Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνέλευση 09/03/2010

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 8:54 am

220volt έγραψε:
kounamoutas7 έγραψε:

Προτεινετε κατι και μην μιλατε για οτι ναναι θεματα
Ειμαι σιγουρος πως και τα παιδια απο τα ΕΑΑΚ θελουν να ακουσουν και αλλες προτασεις.
Σιγουρα η λυση ειναι καπου στη μεση
μην γινομαστε γραφικοι .

Να προτείνουμε επί ποιου θέματος? ..............................................................ΟΛΟ ΤΟ POST
Αυτά από κάποιον "απολιτίκ" που καλείται είτε:
1. να διαλέξει ανάμεσα στο δηλητήριο οποιασδήποτε υπάρχουσας παράταξης
2. να στήσει δική του ομάδα φοιτητών
3. να τα στείλει όλα στο διάολο και να αδιαφορήσει.

Δε μπορώ να πω έχω γαμώ τις επιλογές

+15347

jerry έγραψε:

ανοιχτη σχολη και οποιος θελει,συμμετεχει τις πεμπτες στις διαδηλωσεις..

εξαλλου,οι καταληψεις ψηφιζονται κυριως απο το 1ο ετος..για λογους σταρχιδισμου,οχι αγωνιστικους..

+15347 (οχι για να μην λες οτι ειμαι αδικος)


Οσον αφορα για τι λυσεις προτεινουμε:
Την επομενη ΓΣ οποτε και αν γινει.Να κατεβει οποιος θελει.Να θεσει το ψηφισμα τον οποιο τον καιει!!!Να λοιπον γιατι ανοιξα thread "Τι θα αλλαζατε στην σχολη μας???".Μπειτε.Πειτε τι σας καιει πιο πολυ και καν'τε το ψηφισμα και εγω θα κατεβω να το ψηφισω.
Τωρα αμα καποιος εχει χρονο να κανει παραταξη..ας την κανει.Εγω χρωσταω μαθηματα(εξαιτειας των 2 χρονων που συμμετειχα σε παραταξη-το μονο που κερδισα ηταν να ανοιξει το μυαλο μου και αν καταλαβω οτι ειναι σαπια η αντιπροσωπευση μας....επισης εμαθα την αργκο των παραταξεων ΟΥΓΚ!!!).Και θελω να τελειωσω στα 5+1/2 χρονια.Απλα πραγματα.
Γνωριζω τα δικαιωματα μου και αν θελω να οργανωθω και να κατεβω μαζικα θα μπω σε ΝΕΟΛΑΙΑ.
Ρωτα τι πιστευουν οι αρχηγοι των παραταξεων(εκτος απο τα ΕΑΑΚ(δεν εκπροσωπουνται στην κοινωνια μας...ή ψηφιζουν Συριζα/Πασοκ) και την ΠΚΣ).Εχω ρωτησει.Και εμεινα με ανοιχτο το στομα.
Αηδιαζουν με τις παραταξεις και τον ρολο τους.Βαριουνται να συμμετεχουν στα θεματα των παραταξεων.Και πιστευουν οτι ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ να συμμετεχεις σε μια ΝΕΟΛΑΙΑ.Τους ρωτησα ΟΛΟΥΣ!!!!

Δεν σου λεω ψεματα.Πηγαινε να τους ρωτησεις και εσυ...Αυτοι που ασχολουνται ΜΟΝΟ με τον συνδικαλισμο μεσα στις σχολες ειναι εκεινοι που δεν αξιζουν για κατι παραπανω.Ειναι παιδακια που παιζουν μεταξυ τους.Μαλωνουν για τις αφισες...παιζουν ξυλο.Μπλα μπλα μπλα μπλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 9:01 am

Α ξεχασα...
Συμφωνα με τον ΕΑΑΚιτη ομιλιτη που τηρησε το καταστατικο:
Ο λογος που κλεινει η σχολη ...καταληψη...ξερετε ποιος ειναι???
Σταματαει η ερευνα στα εργαστηρια!!!Ερευνα που χρηματοδοτουν οι ιδιωτες...οι εταιρειες οπως ειπε...και ειναι σαν να εκβιαζεις τον ισχυρο οταν κλεινεις την σχολη σου!!!
Το σκεφτομαι και γελαω ακομη.Γιατι τετοια ερευνα αν γινεται μεσα στο ΕΜΠ ειναι υποτυπωδης ή ανυπαρκτη.Ρε παιδια ποιος σοβαρος βιομηχανος θα εδεινε ερευνα στο ΕΜΠ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 9:40 am

οσον αφορα το θεμα της ερευνας,υποτιμας τη σχολη και τους φοιτητες-τελειοφοιτους-αποφοιτους της λεγοντας ''ποιος σοβαρος βιομηχανος θα δωσει ερευνα στο ΕΜΠ..''

εγω το βλεπω αλλιως το θεμα..

ερευνα γινεται ειτε με δραστηριοτηα σε καποια μηχανη των εργαστηριων ειτε μεσω υπολογιστων πχ. μετρηση-αξιολογηση-μπλα-μπλα των πειραματων..

ο,τι γινεται στους υπολογιστες μπορει να γινει κι εξω απ'το εμπ..
ο καθηγητης να επεξεργαζεται δλδ τα αποτελεσματα σπιτι του με τις πυτζαμες και τις παντοφλες του..
αν,ειδικα,ειναι απ'τους γαμπρους του τομεα ΒΔΕΕ,μπορει να'χει και 2 βραζιλιανες να του κανουν αερα η να πινει καφεδακι στη γλυφαδα..

ο,τι γινεται σε μηχανες,δεν εμποδιζεται..
απλα παει πιο πριν η πιο μετα..
ο χρονος που οι μηχανες ειναι αεργες στο ΕΜΠ ειναι τεραστιος..
δλδ θα υπαρξει προβλημα bottleneck απ'το πουθενα?και θα τρεχουν και δεν θα προλαβαινουν?
εδω μεσα πριν λιγες μερες,ειχε πει καποιος οτι ενα εργαστηριο μοιραζε στα τοσα χρονια στη σχολη..

οσον αφορα στην επικοινωνια των μελων της ερευνας μεταξυ τους,ειμαστε στον 21ο αιωνα..
εχουμε μεχρι και βιντεοκλησεις για επικοινωνια εκ του μακρωθεν..
για να μην πω skype..

αυτα με την ερευνα,ειναι η μεγαλυτερη ηλιθιοτητα που μπορει να ακουστει σε συνελευση..

οπως απαραδεκτο ειναι και το αποφασιζουμε δημοκρατικα με φασιστικες διαδιακασιες των ΕΑΑΚιτων για τις αφισες..

οι φοιτητικες εκλογες βγαζουν καθε χρονο 2 αποτελεσματα..
1)τον αριθμο εκπροσωπων των φοιτητων στη γσ σχολης
2)το που θα βαλουν αφισες τα κομματα,αφου εχουν μοιρασει τους χωρους της σχολης συμφωνα με τα ποσοστα που θα παρουν (αυτο θυμιζει κατι απο γιαλτα..)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 10:03 am

Εγώ ένα πράγμα έχω να πω. Μια πολύ απλή ερώτηση βασικά:

Γιατί στις συνελεύσεις, για σημαντικά θέματα, οπως το κλείσιμο της σχολής, δεν ψηφίζουμε ΟΛΟΙ σαν μηχανολόγοι, με ναι ή όχι? Και αν είναι δυνατον, μυστική ψηφοφορία όπως είναι το σωστό.
ΑΛΛΑ όχιιι..Πρέπει να ψηφίζουμε τα πλαίσια του κάθε γελοίου, που θέλει να το παίξει πολιτικός...Αμα το σκεφτείτε είναι πραγματικά γελοιο.

Για παράδειγμα, αν βγουν πρώτα τα έακ με 100 ψήφους, (που θέλουν καταληψη)
Και δευτερος και ο τρίτος έχουν απο 99 και 98 ο καθένας, Τότε τι θα γίνει?

Κατι τέτοια είναι αναμενόμενα απο τη στιγμή που κομματόσκυλα που πάιζει να είναι το 10% της σχολής μας, ορίζουν στην ουσία τι θα γίνει...
Ελληνικά πανεπιστήμια εε? ΚΑΛααααααααααααααα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 10:20 am

ακομα και μυστικη να ηταν η ψηφοφορια ενας ψηφος διαφορα θα αρκουσε,προσωπικα δεν εχω προβλημα να ψηφιζω φανερα καθως δεν σκοπευω να δωσω λογαριασμο στον καθενα για το τι πιστευω.

καθε σχημα εχει το πλαισιο του ,τα εαακ θελουν μονιμως κλειστη σχολη ,λες και κατι τρεχει αμα κλεισουν οι μηχανολογοι για τρεις μερες (ΦΗΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ οτι η κλειστη μας σχολη στελνει μυνηματα αντιστασης στον παπανδρεου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 12:32 pm

kounamoutas7 έγραψε:
Ρε παιδια απλα ειναι τα πραγματα
Καθεστε ολοι και λετε λετε....
αλλα δεν λετε τπτ
Πειτε μου σε τοσες σελιδες μια λυση , μια μορφη αντιδρασης που εχει προτεινει καποιος?
Τιποτα
το μονο που λετε ειναι ανοικτη σχολη και τιποτα αλλο
και γω ανοικτη σχολη θελω αλλα εδω εχουμε καποια προβληματα
Πειτε τις αποψεις σας
μην κρινετε μονο
Τουλαχιστον τα ΕΑΑΚ
σωστα ή λαθος εχουν τα @@ και κατεβαζουν ενα πλαισιο που κατα την γνωμη τους παντα
προτεινει λυση και το ψηφιζουν συνεχεια στις συνελευσεις

Προτεινετε κατι και μην μιλατε για οτι ναναι θεματα
Ειμαι σιγουρος πως και τα παιδια απο τα ΕΑΑΚ θελουν να ακουσουν και αλλες προτασεις.
Σιγουρα η λυση ειναι καπου στη μεση
μην γινομαστε γραφικοι .

Συναδελφε αρχικα πιστευω πως δεν ειναι η αρμοδιοτητα μας να λυσουμε το οικονομικο θεμα της Ελλαδας.Δεν ειμαστε τα ''καταλληλα'' ατομα πιστευω, αν και καποιοι απο εμας μπορει να εχουν σκεφτει καποιες σοβαρες ιδεες και μπραβο τους...
Ε και????
Θα τις ακουσει κανεις απο την εκαστοτε κυβερνηση και θα τις εφαρμοσει??? ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ
Αντι να σκεφτομαστε λυσεις που αφορουν καθαρα θεματα της σχολης και να τα συζηταμε στις γενικες συνελευσεις, μας νοιαζει να ''λυσουμε'' τα προβληματα της χωρας μας και οχι μονο(περσι με τον πολεμο)...
Δεν λεω να τα σχολιαζουμε και αυτα γιατι ειναι πολυ σημαντικα αλλα οχι να λεμε μονο για αυτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 1:14 pm

220volt έγραψε:
Να προτείνουμε επί ποιου θέματος? Αν έχεις κάτι στο μυαλό σου σχετικά με τη σχολή πες. Αλλά αυτή την απαίτηση κάθε πλαίσιο σε κάθε συνέλευση να έχει συνδικαλιστικό χαρακτήρα με βρίσκει αντίθετο. Οι φοιτητικές συνελεύσεις στα άλλα πανεπιστήμια ανά τον κόσμο έχουν τέτοιο χαρακτήρα? Δε θα το έλεγα.

Καθιστά αυτό τη δική μας συνέλευση και το δικό μας πανεπιστήμιο ανώτερο? ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑ.

Απλά ένα ακόμα συνδικαλιστικό όργανο που πίεσε για συμφέροντα και δεν προσέφερε τελικά, με το μανδύα του δίκαιου αγώνα πάντα.
Δικαίωμα σας να θέλετε όλες οι ΓΣ να είναι συνδικαλιστικού τύπου. Αλλά μη ζαλίζετε και εμάς τους υπόλοιπους πως είμαστε οι αδιάφοροι και εσείς οι freedom fighters. Εγώ μια φορά προκοπή απ το συνδικαλισμό σας/τους (και πολλών άλλων for all that matters) δεν είδα πάντως. Κρίμα κι όλας.

Και πιστεύω πως ανεξαρτήτους μεγέθους του φοιτητικού κινήματος δε θα έβγαινε κάτι, δε πα να κατέβαινε ο κάθε φοιτητής στο δρόμο. Γιατί εξ αρχής οι πιέσεις είναι προσανατολισμένες σε συγκεκριμένα κατευθυνόμενα συμφέροντα, βαφτισμένα αγώνες για τη λευτεριά (?) και άλλα τέτοια. Πολλές φορές με καλές προθέσεις από τα παιδιά έτσι. Δε λέω πως ο ΕΑΑΚιτης ή ο οποιοσδηποτε είναι ο βελζεβουλ. Ισα ίσα πιστεύω πως τις περισσότερες φορές πιστεύει πως κάνει αγώνα για κάτι μεγάλο και κάτι δίκαιο. Εγώ λέω πως δεν κάνει τίποτα το ιδιαίτερο.

Όσοι νομίζουν πως πορεία / κατάληψη=αντίδραση=καλό-πραγμα, καιρός να βγάλουν τις παρωπίδες και να μην σκέφτονται τόσο απλοικά. Η πορεία και ο συνδικαλισμός γενικότερα, πιέζει προς τα κάπου. Και δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις που το "κάπου" ήταν βρώμικο. Πορείες έκανε και ο εργαζόμενος της ολυμπιακής για να συνεχίσει να τα τρώει απ' τον κάθε φορολογούμενο. Του ΟΣΕ το ίδιο. Τα παραδείγματα δεν είναι ένα και δύο, είναι πραγματικά αμέτρητα. Με τόσες πορείες, αν είχαν μέχρι σήμερα θετικό αποτέλεσμα, το πιο ευήμερο κράτος θα είχαμε. Αλλά και ο συνδικαλισμός πιο συχνά απ' ότι όχι, στοχεύει στο να φάνε κάποιοι κομμάτι απο την πιτα.

Δε με εκφράζει κανείς και κανένας αγώνας από τις υπάρχουσες δυνάμεις. Και το να αρχίσω δική μου παράταξη είπαμε, easier said than done. Δε νιώθω πως έχω την ενέργεια αυτή τη στιγμή, και δεν είδα και κανέναν να το πέτυχε σε καμία σχολή, πράγμα που αποδεικνύει τη δυσκολία του εγχειρήματος.

Αυτά από κάποιον "απολιτίκ" που καλείται είτε:
1. να διαλέξει ανάμεσα στο δηλητήριο οποιασδήποτε υπάρχουσας παράταξης
2. να στήσει δική του ομάδα φοιτητών
3. να τα στείλει όλα στο διάολο και να αδιαφορήσει.

Δε μπορώ να πω έχω γαμώ τις επιλογές

Καταρχας να πω πως εχω την εντυπωση πως ησουν και στο polytexneio.gr με αλλο νικ?
γιατινομιζω σε καταλαβα απο τον τροπο που μιλας...

Τεσπα
ΡΕ φιλε αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι δεν διαφωνω μαζι σου στο οτι ολα ειναι σκατα
αλλα στο πως θα τα καθαρισουμε
γιατι εμεις ειμαστε αυτοι που πρεπει να το κανουμε
Δεν λεω να ψηφησεις καμια παραταξη, ουτε να κατεβεις στο δρομο αν δεν γουσταρεις
απλα λεω να μην κραζετε και να ΜΙΛΑΤΕ ρε π0υ$τη μου εκει που πρεπει
Οταν αφηνουμε αλλους να παρουν αποφασεις για εμας ειναι ακρως χαζο...

Και ρε παιδια ειναι μεγαλη βλακεια να λετε οτι δεν σας νοιαζουν πραγματα που αφορουν τον εξωπολυτεχνειακο κοσμο
ΕΚΕΙ ΖΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ
Σε λιγο θα παμε να δουλεψουμε και θα εχουμε ανγκη τα λεφτα
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΤΕ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 1:21 pm

ΦΙΛΤΑΤΕ kounamoutas7 ξερεις κατι?
ο συνδικαλισμος παραπηγε,μεχρι εδω ,θελεις να διεκδικησεις κατι?δεν σε εμποδιζει κανεις να το κανεις,μην εχετε/εχουν απαιτηση να κλεισετε μια ολοκληρη σχολη ετσι γιατι γουσταρουν καποιοι να αλλαξουν τον κοσμο,ο κοσμος μας επισης μπορει να γινει πολυ καλυτερος με την αναβαθμιση των σπουδων μας και με το βγαλει καινοτομα μυαλα και παιδια με ορεξη για να μαθουν ,οχι μονο με απεργια στην απεργια.

ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ (μεταξυ αυτων και εγω ,ειχα καποιες δουλειες ωστωσο)
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΒΑΝΣ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 1:27 pm

μα δε σου ανεφερα εγω ουτε τη λεξη ΚΑΤΑΛΗΨΗ ουτε τη λεξη ΑΠΕΡΓΙΑ
αυτο που σου ειπα ειναι οτι υπαρχει προβλημα οποτε κατι πρεπει να κανουμε
και το ελαχιστο ειναι να ΜΙΛΑΜΕ

και να πανε γαμ**ουν οι συνδικαλιστες στα @@ μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 1:30 pm

@κουναμουτας

Ημουν με το ίδιο ακριβώς nickname, ποτέ άλλο, και νιώθω πως δε διάβασες καθόλου προσεκτικά το post μου.
Και θα επαναλάβω συνοπτικά:

-Να αντιδράσουμε:
Εξηγώ στο προηγούμενο ποστ πως θεωρώ οτί μέχρι τώρα η αντίδραση διόλου εποικοδομητική υπήρξε. Μόνο συνδικαλιστική πίεση για να φάνε κάποιοι από την πίτα. Αν έχεις την καλοσύνη διάβασε ξανά το κομμάτι:
Παράθεση :
Και πιστεύω πως ανεξαρτήτως μεγέθους... [2 παράγραφοι]
Παράθεση :
Και ρε παιδια ειναι μεγαλη βλακεια να λετε οτι δεν σας νοιαζουν πραγματα που αφορουν τον εξωπολυτεχνειακο κοσμο
ΕΚΕΙ ΖΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ
Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε εμένα, γιατί αρχίζω να πιστεύω πως δεν έριξες ούτε μια ματιά στο post μου, και φαντάστηκες αυτό που ήθελες να διαβάσεις. Με ενδιαφέρουν, αλλα δηλώνω ρητά πως από τις υπάρχουσες συνδικαλιστικές δυνάμεις δε με εκφράζει κανείς. Ούτε λίγο. Αυτό με καθιστά αδιάφορο?
Άρα πρέπει να στήσω δική μου ομάδα. Easier said than done είπαμε Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 1:40 pm

Απλα δεν καταλαβαινω ( ισως ειμαι και ηλιθιος Laughing ) που αναφερεσαι, στο τι πρεπει να κανει ο καθενας μας

Απλα λες τι δεν μπορεις να κανεις... και επαναλαμβανεις τα χιλιοειπωμενα...

ΚΑΚΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ----> ΠΟΡΕΙΕΣ, ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ---> ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ --->
ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π**ΤΣΟ ---> ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ

Δηλαδη επειδη αυτοι ειναι μλκες σε εχουν κανει εσενα να μην ασχολεισαι...

Εκτος και αν εχεις βρει αλλον τροπο αντιδρασης εκτος απο τον συλλογικο και δεν μας το λες...

**Σε παρακαλω αν δεν καταλαβα καλα, πες μου ακριβως που μιλας για τροπους αντιδρασης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 1:59 pm

Πιστεύω πως, δυστυχώς, όλες οι υπάρχουσες συνδικαλιστικές δυνάμεις έχουν αποτύχει παταγωδώς.
Και ναι τελικά η μη συμμετοχή στις εν λόγω συνδικαλιστικές παρατάξεις είναι προτιμότερη (ή αν θες λιγότερο κακή) από τη συμμετοχή.

Και εσύ μου λες "ναι αλλά πρέπει να κάνουμε κάτι". Πρακτικά μου ζητάς ένα μαγικό χάπι να λύσει σε μια στιγμή μια περίπλοκη κατάσταση. Η πραγματικότητα είναι πως ο φοιτητής είναι σε αδιέξοδο, και η μόνη δίοδος που βλέπω (με πιθανότητες πολύ μικρές να πετύχει, και εγγυημένα πολύ κόπο) είναι μια νέα ομάδα φοιτητών που καμία σχέση δεν έχει με τις παρούσες. (να που σας τον λέω τον άλλο τρόπο λύσης προβλημάτων. Αλλά δε διστάζων να παραδεχτώ πως είναι απίθανο να πετύχει)

Πρακτικά σου λέω δε με εκφράζει κανείς και συ μου απαντάς "από το να μην στηρίξεις κάποιον, καλύτερα να διαλέξεις το δηλητήριο που προτιμάς από τα υπάρχοντα"

Είναι στ' αλήθεια μικρογραφία της πολιτικής. Είναι καλύτερο να ψηφίσω ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΚΚΕ/ΣΥΝ/ΛΑΟΣ για να ακολουθήσω μια δύναμη, από το να μην ψηφίσω τίποτα ή να ψηφίσω κόμμα του 1%? Ετσι για να πεις πως αντέδρασες.

Κρίνεις σκόπιμο να ακολουθήσεις κάποιον που δε σε εκφράζει, γιατί "πρέπει" να βρεις "τρόπο αντίδρασης"? Ισα ίσα για να κοροιδέψεις τον εαυτό σου πως κάτι έκανες? Ενώ τελικά άνοιξες μια τρύπα στο νερό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 5:25 pm

Δεν ήθελα και πάρα πολύ να απαντήσω, αλλά μερικά post είναι πραγματικά μεγάλη πρόκληση.
1ο Τη σχολή δεν την κλείνουν τα ΕΑΑΚ, αλλά ο σύλλογος με τις αποφάσεις του. Άρα το στοχευμένο πέσιμο στο σχήμα που ανήκω, δε καταλαβαίνω που αποσκοπεί, ή μάλλον το καταλαβαίνω καλύτερα πλέον: στην πολιτική περιθωριποίηση.
2ο Να εξηγηθώ για το παραπάνω: Πριν 2,5 περίπου μήνες, συζητάγαμε σε ένα post για το κάψιμο του στεκιού του Φ.Σ. Μετά από ένα post μου, το μήνυμα είχε μετακινηθεί με την πρόφαση 'πολιτικής προπαγάνδισης' και ανεξαρτησίας του forum. Πραγματικά, τώρα που γίνεται ένα σχεδόν ολόκληρο thread πεσίματος στα ΕΑΑΚ, τότε η 'πολιτική ουδετερότητα' του forum και η διάθεση μη προπαγάνδισης θέσεων που έχουν να κάνουν με τις παρατάξεις (θετικά ή αρνητικά) πάει περίπατο. Admins, μην κόπτεστε τόσο πολύ τελικά για την ανεξαρτησία του forum.
3ο Σε σχέση με τις αφίσες: Πείτε μου ποιος θα μου ορισεί τα όρια του δικαιώματός μου, να προπαγανδίζω τα πιστεύω μου. Αν είναι δυνατόν, σύγχρονος προοδευτικός νέος άνθρωπος να πιστεύει ότι η διακίνηση ιδεών, ιδιαίτερα μέσα στο άσυλο, πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένα και μόνο μέσα, σε συγκεκριμένα και μόνο γεωγραφικά σημεία. Σημειωτέον, το βρίσκω τραγελαφικό να κόβονται ολόκληροι μισθοί και να ανεβαίνουν τόσο πολύ οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί και μέτρα, και να θεωρείται πολύ σημαντική συζήτηση μέσα σε αυτήν την περίοδο, από κάποιους συναδέλφους, το χαρτί στα ντουβάρια της σχολής.
4ο Τελευταίο, και έχει να κάνει με τον χρήστη nameless και όχι μόνο. Μάγκα, κοίταξε να δεις, δικαίωμα να κάνεις κριτική έχεις απεριόριστο, αλλά το να αποκαλείς συναδέλφους σου τραμπούκους ή να κάνεις ευθείες νήξεις για συγκεκριμένες συναδέλφισσές σου, για το έτος τους ή το παρουσιαστικό τους, είναι άνω ποταμών και πολύ πέρα από κάθε όριο. Άλλο η κριτική και άλλο η επίθεση στην αξιοπρέπεια του κάθε ένα, και η σπίλωση συγκεκριμένων συναδέλφων σου. Τουλάχιστον, αν είχες λίγη τσίπα θα τολμούσες να τα λες ενυπόγραφα και όχι πίσω από το pc σου.
Γι αυτό στο λέω και προς τα εσένα και προς τους admins: Είτε, επιλέγεις να σβήσεις τα προηγούμενα αντίστοιχα κομμάτια στα posts σου, είτε να έρθεις να τα πεις ενυπόγραφα δημόσια εδώ ή στη σχολή. Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από τα δύο, τι να πω, είσαι ανάξιος λόγου.
Και επειδή, συνεχίζω να έχω και λίγη αξιοπρέπεια (εν αντιθέσει με κάποιους).
Υπογραφή: Ο τραμπούκος της συνέλευσης που λέει ο nameless, μέλος της ΕΑΑΚ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 6:52 pm

φίλε αριστερίσκο-αστερίσκο κλπ αυτό που τάντισε πολύ κοσμο μέσα στο αμφιθέατρο ήταν το ύφος σου και ο κατά τη γνώμη μου φασιστικός τόνος σου που δεν εκφράζει τυπικά την παράταξη την οποία εκπροσωπείς.είναι όχι μόνο αγένεια αλλά και προσβολή να απευθύνεσαι με τέτοιο τρόπο σε 300+ συναδέλφους σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:06 pm

Phil Anselmo έγραψε:
φίλε αριστερίσκο-αστερίσκο κλπ αυτό που τάντισε πολύ κοσμο μέσα στο αμφιθέατρο ήταν το ύφος σου και ο κατά τη γνώμη μου φασιστικός τόνος σου που δεν εκφράζει τυπικά την παράταξη την οποία εκπροσωπείς.είναι όχι μόνο αγένεια αλλά και προσβολή να απευθύνεσαι με τέτοιο τρόπο σε 300+ συναδέλφους σου...
+1
cheers PANTERA
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:15 pm

Phil Anselmo έγραψε:
το ύφος σου και ο κατά τη γνώμη μου φασιστικός τόνος σου που δεν εκφράζει τυπικά την παράταξη την οποία εκπροσωπείς

Μάλλον κάνεις λάθος - δεν ξέρω πόσο καιρό είσαι στη σχολή, τι έχουν δει τα μάτια σου και σε ποιο θεό πιστεύεις αλλά τα ΕΑΑΚ και η ΠΚΣ (και τα υπόλοιπα ακροαριστερά) είναι εκ γεννετής απολυταρχικές παρατάξεις.

Δεν κάνουν διάλογο, στηρίζονται σε ένα άτυπο κατεστημένο της σχολής και την κλείνουν με το έτσι θέλω. Είτε επειδή μερικοί είναι ιδεολόγοι (ή και μπουρδολόγοι) και πιστεύουν πως έτσι κάπως (κλείνοντας τη σχολή) θα αρχίσει η μεγάλη επανάσταση (στο τέλος της οποίας θα είναι αυτοί οι άρχοντες του κόσμου) είτε γιατί κακώς μπήκανε στο πολυτεχνείο και θέλουν να κοπροσκυλιάσουν.

Θυμίζω ότι η κατάληψη δεν προβλέπεται από κανένα καταστατικό. Και ουκ ολίγες φορές που δεν "ψηφίζεται" τελικά κατάληψη, έχουν κλείσει πόρτες, πύλες κλπ και έχουν διαδώσει βρώμες σε καθηγητές και προσωπικό (ότι δήθεν έχουμε κατάληψη) ώστε να μην λειτουργήσει η σχολή.


Η λύση είναι μόνο μια (δυστυχώς). Μην παίζετε στο δικό τους παιχνίδι. Αγνοήστε πλήρως τις συνελεύσεις και τις υποτιθεμενες αποφάσεις κατάληψης. Και αν την ώρα της συνέλευσης (ώρα μαθημάτων) έχει καθιερωθεί να κλείνει η σχολή, ας μην πατήσει κανείς τότε (στη συνέλευση) και το επόμενο πρωί να είναι όλοι εκεί, για το μάθημά τους και για τη δουλειά τους. Μόνο έτσι θα τελειώσει αυτή η γάγκραινα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:17 pm

Παράθεση :
Δεν ήθελα και πάρα πολύ να απαντήσω, αλλά μερικά post είναι πραγματικά μεγάλη πρόκληση.
1ο Τη σχολή δεν την κλείνουν τα ΕΑΑΚ, αλλά ο σύλλογος με τις αποφάσεις του. Άρα το στοχευμένο πέσιμο στο σχήμα που ανήκω, δε καταλαβαίνω που αποσκοπεί, ή μάλλον το καταλαβαίνω καλύτερα πλέον: στην πολιτική περιθωριποίηση.
2ο Να εξηγηθώ για το παραπάνω: Πριν 2,5 περίπου μήνες, συζητάγαμε σε ένα post για το κάψιμο του στεκιού του Φ.Σ. Μετά από ένα post μου, το μήνυμα είχε μετακινηθεί με την πρόφαση 'πολιτικής προπαγάνδισης' και ανεξαρτησίας του forum. Πραγματικά, τώρα που γίνεται ένα σχεδόν ολόκληρο thread πεσίματος στα ΕΑΑΚ, τότε η 'πολιτική ουδετερότητα' του forum και η διάθεση μη προπαγάνδισης θέσεων που έχουν να κάνουν με τις παρατάξεις (θετικά ή αρνητικά) πάει περίπατο. Admins, μην κόπτεστε τόσο πολύ τελικά για την ανεξαρτησία του forum.
3ο Σε σχέση με τις αφίσες: Πείτε μου ποιος θα μου ορισεί τα όρια του δικαιώματός μου, να προπαγανδίζω τα πιστεύω μου. Αν είναι δυνατόν, σύγχρονος προοδευτικός νέος άνθρωπος να πιστεύει ότι η διακίνηση ιδεών, ιδιαίτερα μέσα στο άσυλο, πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένα και μόνο μέσα, σε συγκεκριμένα και μόνο γεωγραφικά σημεία. Σημειωτέον, το βρίσκω τραγελαφικό να κόβονται ολόκληροι μισθοί και να ανεβαίνουν τόσο πολύ οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί και μέτρα, και να θεωρείται πολύ σημαντική συζήτηση μέσα σε αυτήν την περίοδο, από κάποιους συναδέλφους, το χαρτί στα ντουβάρια της σχολής.
4ο Τελευταίο, και έχει να κάνει με τον χρήστη nameless και όχι μόνο. Μάγκα, κοίταξε να δεις, δικαίωμα να κάνεις κριτική έχεις απεριόριστο, αλλά το να αποκαλείς συναδέλφους σου τραμπούκους ή να κάνεις ευθείες νήξεις για συγκεκριμένες συναδέλφισσές σου, για το έτος τους ή το παρουσιαστικό τους, είναι άνω ποταμών και πολύ πέρα από κάθε όριο. Άλλο η κριτική και άλλο η επίθεση στην αξιοπρέπεια του κάθε ένα, και η σπίλωση συγκεκριμένων συναδέλφων σου. Τουλάχιστον, αν είχες λίγη τσίπα θα τολμούσες να τα λες ενυπόγραφα και όχι πίσω από το pc σου.
Γι αυτό στο λέω και προς τα εσένα και προς τους admins: Είτε, επιλέγεις να σβήσεις τα προηγούμενα αντίστοιχα κομμάτια στα posts σου, είτε να έρθεις να τα πεις ενυπόγραφα δημόσια εδώ ή στη σχολή. Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από τα δύο, τι να πω, είσαι ανάξιος λόγου.
Και επειδή, συνεχίζω να έχω και λίγη αξιοπρέπεια (εν αντιθέσει με κάποιους).
Υπογραφή: Ο τραμπούκος της συνέλευσης που λέει ο nameless, μέλος της ΕΑΑΚ.

δε θα συμφωνήσω με αυτα που λες.......
Επίσης αν είσαι το παληκάρι που νομίζω (με το σκουλαρίκι....) τότε θα συμφωνήσω με τον Philότι είσουν πολύ έξω από τα πράματα. Δε θέλω να πιάσουμε κουβέντα γτ ξέρω δε θα βγάλει πουθενά απλά μια ερώτηση θα σου κάνω γτ μου έκανε εντύπωση και θέλω να ξέρω τι παίζει....

Μία παρατήρηση.....το να λέτε πως ο κόσμος καίγεται και εμείς ασχολούμαστε με αφίσες είναι μέγα λάθος. Οι γεμάτοι τοίχοι (αφίσες-συνθήματα) είναι θέμα που το έχουν θέσει πολλοί οπότε είναι υποχρέωση μας να ακουστούν και να συζητηθούν τα πάντα. Η στάση σου στη συνέλευση ήταν ίδια με αυτή ενός τραμπούκου (δε λέω πως είσαι...).

Όσον αφορά την ερώτηση πέταξες στη συνέλευση τη λέξη ''δημοκρατία'' και ''ότι γουστάρω''. Πως τα συνδέεις αυτά τα 2(γτ τα είπες και μαζί...ήταν στην ίδια πρόταση)? Που σταματάει η δικιά σου δημοκρατία (αν σταματάει) και που ξεκινάσει η δικιά μου.......?Και όσο για το ''ότι γουστάρω'' εγώ έχω δικαίωμα να το πω???? Αν πχ πω ότι γουστάρω να κατεβάζω ότι αφίσα βλέπω μπροστά μου και να τη στέλνω ανακύκλωση πως θα αντιδράσεις?

Που είναι το πρόβλημα να περιορίσετε τις αφίσες και αντί για 100 να κολάτε μία σε κάθε τόιχο? πλύση εγκεφάλου μας κάνετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:20 pm

Παράθεση :
Η λύση είναι μόνο μια (δυστυχώς). Μην παίζετε στο δικό τους παιχνίδι. Αγνοήστε πλήρως τις συνελεύσεις και τις υποτιθεμενες αποφάσεις κατάληψης. Και αν την ώρα της συνέλευσης (ώρα μαθημάτων) έχει καθιερωθεί να κλείνει η σχολή, ας μην πατήσει κανείς τότε (στη συνέλευση) και το επόμενο πρωί να είναι όλοι εκεί, για το μάθημά τους και για τη δουλειά τους. Μόνο έτσι θα τελειώσει αυτή η γάγκραινα.

Διαφωνώ, απίθανο να πετύχει κάτι και εκφυλίζει ακόμα περισσότερο (αλήθεια πάει περισσότερο?) το θεσμό της ΓΣ. Αντιθέτως, αμα δε θέλετε κατάληψη κατεβείτε να την καταψηφίσετε. Όσο δεν πατάς στη ΓΣ, τόσο περισσότερο γίνεται τσιφλίκι ορισμένων, και έχεις ευθύνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:32 pm

Antonioo έγραψε:
Παράθεση :
Δεν ήθελα και πάρα πολύ να απαντήσω, αλλά μερικά post είναι πραγματικά μεγάλη πρόκληση.
1ο Τη σχολή δεν την κλείνουν τα ΕΑΑΚ, αλλά ο σύλλογος με τις αποφάσεις του. Άρα το στοχευμένο πέσιμο στο σχήμα που ανήκω, δε καταλαβαίνω που αποσκοπεί, ή μάλλον το καταλαβαίνω καλύτερα πλέον: στην πολιτική περιθωριποίηση.
2ο Να εξηγηθώ για το παραπάνω: Πριν 2,5 περίπου μήνες, συζητάγαμε σε ένα post για το κάψιμο του στεκιού του Φ.Σ. Μετά από ένα post μου, το μήνυμα είχε μετακινηθεί με την πρόφαση 'πολιτικής προπαγάνδισης' και ανεξαρτησίας του forum. Πραγματικά, τώρα που γίνεται ένα σχεδόν ολόκληρο thread πεσίματος στα ΕΑΑΚ, τότε η 'πολιτική ουδετερότητα' του forum και η διάθεση μη προπαγάνδισης θέσεων που έχουν να κάνουν με τις παρατάξεις (θετικά ή αρνητικά) πάει περίπατο. Admins, μην κόπτεστε τόσο πολύ τελικά για την ανεξαρτησία του forum.
3ο Σε σχέση με τις αφίσες: Πείτε μου ποιος θα μου ορισεί τα όρια του δικαιώματός μου, να προπαγανδίζω τα πιστεύω μου. Αν είναι δυνατόν, σύγχρονος προοδευτικός νέος άνθρωπος να πιστεύει ότι η διακίνηση ιδεών, ιδιαίτερα μέσα στο άσυλο, πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένα και μόνο μέσα, σε συγκεκριμένα και μόνο γεωγραφικά σημεία. Σημειωτέον, το βρίσκω τραγελαφικό να κόβονται ολόκληροι μισθοί και να ανεβαίνουν τόσο πολύ οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί και μέτρα, και να θεωρείται πολύ σημαντική συζήτηση μέσα σε αυτήν την περίοδο, από κάποιους συναδέλφους, το χαρτί στα ντουβάρια της σχολής.
4ο Τελευταίο, και έχει να κάνει με τον χρήστη nameless και όχι μόνο. Μάγκα, κοίταξε να δεις, δικαίωμα να κάνεις κριτική έχεις απεριόριστο, αλλά το να αποκαλείς συναδέλφους σου τραμπούκους ή να κάνεις ευθείες νήξεις για συγκεκριμένες συναδέλφισσές σου, για το έτος τους ή το παρουσιαστικό τους, είναι άνω ποταμών και πολύ πέρα από κάθε όριο. Άλλο η κριτική και άλλο η επίθεση στην αξιοπρέπεια του κάθε ένα, και η σπίλωση συγκεκριμένων συναδέλφων σου. Τουλάχιστον, αν είχες λίγη τσίπα θα τολμούσες να τα λες ενυπόγραφα και όχι πίσω από το pc σου.
Γι αυτό στο λέω και προς τα εσένα και προς τους admins: Είτε, επιλέγεις να σβήσεις τα προηγούμενα αντίστοιχα κομμάτια στα posts σου, είτε να έρθεις να τα πεις ενυπόγραφα δημόσια εδώ ή στη σχολή. Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από τα δύο, τι να πω, είσαι ανάξιος λόγου.
Και επειδή, συνεχίζω να έχω και λίγη αξιοπρέπεια (εν αντιθέσει με κάποιους).
Υπογραφή: Ο τραμπούκος της συνέλευσης που λέει ο nameless, μέλος της ΕΑΑΚ.

δε θα συμφωνήσω με αυτα που λες.......
Επίσης αν είσαι το παληκάρι που νομίζω (με το σκουλαρίκι....) τότε θα συμφωνήσω με τον Philότι είσουν πολύ έξω από τα πράματα. Δε θέλω να πιάσουμε κουβέντα γτ ξέρω δε θα βγάλει πουθενά απλά μια ερώτηση θα σου κάνω γτ μου έκανε εντύπωση και θέλω να ξέρω τι παίζει....

Μία παρατήρηση.....το να λέτε πως ο κόσμος καίγεται και εμείς ασχολούμαστε με αφίσες είναι μέγα λάθος. Οι γεμάτοι τοίχοι (αφίσες-συνθήματα) είναι θέμα που το έχουν θέσει πολλοί οπότε είναι υποχρέωση μας να ακουστούν και να συζητηθούν τα πάντα. Η στάση σου στη συνέλευση ήταν ίδια με αυτή ενός τραμπούκου (δε λέω πως είσαι...).

Όσον αφορά την ερώτηση πέταξες στη συνέλευση τη λέξη ''δημοκρατία'' και ''ότι γουστάρω''. Πως τα συνδέεις αυτά τα 2(γτ τα είπες και μαζί...ήταν στην ίδια πρόταση)? Που σταματάει η δικιά σου δημοκρατία (αν σταματάει) και που ξεκινάσει η δικιά μου.......?Και όσο για το ''ότι γουστάρω'' εγώ έχω δικαίωμα να το πω???? Αν πχ πω ότι γουστάρω να κατεβάζω ότι αφίσα βλέπω μπροστά μου και να τη στέλνω ανακύκλωση πως θα αντιδράσεις?

Που είναι το πρόβλημα να περιορίσετε τις αφίσες και αντί για 100 να κολάτε μία σε κάθε τόιχο? πλύση εγκεφάλου μας κάνετε?


φίλε Antonio +1000000

αλλά πάνω στο θέμα θέλω να επισημάνω και τη στάση του ακροατηρίου μέσα στο 030.Ενώ αρχικά υπήρξαν κάποια χειροκροτήματα για την πρωτοβουλία των παιδιών σχετικά με τις αφίσες, στην πορεία κ όταν ο αστερίσκος πήρε το λόγο, με τον τραμπούκικο τρόπο που το έκανε, κανείς δεν τον διέκοψε.Και επειδή τυχαίνει να έχω βρει πολλούς που συμφωνούν με τα όσα λέγονται εδώ, συμπεραίνω πως υπάρχει φόβος..ή τουλάχιστον δεν υπάρχει το θάρρος έκφρασης της αντίθετης άποψης έστω και δια βοής σε πραγματικό χρόνο.Θα μου πει καποιος πως έτσι γίνεσαι σαν κ αυτούς..που έχουν μαλώσει με το διάλογο.....αλλά τι άλλο να κάνεις ρε γαμώτο..όταν κάθε πολιτισμένη προσπάθεια όπως αυτή των παιδιών πάει στο βρόντο.............?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:40 pm

aristeriskos έγραψε:
Δεν ήθελα και πάρα πολύ να απαντήσω, αλλά μερικά post είναι πραγματικά μεγάλη πρόκληση.
1ο Τη σχολή δεν την κλείνουν τα ΕΑΑΚ, αλλά ο σύλλογος με τις αποφάσεις του. Άρα το στοχευμένο πέσιμο στο σχήμα που ανήκω, δε καταλαβαίνω που αποσκοπεί, ή μάλλον το καταλαβαίνω καλύτερα πλέον: στην πολιτική περιθωριποίηση.
2ο Να εξηγηθώ για το παραπάνω: Πριν 2,5 περίπου μήνες, συζητάγαμε σε ένα post για το κάψιμο του στεκιού του Φ.Σ. Μετά από ένα post μου, το μήνυμα είχε μετακινηθεί με την πρόφαση 'πολιτικής προπαγάνδισης' και ανεξαρτησίας του forum. Πραγματικά, τώρα που γίνεται ένα σχεδόν ολόκληρο thread πεσίματος στα ΕΑΑΚ, τότε η 'πολιτική ουδετερότητα' του forum και η διάθεση μη προπαγάνδισης θέσεων που έχουν να κάνουν με τις παρατάξεις (θετικά ή αρνητικά) πάει περίπατο. Admins, μην κόπτεστε τόσο πολύ τελικά για την ανεξαρτησία του forum.
3ο Σε σχέση με τις αφίσες: Πείτε μου ποιος θα μου ορισεί τα όρια του δικαιώματός μου, να προπαγανδίζω τα πιστεύω μου. Αν είναι δυνατόν, σύγχρονος προοδευτικός νέος άνθρωπος να πιστεύει ότι η διακίνηση ιδεών, ιδιαίτερα μέσα στο άσυλο, πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένα και μόνο μέσα, σε συγκεκριμένα και μόνο γεωγραφικά σημεία. Σημειωτέον, το βρίσκω τραγελαφικό να κόβονται ολόκληροι μισθοί και να ανεβαίνουν τόσο πολύ οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί και μέτρα, και να θεωρείται πολύ σημαντική συζήτηση μέσα σε αυτήν την περίοδο, από κάποιους συναδέλφους, το χαρτί στα ντουβάρια της σχολής.
4ο Τελευταίο, και έχει να κάνει με τον χρήστη nameless και όχι μόνο. Μάγκα, κοίταξε να δεις, δικαίωμα να κάνεις κριτική έχεις απεριόριστο, αλλά το να αποκαλείς συναδέλφους σου τραμπούκους ή να κάνεις ευθείες νήξεις για συγκεκριμένες συναδέλφισσές σου, για το έτος τους ή το παρουσιαστικό τους, είναι άνω ποταμών και πολύ πέρα από κάθε όριο. Άλλο η κριτική και άλλο η επίθεση στην αξιοπρέπεια του κάθε ένα, και η σπίλωση συγκεκριμένων συναδέλφων σου. Τουλάχιστον, αν είχες λίγη τσίπα θα τολμούσες να τα λες ενυπόγραφα και όχι πίσω από το pc σου.
Γι αυτό στο λέω και προς τα εσένα και προς τους admins: Είτε, επιλέγεις να σβήσεις τα προηγούμενα αντίστοιχα κομμάτια στα posts σου, είτε να έρθεις να τα πεις ενυπόγραφα δημόσια εδώ ή στη σχολή. Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από τα δύο, τι να πω, είσαι ανάξιος λόγου.
Και επειδή, συνεχίζω να έχω και λίγη αξιοπρέπεια (εν αντιθέσει με κάποιους).
Υπογραφή: Ο τραμπούκος της συνέλευσης που λέει ο nameless, μέλος της ΕΑΑΚ.

Συμφωνώ μ ο ν ο σ' αυτό που λες περί νύξεων στο προηγούμενο post του nameless περί ηλικίας κ κριτικής, κι αυτό με κάποια επιφύλαξη. Ούτε κι εγώ το βρίσκω σωστό---αν και αν προσέξεις θα δεις ότι το είπε για να δείξει ότι από τότε που μπήκαμε στο πολυτεχνείο, τα ίδια άτομα μιλάνε στις συνελεύσεις, τα ίδια άτομα μπαίνουν κ ενημερώνουν τη ώρα του μαθήματος για κινητοποιήσεις κλπ. Απλά να σου κάνω μια ερώτηση: το να κάνεις δηκτικά σχόλια για το έτος ή το παρουσιαστικό κάποιου είναι το μόνο που μετράει ? Δηλαδή όταν κάποιον τον θίγεις για τα λεγόμενά του και τα πιστεύω του χαρακτηρίζοντάς τον με λεξούλες που αρχίζουν απο μ και από κ και που δεν πρέπει να πω τώρα την ώρα που απευθύνεται στους συμφοιτητές του, τότε έχεις άφεση αμαρτιών?? Τότε δεν θίγεις την αξιοπρέπειά του? Δε λέω ότι το έκανες εσύ, αλλά είδα πραγματικά πολλούς να το κάνουν και πράγματι ήταν στην παράταξη στην οποία ανήκεις. Άρα λοιπον άδικο ο nameless που μίλησε έτσι στο ποστ του, κατ εμέ, άδικο και οι υπόλοιποι όμως που του φέρθηκαν σαν σκουπίδι και τον βρίζανε υποτιμώντας τη νοημοσύνη του επειδή πήγε να πει κάτι που, όπως βλέπεις, εκφράζει αρκετούς συναδέλφους σου.
Και αυτό που λες για σβήσιμο του ποστ του ακούγεται σαν απειλή. Και δεν είναι καθόλου ωραίο να την εκφράζει κάποιος που υποτίθεται ότι οραματίζεται έναν καλύτερο κ πιο δίκαιο κόσμο κ μάχεται γι' αυτό (δεν το λέω ειρωνικά, αν και δεν πιστεύω ότι μάχες σαν την κατάληψη έχουν αποτέλεσμα).


Έχει επεξεργασθεί από τον/την electron στις 10th Μάρτιος 2010, 8:05 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:41 pm

Την Τρίτη έχουμε πάλι γ.σ. έτσι δεν είναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:44 pm

220volt έγραψε:
Παράθεση :
Η λύση είναι μόνο μια (δυστυχώς). Μην παίζετε στο δικό τους παιχνίδι. Αγνοήστε πλήρως τις συνελεύσεις και τις υποτιθεμενες αποφάσεις κατάληψης. Και αν την ώρα της συνέλευσης (ώρα μαθημάτων) έχει καθιερωθεί να κλείνει η σχολή, ας μην πατήσει κανείς τότε (στη συνέλευση) και το επόμενο πρωί να είναι όλοι εκεί, για το μάθημά τους και για τη δουλειά τους. Μόνο έτσι θα τελειώσει αυτή η γάγκραινα.

Διαφωνώ, απίθανο να πετύχει κάτι και εκφυλίζει ακόμα περισσότερο (αλήθεια πάει περισσότερο?) το θεσμό της ΓΣ. Αντιθέτως, αμα δε θέλετε κατάληψη κατεβείτε να την καταψηφίσετε. Όσο δεν πατάς στη ΓΣ, τόσο περισσότερο γίνεται τσιφλίκι ορισμένων, και έχεις ευθύνη.

Εγώ λέω πως μπορεί η σχολή επιτέλους να απαλαγεί από τη συνεχιζόμενη παρακμή και να λειτουργήσει επιτέλους σαν σχολή (μαθήματα , εργαστήρια, κλπ). Χέστην την εβδομαδιαία ΓΣ για εξω - πανεπιστημιακά ζητήματα. Δεν έχει καμία σχέση με τη σχολή.

Εσύ συζητάς για το πως θα κατεβάσουμε ψηφίσματα για να ασπρίσει ο τοίχος, πως θα ευπρεπιστεί ο ομιλητής των ΕΑΑΚ κλπ. Μπαίνεις και εσυ στο βρώμικο παιχνίδι τους όμως έτσι. Και εν τέλει η σχολή παραμένει κλειστή με την ιδεολογική στήριξη περιθωριακών, άχρηστων και τεμπέλιδων ανθρώπων. Ανθρώπων των οποίων η ιδεολογία είτε έχει εφαρμοσθεί (ΚΚ) και περίτρανα κατερίφθη στην πράξη είτε (δόξα τω θεώ) δεν υπάρχει περίπτωση εφαρμογής της (αναρχισμός) γιατί ο κόσμος και η κοινωνία δεν είναι παιδική χαρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:51 pm

Δυστυχώς εύκολα κάποιος καταχράζεται το καθεστώς των υπογραφών και κάνει συνελεύσεις πιο συχνά απ όσο είναι χρηστικό. Γιατί άμα γίνεται συνέλευση σε λογικά χρονικά διαστήματα, θα μαζευτούν πολλοί φοιτητές. Άμα γίνεται κάθε τρεις και λίγο επόμενο είναι να μαζεύονται κυρίως πορωμένοι-φανατικοί, δίνοντας μεγαλύτερη δύναμη στην άποψή τους.

Το να μην κατεβαίνουμε καθόλου κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα πιστεύω. (Πάει χειρότερα? Μάλλον, αν κρίνω από το τι ακούω για παλιότερα ακαδημαικά έτη.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 8:01 pm

Δηλαδη συγγνωμη ρε φιλε!!!
Εγω πρωτη φορα επιανα μικροφωνο στο χερι μου.Εσυ ησουν διπλα και με πιεζες να κανω γρηγορα και πηγαινες να παρεις το μικροφωνο απο τα χερια μου!!!!Δεν με αφησες να βγαλω τον λογο που ηθελα γιατι εσυ ηθελες να πεις την αποψαρα σου στους φιλους σου.Ηθελες να φωναξεις.Δεν ηθελες να κανεις διαλογο!!!!
Μετα δεν μου εδινες το μικροφωνο για να γινει το ψηφισμα.Δεν εισαι τραμπουκος.Εχεις φασιστικο τονο.Νομιζεις οτι κανεις ο,τι θελεις.Οτι η σχολη ειναι το τσιφλικι σου!!!!!!Και αυτο που μου εκανες ειναι ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟΣ!!!!
Και εγω μια φορα υπεραστπιστηκα τα ΕΑΑΚ που εχουν ελαχιστες αφισες σε σχεση με την ΠΚΣ!!!Και ειπα οτι εχει πεσει πολυ ξυλο για να γινουν οι μοιρασμοι των χωρων για αφισες!!!!!
Εσυ μπορει να μην ριχνεις ξυλο.Μπορει να μην εισαι τραμπουκος με αυτην την εννοια.Αλλα πως ονομαζεις εκεινους που παιζουν ξυλο για ΑΦΙΣΕΣ....Ειλικρινα τωρα πως το λες αυτο.Φιλικος διακανονισμος??????
Θυμαμαι καλα τι ξυλο επεφτε.Πως τα μαθαιναμε την επομενη μερα.Θυμαμαι καλα το ξυλο που επεσε μεσα στο αμφιθεατρο τοτε με το Αρθρο 16.Τα θυμαμαι ολα.Ημουν στις πρωτες σειρες και ντρεπομουν για την καταντια μας.Εσυ μπορει να μην ησουν τοτε.
Αμα σε χαλαει η λεξη τραμπουκος.Βρες μια αλλη.Δεν μενω σε λεξεις.Αλλα ενα πραγμα να ξερεις.
Οι πραξεις χαρακτηριζουν το ατομο.Οι πραξεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 5 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 8:05 pm

Αμα ειναι ομως να με περιμενεις στην σχολη για να μου δωσεις ξυλο.Τοτε συγγνωμη.Δεν εισαι τραμπουκος.Εγω ειμαι κακος.
Αμα θες να το διορθωσω το post μου και να κανω EDIT θα το κανω.Αμα σε προσβαλλει θα το κανω.
Ομως περιμενω με πραξεις να μου αποδειξεις οτι αυτο που θα κανω...ειναι σωστο.
Απεδειξε μου οτι υπαρχει Δημοκρατια στην ΓΣ.
Κατι τυπισσες στις μπροστινες σειρες την ωρα που μιλαγα με βριζανε και γκαριζαν.Ειχε πεταχτει εξω η φλεβα στον λαιμο τους να σκεφτεις.ΜΕΝΟΣ.ΜΙΣΟΣ.
Απαντησε μου σε αυτα.Απεδειξε μου οτι αξιζει να ασχολεισαι με την ΓΣ.Απεδειξε μου οτι αξιζει να κατεβω να σε ψηφισω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνέλευση 09/03/2010
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 10Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνέλευση (28/4/2010)
» Συνέλευση (20/4/2010)
» Συνέλευση 04/03/2010 (chat)
» στάση εργασίας στα ΜΜΜ για 8-9-2010
» Συνέλευσή 15/12/2009

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: