικό..
Απλά εκμεταλλέυομαι όλα τα διαθέσιμα "εργαλεία"!Δεν στηρίζομαι πουθενά! Very Happy

Nameless49532 έγραψε:
ναι μωρέ.. οι εταιρείες κάνουν αυτή τη σύγκριση επειδή θέλουν να δαιμονοποιήσουν αυτό που τους μειώνει τα κέρδη.

Wink


Sorry για τα greeklish..τo pc-lab φταίει!!! tongue


Έχει επεξεργασθεί από τον/την liliostasi στις 2nd Μάρτιος 2010, 12:09 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : το έφτιαξα για πλάκα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Μάρτιος 2010, 12:59 pm

η προσπαθεια οικιοποιησης του free software απο τον κομμουνισμο ειναι τραγελαφικη..

γτ να μην ειναι δλδ το ελευθερο λογισμικο εκφραση της αναρχιας,η της απολυτα ελευθερης αγορας?

τα κοινωνικο-οικονομικο-μπλα-μπλα συστηματα οπως ο κομμουνισμος,ο καπιταλισμος,η αναρχια και ολα τα αλλα αναφερονται σε κοινωνιες..

οχι σε συγκεκριμενες εκφανσεις μεσα στην κοινωνια..

επισης,ο κομμουνισμος ειναι πολυ σφιχτο συστημα (με πολλες δομες,θεωριες κτλ) που δεν εχουν και μεγαλη σχεση με την ελευθερια..

οπου υπηρξε κομμουνισμος,υπηρξε και καταπατηση των ανθρωπινων ελευθεριων,αντιθετα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Μάρτιος 2010, 1:30 pm

Vre den eipe kapoios oti einai kommounistiko h kati tetoio.
Auto einai "sumperasma" twn etaireiwn.
Egw apla anaferw thn olh stoxopoihsh mias politikhs apoyhs.
Paraloga pragmata apo ponhrous an8rwpous! Smile



Βρε δεν είπε κάποιος ότι είναι κομμουνιστικό η κάτι τέτοιο.
Αυτό είναι "συμπέρασμα" των εταιρειών.
Εγώ απλά αναφέρω την όλη στοχοποίηση μιας πολιτικής άποψης.
Παράλογα πράγματα από πονηρούς ανθρώπους! Smile

edit στο pc lab δεν έχει ελληνική γραμματοσειρά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Μάρτιος 2010, 9:06 pm

hotdog έγραψε:
Spyros έγραψε:

Ναι αλλά δε λέει κάτι να ζητήσεις PC χωρίς Windows, να στο δώσουν φτηνότερα και να πας σπίτι να του περάσεις τα Windows 7 που κατέβασες χθες ... Πάλι στη Microsoft βασίζεσαι, απλά την "κλέβεις" κιόλας Razz
Δε το παίζω super-duper linuxas ... just sayin! Laughing
Γιατί όχι? Μπορεί να βάλω σε partition και windows και linux? E και?
Σιγά μην πληρώσω 100+ e για ένα λογισμικό..
Απλά εκμεταλλέυομαι όλα τα διαθέσιμα "εργαλεία"! Δεν στηρίζομαι πουθενά! Very Happy
Τι σχέση έχει το σε ποιό partition θα το βάλεις? Και παράνομο θα είναι και θα το χρησιμοποιείς!
Αν αύριο ανοίξεις τεχνικό γραφείο θα πληρώνεις 3-4 Windows και Office Pro για τα PC του? (Εκεί δε σε παίρνει σπασμένα και μλκιες) Suspect
Όταν το Office περάσει σε cloud τι θα κάνεις?

Και για να το γενικεύσω: Δεν ενοχλεί κανέναν σας που το Δημόσιο πληρώνει τα Windows και τα Office τόοοσων δημοσίων υπαλλήλων και υπηρεσιών ενώ το μόνο που χρειάζονται είναι 2-3 βασικές δυνατότητες επεξεργασίας κειμένου, υπολογισμών και παρουσιάσεων? (στην πλειοψηφία τους!)

Ξαναλέω δεν είμαι και arkara (Razz), απλά συμφωνώ με τη λογική και ιδεολογία του open-source σε ορισμένα θέματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Μάρτιος 2010, 10:54 pm

Spyros έγραψε:
hotdog έγραψε:
Spyros έγραψε:

Ναι αλλά δε λέει κάτι να ζητήσεις PC χωρίς Windows, να στο δώσουν φτηνότερα και να πας σπίτι να του περάσεις τα Windows 7 που κατέβασες χθες ... Πάλι στη Microsoft βασίζεσαι, απλά την "κλέβεις" κιόλας Razz
Δε το παίζω super-duper linuxas ... just sayin! Laughing
Γιατί όχι? Μπορεί να βάλω σε partition και windows και linux? E και?
Σιγά μην πληρώσω 100+ e για ένα λογισμικό..
Απλά εκμεταλλέυομαι όλα τα διαθέσιμα "εργαλεία"! Δεν στηρίζομαι πουθενά! Very Happy
Τι σχέση έχει το σε ποιό partition θα το βάλεις? Και παράνομο θα είναι και θα το χρησιμοποιείς!
Αν αύριο ανοίξεις τεχνικό γραφείο θα πληρώνεις 3-4 Windows και Office Pro για τα PC του? (Εκεί δε σε παίρνει σπασμένα και μλκιες) Suspect
Όταν το Office περάσει σε cloud τι θα κάνεις?

Και για να το γενικεύσω: Δεν ενοχλεί κανέναν σας που το Δημόσιο πληρώνει τα Windows και τα Office τόοοσων δημοσίων υπαλλήλων και υπηρεσιών ενώ το μόνο που χρειάζονται είναι 2-3 βασικές δυνατότητες επεξεργασίας κειμένου, υπολογισμών και παρουσιάσεων? (στην πλειοψηφία τους!)

Ξαναλέω δεν είμαι και arkara (Razz), απλά συμφωνώ με τη λογική και ιδεολογία του open-source σε ορισμένα θέματα!

Νομίζω ότι στάθηκες άδικα στο partition. Δεν το εννοούσα έτσι!
Άλλο στο γραφείο...εκεί φυσικά και θα έχω linux αν δεν μου είναι απαραίτητο να έχω windows(π.χ ασυμβατότητα με κάποιο πρόγραμμα)..(κάτσε να ανοίξω γραφείο πρώτα! Laughing )
Ναι ενοχλεί αλλά τι να πεις και τι να κάνεις..όταν θέλουν οι άνθρωποι να φάνε λεφτά, θα τα φάνε..


Οπότε αφού μπορώ να το έχω χωρίς να πληρώσω τότε κράξτε όσο θέλετε(γενικά το λέω!)! Αν κάποια στιγμή καταφέρουν και τα ελέγξουν όλα αυτά(ναι σίγουρα!) τότε θα περιοριστώ στα free open sources λογισμικά-εφαρμογές..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Μάρτιος 2010, 11:05 pm

Πάντως εδώ που τα λέμε δεν βλέπω και τόσους πολλούς φοιτητές, να χρησιμοποιούν openoffice
και odf(Open Document Format). Τουλάχιστον το δεύτερο ελπίζω να αλλάξει με την καινούρια
έκδοση του office την οποία φυσικά όλοι θα την κατεβάσουν σπασμένη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Free software και κομμουνισμός   Free software και κομμουνισμός - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Μάρτιος 2010, 11:43 pm

Ναι αφού είναι πιο γνωστά τα προγράμματα της microsoft..αρκετοί παίζει να μην ξέρουν καν τι είναι.
Προσωπικά τα office της microsoft μου τη δίνουν!Τις εκδόσεις από τα 07 και μετά δεν τις μπορώ!! tongue


Αμάν πια με την δαιμονιοποίηση αυτών που κατεβάζουν σπασμένα!! Εκτός των άλλων η πειρατεία σώζει τις τσέπες!!! tongue tongue
Βέβαια αν σκέφτεσαι ότι όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν πειρατικά, χρησιμοποιούσαν linux,open office κτλ(ανοιχτές εφαρμογές) και έτσι αναπτύσσονταν περισσότερο και πιο γρήγορα τότε αυτό είναι άλλο θέμα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Free software και κομμουνισμός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» free live streamings

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games :: Αρχείο-
Μετάβαση σε: