Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 H πτώση του polytexneio.gr

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 10:34 am

Με αφορμή το παρακάτω post ανοίγω καινούριο thread για να μην γαμηθεί το άλλο

hotdog έγραψε:
Με τα e-mail της σχολής μας πως ξέρουμε ότι ο άλλος πράγματι είναι αυτός που δηλώνει? Δηλαδή μπορεί να δηλώσει ένα e-mail άσχετου( mc05089 ξέρω γω) και να μην έχει σχέση. Έτσι και πρόσβαση θα έχει και δεν θα τον πάρει κανείς χαμπάρι. Άρα γίνεται κάποιος άλλος έλεγχος? Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε και κάποιο reply όταν γραφόμαστε ή το θεωρείται υπερβολικό?


Ρε γαμώτο οι δεκάδες σημειώσεις, βοήθειες-tips από παλιότερους πως θα τα βρούμε πάλι? Καλά για τα θέματα άλλο θέμα αυτό αλλά κουτσά στραβά μπορούμε να βρούμε αρκετά.


Μήπως γίνεται να συνεννοηθεί κάποιος με τον Eny-Cyber μπας και μας δώσουν τουλάχιστον το υλικό που υπήρχε στο polytexneio.gr ?


Το θέμα του uploading είναι αρκετά σοβαρό θέμα καθώς ότι ανεβαίνει θα πρέπει να μπορεί να μείνει για μερικά χρόνια online και τέλος πάντων να είναι σχετικά έμπιστο ότι δεν πρόκεται να χαθούν από τη μια μέρα στην άλλη..
(φυσικά και ένα back-up να γίνεται δεν θα έβλαπτε :p )


Παιδιά καλημέρα κι από μένα, και να τα πω λιγάκι κι εγώ μιας και στο προηγούμενο forum είχα δουλέψει πολύ και ως staff.


Αυτή η γαμημένη στάση είναι ένας από τους λόγους για τους οποίου έκλεισε το polytexneio.gr.
Έκλεισε μια κοινότητα που κάθε χρόνο έκανε παρέες να καίγονται και να γνωρίζουν κόσμο και το μόνο που νοιάζει τον κόσμο όλο είναι οι γαμημένες οι εργασίες και τα κωλοθέματα.

Ήμαρτον πια. Το polytexneio.gr ξεκίνησε ως παρέα, κι όπως ένας φίλος σου σου λέει τα νέα από την σχολή και σου δίνει να τσεκάρεις μία εργασία για να ξεκολήσεις ή να πάρεις 1-2 ιδέες, έτσι κι εκεί υπήρχε μία βάση δεδομένων με αρκετές τέτοιες εργασίες και μια νοοτροπία εφημερίδας.
Αλλά από εκεί, το πράγμα πήγε κατευθείαν στην γυφτιά, την κατάχρηση και το στεγνό leeching από την πλευρά των περισσότερων χρηστών.


Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να παίρνουν και ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν "μωρέ να δώσω κι εγώ κάτι". Ηλίθιος ανταγωνισμός, ηλίθια αδιαφορία? Εγώ σκέφτομαι απλά γυφτιά κι ηλιθιότητα και καταλήγω εκεί.



Ενοχλούμουν πολλές φορές που και ο Eny κι εγώ γράφαμε άρθρα ολόκληρα για να ερεθίσουμε το membergroup κι ο cybermage δούλευε συνέχεια πάνω από ένα PC προκειμένου το forum να είναι χρηστικό, ελκυστικό και γρήγορο.
Όχι γιατί εμείς δουλεύαμε πολύ (που την πλάκα μας κάναμε όλοι τελικώς), αλλά γιατί δουλεύαμε χωρίς αντίκρυσμα απ' όσο φαίνεται.



Κάθε μέρα το forum το διαβάζανε καμιά 1000άρια άτομα απ' όλο το ΕΜΠ, και γράφανε 20. Όλοι έχουν γνώμη αλλά κανείς δεν την εξέθεσε ποτέ, αν και πάντα προσπαθούσαμε να έχουμε το κατά δυνατόν καλύτερο κλίμα (στενό μαρκάρισμα σε τρόμπες που χαλάγανε θέματα και λιδωρούσανε κόσμο).


Και μονίμως έρχεται κόσμος και με ρωτάει: Ρε Don γιατί έκλεισε το polytexneio.gr?

Και όταν απαντάω δεν ξέρω ακριβώς κλπ, το μόνο που ακούω είναι:

Ε, ρε πούστη μου και πού θα βρώ έργασίες/θέματα?



Ούτε ένας δεν μου πε:
"ρε μαλάκα μου λείπει η φάση"

Και μετά διαβάζω ποστ σαν το παραπάνω και σκέφτομαι ότι κακώς δεν το κατεβάσανε νωρίτερα τα παιδιά. Γιατί δεν σας το κρύβω ότι σε μια περίοδο προν το καλοκαίρι ο Eny ήταν περισσότερο από ξενερωμένος και πολύ χαλαρός στο να πατήσει ένα disconnect στον server και να ρίξει την db.

Αυτό ήταν η παρακμή του polytexneio.gr. Από παρέα που το 2006 έκανε πάρτυ στο Dekko με 100 άτομα κι έγινε της ΠΟΥΤΑΝΑΣ, έγινε απλά ένα σύνολο χρηστών leeches που παραπονιούνται γιατί δεν βολεύονται πια.

Και μάλιστα ισχυρίζονται ότι είναι υποχρέωση του μαλάκα που του γινε ο κώλος ΝΑ για να στήσει ένα forum 1000+ ατόμων, να κρατάει τις γαμωεργασίες και τα κωλοθέματα online ή να σου δώσει την db που έχτισε με δικές του εργασίες (όλες οι εργασίες μηχανουργείου είναι του Eny) ή με πολύ προσπάθεια και μετά από πολύ καιρό.


ΞΕΦΤΙΛΑ παίδες.

ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΞΕΤΙΛΑ



Το polytexneio.gr ήταν εφημερίδα και παρέα. Έμπαινες να δεις νέα σχολής, τι παίζει στο ΕΜΠ, να καείς με κόσμο, να βριστείς με κόσμο και να περάσεις καλά.

Όταν σταμάτησε να είναι όλ' αυτά, πήρε την κάτω βόλτα κι έκλεισε.


Μην ξεκινάτε έτσι λοιπόν, είναι η δική μου συμβουλή.



Αν είναι να κάνετε το forum ένα τέτοιο forum, μην πεθαίνετε κιόλας. Κάντε ένα Dropbox, μοιραστείτε όλοι σας έναν φάκελο και πετάτε μέσα ότι σκατοεργασία μαζέψετε.


Όχι τίποτ' άλλο, αλλά στο τέλος θα καταντήσετε σαν το movieshare.
Εκεί που παλιά είχε και reviews, και κουβέντες μεταξύ των μελών για άσχετα θέματα, τώρα είναι απλά ένας χώρος με 1000000000 host links και 0 κουβέντα. Και που κανείς δεν λέει ευχαριστώ ποτέ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 11:11 am

Στο ότι πάνω απ' όλα ένα forum είναι μια κοινότητα και όχι κατεβαστήρι συμφωνώ απόλυτα! Ήταν το παραπονό μου στο Polytexneio.gr - ότι παρότι αρκετοί συμμετείχαν, το συντριπτικό ποσοστό δεν έγραφε καν posts ή έγραφε μόνο για θέματα/εργασίες/"plz help me!"

Το ποιός ανεβάζει υλικό και πόσο, είναι το λιγότερο. Το θέμα είναι να γίνεται συζήτηση, και για τα της Σχολής και για τα μαθήματα και γενικότερα.
Αυτός είναι ένας απ τους λόγους που ψήθηκα αμέσως για νεό forum - θέλω συμφοιτητές μου να είναι όλη η σχολή, όχι μόνο η παρέα μου στη σχολή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 12:21 pm

Don Molina έγραψε:

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά στο τέλος θα καταντήσετε σαν το movieshare.
Εκεί που παλιά είχε και reviews, και κουβέντες μεταξύ των μελών για άσχετα θέματα, τώρα είναι απλά ένας χώρος με 1000000000 host links και 0 κουβέντα. Και που κανείς δεν λέει ευχαριστώ ποτέ...

Ρε σύ όντας μέλος του προηγούμενου forum(με διαφορετικό nick)
είδα ότι υπήρχε συμμετοχή στις συζητήσεις. Αλλά ναι ο πολύς ο κόσμος
έμπαινε για τα θέματα και τις εργασίες αλλά αυτό δεν είναι κακό. Ας κάνουν
leeching αρκεί να ανεβάζουν κιόλας.

Μην ξεχνάμε την εντροπία φίλε μου. Όλα τα πράγματα πάνε προς εκεί που
πρέπει να πάνε. Εάν το forum μεταλλαχθεί σε χώρο ανταλλαγής εργασιών,
δεν είναι κακό. Πάντα θα υπάρχει ο μικρός πυρήνας ο οποίος εκτώς των
άλλων θα γουστάρει και την "φάση". Τελικά όμως το forum θα λειτουργεί για
όλους. Και για αυτούς που θα βάζουν-περνουν εργασίες, αλλά και για
αυτούς που θα συζητάνε κιόλας.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο και στο άλλο forum δεν γινόταν καμία τρομερή συζήτηση το έβλεπα χρόνια και πάντα λίγοι ήταν.

Πάντως καλό θα ήταν να παρθεί το db με τα θέματα τουλάχιστον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 12:27 pm

+1000 don.συμφωνω με οσα εγραψες απλα αυτο που ενοχλησε τους περισσοτερους πιστευω ειναι οτι εκλεισε μεσα σε μια νυχτα χωρις καμια προειδοποιηση.γιατι κακα τα ψεματα το polytexneio.gr εκτος απο δικτυακο τοπο συζητησης ειναι και μερος για να βρεις εργασιες,θεματα κλπ.εφοσον υπαρχει και αυτη δυνατοτητα αναποφευκτα θα υπαρχουν και χρηστες που θα τα κατεβασουν ολα και μην τους ειδατε μετα.αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 5:02 pm

Παιδιά, ας μην συζητάμε για το προηγούμενο forum. Αυτό είναι μια νέα προσπάθεια για να γίνει κάτι καλύτερο, όπως έγραφε και ο Cyber. Ας βάλουμε όλοι τα δυνατά μας, για να πιάσει τόπο αυτή τη φορά η προσπάθεια αυτή των παιδιών που το ξεκίνησαν. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 5:38 pm

ήταν να απαντήσω με 1000+1 λέξεις αλλα δεν χρειάζεται... καλώς ή κακώς το polytexneio.gr έκλεισε ... αυτό είναι το καινούριο forum των μηχανολόγων μηχανικών... μακάρι να καταφέρουμε να φθάσουμε το polytexneio.gr στα καλά του και να μην το φθάσουμε ποτε στα κακά του ...και αν έχουν όρεξη τα παιδιά που το είχανε να μπουν και να καούν μαζί μας ,ας έρθουν ... καλοδεχούμενοι είναι και να τα πούμε και να μας συμβουλέψουν...ας κοιτάμε μπροστά και οτι γίνει... τέλος
good night and good luck
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 5:57 pm

σεβομουν το προηγουμενο φορουμ και εγραφα συχνα σε αυτο.ο τροπος που εκλεισε ομως ητανε τουλαχιστον αντιεπαγγελματικος.ασε που υπηρχανε πολλα ψεγαδια σε ο,τι αφορα τη συμπεριφορα των admin κατα την αποψη μου.χαρακτηριστικο παραδειγμα το σβησιμο κομεντ ενος χρηστη που εξεφραζε το παραπονο του για το νεο τροπο ενταξης στην ομαδα trusted member.και ηρθε η πληρωμενη απαντηση απο τον admin δεν ητανε αρμοδιοτητα σου να απαντησεις.για ποια γαμημενη παρεα λεμε τότε?σιγουρα, η δουλεια και ο ρολος του administrator ειναι δυσκολος αλλα το μου κανουνε κριτικη->σβηνω τα κομεντς μονο το θεμα της παρεας δεν ωφελει.επισης στα θεματα ειχαμε προσβαση γυρω στα 50 ατομα τα οποια εγραφαν σχετικα τακτικα.μην ακουω πιπες του στυλ οτι το φορουμ επαψε να ειναι παρεα.το νοεμβρη στη συναντηση υπηρξε μεγαλη συμμετοχη και το ειπανε με χαρα οι admin.αρκετα μεγαλυτερη απο προηγουμενες που σημαινει οτι τα πραγματα ετειναν στο καλυτερο.και στο κατω κατω της γραφης,εστω και να ητανε μονο 20 ατομα που ενδιαφερονταν για το φορουμ με τη λογικη της παρεας.αυτους τους 20 τους γραφεις στα αρχιδια σου?δεν τους ενημερωνεις για ποιο λογο εκλεισε το σαιτ?απο τον μεγιστο λογο π.χ, θεμα υγειας μεχρι τον τελευταιο π.χ. ειχα ξεκαυλωσει οφειλεις μια λητη αναφορα. ισως αυτα που γραφω να τσουζουνε μερικους αλλα δεν με νοιαζει.απλα βαρεθηκα τυπακια να λενε δεν ητανε παρεα και δεν ητανε παρεα.εγω τουλαχιστον εγραφα τακτικα στο παλιο φορουμ και τσαντιστηκα για τον τροπο που εκλεισε.οχι γιατι δεν κατεβασα τις εργασιες απλα επειδη ενιωσα οτι καποιος κανει ο,τι γουσταρει χωρις να δινει αναφορα.και αυτο ειναι προσβολη οχι μονο σε μενα αλλα σε ολα τα παιδια που ασχολουνταν γενικα με το φορουμ.ελπιζω να υπαρξει αντιλογος και ειναι καλοδεχουμενος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 6:06 pm

Το απότομο κλείσιμο ήταν κάπως, αλλά απ την άλλη και όταν χωρίζεις γκόμενα το κάνεις πατ-κιουτ (σαν τα τσιρότα) και μετά δεν της ξαναμιλάς για καιρό ... (άκυρηηη παρομοιωσηηή cyclops )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 7:01 pm

Lvdt my friend:

ποιος επαγγελματισμός? Τα παιδιά βάζανε λεφτά από την τσέπη τους για να συντηρήσουν την καύλα τους. Το site ήταν δικό τους και άμα θέλανε να το κάψουνε, γούστο τους και καπέλο τους. Το τι χρωστάνε και σε ποιον είναι πολύ απλό κι έχει ως εξής:

Πολλά έτη μηχ μηχ τους οφείλουν πολλά και ότι αυτοί δεν οφείλουν τίποτα και σε κανέναν.


Επίσης το να συντηρείς μία κοινότητα 1000 χρηστών με περίπου 100 ενεργά μέλη που βρίζονται, σφάζονται και ξεκωλιάζονται εν μέσω sex-drought season που κρατάει περισσότερο από περίοδο παγετώνων, είναι δουλειά δύσκολη και αν δεν την έχετε κάνει κάποιος δεν μπορεί να ξέρει πραγματικά περί τίνος πρόκειται.

Και ναι, στο κάτω κάτω ποτέ κανένας δεν είπε ότι το forum λειτουργεί αναρχικά. Υπήρχε ιεραρχία και σεβασμός γιατί ο Eny και ο Cyber μας φιλοξενουσανε. Κι όπως είχα γράψει και τότε δεν μπορείς στο σπίτι που σε φιλοξενούνε να τρως, να πίνεις, να κοιμάσαι, μέσα μέσα να πηδάς και να βρίζεις και τον οικοδεσπότη. Θα σε πετάξει έξω και καλά θα κάνει.

Αυτό είναι ένα forum και δει ένα forum σαν το polytexneio.gr που η παρέα που το ξεκίνησε πήρε όλη πτυχίο και δεν συμμετέχει πλέον.

Εδώ τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά, μιας και είναι (ή τουλάχιστον φαίνεται να είναι) μία συλλογική προσπάθεια. Τον τελευταίοι χρόνο όμως στο polytexneio.gr τα ενεργά μέλη ήταν μέλη που βρήκαν στρωμένο δρόμο και πλην ελαχίστων εξαιρέσεων κανένα από αυτά δεν συνέβαλε στο να γίνει αυτό που ήταν (και πλέον λείπει σε πολλούς απ' ότι φαίνεται). Απεναντίας μάλιστα, πολλάκις βρέθηκε κόσμος που χρησιμοποιούσε το site ως εκτόνωση of whatever και σόρυ κιόλας αν χρειάστηκαν άκρως παρεμβατικά μέτρα προκειμένου η κατάσταση να μην καταντήσει μπουρδελέ.


Simple as that και μην κρατάτε κακίες για ηλίθια θέματα.


Και η μεγάλη παρέα που όντως ήταν τους τελευταίους 2 μήνες του forum, συγκροτήθηκε τελικώς μετά από αποφάσεις του Eny που οδήγησαν σε γκρίνια, σχόλια περί ελιτισμού, φασισμού, συνομωσίας της καινούριας τάξης των πραγμάτων και ολίγης μασωνίας. Και χωρίς το τσίγκλισμα, αντί να μαζευτούν 20sth άτομα στο Millenium την τελευταία φορά, θα ήμασταν 5.



Τέλος πάντων, εγώ το θέμα αυτό το ξεκίνησα προκειμένουν να δώσω μια διάσταση ως αρκετά παλιός στο προηγούμενο forum και ως μέλος του staff, έχοντας δηλαδή εμπειρία και ως χρήστης αλλά και ως συντονιστής συζητήσεων. Απλά συνιστώ προσοχή προκειμένου το site αυτό να μην κάνει ποτέ την κοιλιά που έκανε το Polytexneio.gr και εύχομαι να έχει και πολύ μεγαλύτερη επιτυχία.

Διάολε, και το 1/5 της επιτυχίας του Pol.gr να έχει θα γαμήσει Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 7:16 pm

Πάνω κάτω συμφωνώ με τον Don.

Εμένα το μόνο που με πείραξε ο τρόπος που έκλεισε και μάλιστα σε μια περίοδο που άρχισε να δραστηριοποιείται και πάλι η κοινότητα. Θέλετε να το κλείσετε; Ωραία, πείτε κάτι μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος να το αναλάβει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 7:21 pm

αμα σε χαλαει ο επαγγελματισμος,αντικατεστησε το με το σεβασμος.ειναι προφανες οτι η σταση σου μονο αντικειμενικη δεν ειναι διοτι εισαι κολλητος με τους admin του πολυτεχνειο.γκρ. οποτε ξερω και γω να υπερασπιζομαι τους φιλους μου ακομα και οταν εχουν αδικο.τι στο διαολο σημαινει τσιγκλισμα?απλως να αναφερω οτι θα γινουν συγκεντρωσεις?ρε μεγαλε εσυ τυχαινει να εισαι δεν ξερω και γω σε ποιο ετος και να γνωριζεις η ν εισαι κολλητος με τα παιδια που ιδρυσαν το site.εγω που ειμαι μικροτερο ετος και δεν ηξερα κανενα τους δεν επρεπε να ενημερωθω για τις συγκεντρωσεις?σπουδαιο τσιγλκισμα να πουμε.το να γραψω οτι εκει θα εχουμε συγκεντρωση η οχι.ιεραρχια καλα κανει και υπαρχει σε ενα site.σε μια παρεα ΟΜΩΣ ιεραρχια=δημιουργια κλικας.am i wrong?οποτε αμα θες παρεα,αντιμετωπιζεις ισοτιμα.αμα θες site η ο,τι αλλο ασκησε και δικτατορια.εγω σου λεω παντως ειμαι προθυμος να συμβαλλω στα εξοδα του domain αν και με κοβω αν ξανανοιξει ποτε το site να κανω unregister.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 7:30 pm

(Ότι να ναι)Ε+15


Τσίγκλισμα είναι το "αν δεν έρθεις δεν γίνεσαι trusted".

Για τα υπόλοιπα δεν κάνω καν τον κόπο Smile

Πλέον είμαι απλά χρήστης και δεν θα κάτσω να υπερασπιστώ ή να κρίνω κάτι που τελειώσε και δεν είναι και δικό μου...
Απλά θα απολαύσω το καινούριο forum.

Don OUT
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 7:38 pm

Don Molina έγραψε:
(Ότι να ναι)Ε+15


Τσίγκλισμα είναι το "αν δεν έρθεις δεν γίνεσαι trusted".

Για τα υπόλοιπα δεν κάνω καν τον κόπο Smile

Πλέον είμαι απλά χρήστης και δεν θα κάτσω να υπερασπιστώ ή να κρίνω κάτι που τελειώσε και δεν είναι και δικό μου...
Απλά θα απολαύσω το καινούριο forum.

Don OUT
αν μην εμπαινες στον κοπο εξ αρχης . και γω μπορω να αραδιασω ο,τι να ναι,να μου απαντησει καποιος και με υφος θιγμενης χαζο emo γκομενας να πω απαξιω να απαντησω και τετοια χαριτομενιστικα.επισης τα μπινελικια δεν αυξανουν τη βαρυτητα κανενος επιχειρηματος.απο την αλλη εκτοξευουν τη ανουσιοτητα ενος ποστ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 7:41 pm

Don Molina έγραψε:
Lvdt my friend:

ποιος επαγγελματισμός? Τα παιδιά βάζανε λεφτά από την τσέπη τους για να συντηρήσουν την καύλα τους. Το site ήταν δικό τους και άμα θέλανε να το κάψουνε, γούστο τους και καπέλο τους. Το τι χρωστάνε και σε ποιον είναι πολύ απλό κι έχει ως εξής:
Νομίζω οτι σε αυτό το σημείο έχεις άδικο. Αν ήταν δικό τους και όχι της κοινότητας, ας μην έγραφαν "forum Πολυτεχνείου" αλλά τα ονόματά τους
Don Molina έγραψε:

Και ναι, στο κάτω κάτω ποτέ κανένας δεν είπε ότι το forum λειτουργεί αναρχικά. Υπήρχε ιεραρχία και σεβασμός γιατί ο Eny και ο Cyber μας φιλοξενουσανε. Κι όπως είχα γράψει και τότε δεν μπορείς στο σπίτι που σε φιλοξενούνε να τρως, να πίνεις, να κοιμάσαι, μέσα μέσα να πηδάς και να βρίζεις και τον οικοδεσπότη. Θα σε πετάξει έξω και καλά θα κάνει.
δεν χρειάζεται να λειτουργεί αναρχικά. Ανάμεσα στον φασισμό και την αναρχία υπάρχει κάτι που λέγεται δημοκρατία, ας μην ξεχνάμε αυτόν τον τρόπο λειτουργίας. Επίσης δεν νομίζω οτι κάποιος φιλοξενούσε κάποιον. Εγώ το έβλεπα περισσότερο σαν συγκατοίκηση
Don Molina έγραψε:

Αυτό είναι ένα forum και δει ένα forum σαν το polytexneio.gr που η παρέα που το ξεκίνησε πήρε όλη πτυχίο και δεν συμμετέχει πλέον.
εγώ πάντως όταν θα πάρω πτυχίο θα το δώσω το administration σε κάποιον άλλο. Δεν είναι ωραίο να χάνονται με ένα κλίκ τόσος κόπος (περισσότερο των διαχειριστών και στη συνέχεια των μελών)
Don Molina έγραψε:

Εδώ τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά, μιας και είναι (ή τουλάχιστον φαίνεται να είναι) μία συλλογική προσπάθεια.
συλλογική προσπάθεια είναι κάθε forum. Όλοι κάνουμε posts. Όλοι το "χτίζουμε" με κάθε post.
Το forum γενικά εγώ το βλέπω ως μια πολυκατοικία. Υπάρχει ένας διαχειριστής που κάνει όλη την αγγαρεία. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι του ανήκει και όλη η πολυκατοικία.
Θα μου πείς τώρα τα παιδιά δίναν τα λεφτά τους για να έχω εγώ πληροφορίες για τα μαθήματα, χώρο να μιλήσω για διάφορα θέματα, εργασίες, παλιά θέματα κτλ. Άρα τους ανήκε το forum (με την αυστηρή έννοια, την συμβολαιογραφική αν είναι δόκιμος ο όρος). Για τον λόγο αυτό προσωπικά δεν θέλω να δωθούν λεφτά σε αυτή την προσπάθεια (εκτός και αν αποφασιστεί κάτι άλλο στο μέλλον) για να μην μπορεί ποτέ στο μέλλον κάποιος να πεί οτι του ανήκει το forum.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 7:48 pm

+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 8:08 pm

lvdt πραγματικά χαίρομαι που το καινούριο forum εξασφαλίζει ανωνυμία σε όποιον θέλει να εκτονώσει τον υπέρτατο κομπλεξισμό του και να βγάλει τα απωθημένα του κι εδώ μετά από το polytexneio.gr Very Happy

Και για να σου απαντήσω συγκεκριμένα, ο Tristan (περι ου ο λόγος προηγουμένως προφανώς) ιντερνετικώς ήταν τρελό asset για το forum γιατί παρακολουθούσε, συμμετείχε κι ενημέρωνε, αλλά πολλές φορές αντιμετώπιζε υπερβολικά ειρωνικά και με στυλάκι "πολύ γαμάω". Και ο οποιοσδήποτε συμπεριφερόταν έτσι με κάποιο post του αντιμετωπίζοταν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Εγώ ο ίδιος έχω σβήσει άπειρα posts παρόμοια και πολύ πιο χαλαρά που πήγαιναν σε μέλη κι όχι σε admin/mods. Και θα το ξανάκανα και όχι μόνο για να προστατεύσω κάποιο μέλος αλλά γιατί δεν ήθελα (θέλαμε) το site να καταντήσει στις καμμένες εποχές του shmmy με το άπειρο flaming και τα μπινελίκια από 2πλο-3πλούς λογαριασμούς (άλλο ένα σημείο

Το polytexneio.gr είχε προβλήματα και μερικές αποφάσεις των admins ήταν αμφισητούμενες από πολλούς. Σύμφωνοι σε αυτό, αλλά δεν λέει τίποτα. Το θέμα είναι ότι το site κρατήθηκε όρθιο για αρκετό καιρό και έκλεισε για λόγους πολύ διαφορετικούς του "πήρα πτυχίο - σας γράφω στα @@ μου".

Πληροφοριακά, ο Cyber έχει πάρει πτυχίο κι έχει τελειώσει και φαντάρος, ενώ ο Eny είχε διπλωματική +3 το τελευταίο εξάμηνο.


Και 'οταν λέω το site ήταν δικό τους και ότι η κοινότητα τους """ανήκε""" ήταν γιατί κάνανε πάρα πολλά πράγματα για να την κρατήσουν ζωντανή, ενωμένη και κάτι περισσότερο από 500000 posts και 1000 εργασίες/θέματα or whatever.
Paintball, 2 έξοδοι σε μαγαζιά, συναντήσεις, η Επανάσταση.

Και πέρα από την προσφορά όλων σε πολλά θέματα, πόσα θέματα ξεκίνησε ο Eny σε θέματα εξωπανεπιστημιακά? Κοινωνικά, HF&S κλπ.

Υπήρχε περίοδος που μιλάγαμε κάθε μέρα για μισή ώρα στο τηλέφωνο αποκλειστικά για το τι θα κάνουμε για να βελτιωθεί το portal της πρώτης σελίδας...

Ένα καλό forum είναι κάτι περισσότερο από τα μέλη του και τα posts τους. Σίγουρα αυτό είναι η βάση κι ο κορμός, αλλά χωρίς σωστές κινήσεις, και συνεχές τσίγκλισμα της κοινότητας παραμένει μία στείρα αίσθηση στο όλο θέμα. Το καλό forum είναι more than the sum of its parts.

Κι όπως το απλό forum είναι πολυκατοικία, το καλό forum είναι μονοκατοικία τύπου Hollywood project. Και για να μην γίνει μπουρδέλο όπως έγινε κι εκεί, μερικές φορές χρειάζονται αυστηρά μέτρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 8:19 pm

Αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι ένα forum είναι τα μέλη που το απαρτίζουν! Και αν τα παιδιά έδιναν και 100€ το χρόνο τι;; Αν δεν είμασταν όλοι οι υπόλοιποι τι θα έκαναν;; Θα είχαν ένα forum και θα αντάλαζαν ιδέες μεταξύ τους. Ένα forum εξ' ορισμού ανήκει σε όλους (forum : the marketplace or public square of an ancient Roman city, the center of judicial and business affairs and a place of assembly for the people) και αν το κόστος ήταν τόσο δυσβάσταχτο το οποίο να αποτελούσε μία επιπλέον αιτία, είμαι σίγουρος ότι με χαρά θα βρίσκονταν 20 άτομα να συνησφέρουν από 5€!!

Επιπλέον, κατηγορείτε τα μέλη του παλιού forum ότι βαρέθηκαν και σταμάτησαν να γράφουν, όμως εύκολα μπορεί να κατηγορήσει κάποιος και αυτούς που δεν σταμάτησαν ποτέ να γράφουν, ότι από ένα σημείο και μετά απλώς ανακύκλωναν τα ίδια και τα ίδια (τσακωμοί για κόματα, ανούσιοι διαπλυκτισμοί) και σταμάτησαν να γράφουν πράγματα τα οποία θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον των πολλών. Εγώ προσωπικά το είχα πάρει πολύ ζεστά στην αρχή, αλλά μετά από 1 μήνα δεν ξαναμπίκα ποτέ (ούτε για να πάρω εργασία) διότι είχα βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια!

Τέλος, μπορεί ο eny να είχε πράγματι ανεβάσει τις περισσότερες εργασίες από όλους μας, όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ειπήρχε και δικός μας κόπος εκεί μέσα (μικρός ή μεγάλος δεν έχει σημασία) για αυτό ανήκει σε όλους μας και όχι σε κάποιον ο οποίος (έτυχε ή πέτυχε) είχε μεγαλύτερη εξουσία από όλους μας!

Όσο για το τι θα γίνει αυτό το forum όταν ο εδώ admin πάρει πτυχίο;; Μην ανησηχείτε έχουμε ακόμα πολυυυυυυυυ καιρό για αυτό!! (ecatodarcus μην με bannareis πλάκα κάνω!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 8:28 pm

γιατί να σε bannάρω ρε αλήθεια λές... H πτώση του polytexneio.gr Icon_sad
+1 στα παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 8:47 pm

Ace έγραψε:
Αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι ένα forum είναι τα μέλη που το απαρτίζουν! Και αν τα παιδιά έδιναν και 100€ το χρόνο τι;; Αν δεν είμασταν όλοι οι υπόλοιποι τι θα έκαναν;; Θα είχαν ένα forum και θα αντάλαζαν ιδέες μεταξύ τους. Ένα forum εξ' ορισμού ανήκει σε όλους (forum : the marketplace or public square of an ancient Roman city, the center of judicial and business affairs and a place of assembly for the people) και αν το κόστος ήταν τόσο δυσβάσταχτο το οποίο να αποτελούσε μία επιπλέον αιτία, είμαι σίγουρος ότι με χαρά θα βρίσκονταν 20 άτομα να συνησφέρουν από 5€!!

Επιπλέον, κατηγορείτε τα μέλη του παλιού forum ότι βαρέθηκαν και σταμάτησαν να γράφουν, όμως εύκολα μπορεί να κατηγορήσει κάποιος και αυτούς που δεν σταμάτησαν ποτέ να γράφουν, ότι από ένα σημείο και μετά απλώς ανακύκλωναν τα ίδια και τα ίδια (τσακωμοί για κόματα, ανούσιοι διαπλυκτισμοί) και σταμάτησαν να γράφουν πράγματα τα οποία θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον των πολλών. Εγώ προσωπικά το είχα πάρει πολύ ζεστά στην αρχή, αλλά μετά από 1 μήνα δεν ξαναμπίκα ποτέ (ούτε για να πάρω εργασία) διότι είχα βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια!

Τέλος, μπορεί ο eny να είχε πράγματι ανεβάσει τις περισσότερες εργασίες από όλους μας, όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ειπήρχε και δικός μας κόπος εκεί μέσα (μικρός ή μεγάλος δεν έχει σημασία) για αυτό ανήκει σε όλους μας και όχι σε κάποιον ο οποίος (έτυχε ή πέτυχε) είχε μεγαλύτερη εξουσία από όλους μας!

Όσο για το τι θα γίνει αυτό το forum όταν ο εδώ admin πάρει πτυχίο;; Μην ανησηχείτε έχουμε ακόμα πολυυυυυυυυ καιρό για αυτό!! (ecatodarcus μην με bannareis πλάκα κάνω!!)


Πραγματικά διάβασε λίγο αυτά που έγραψα και θα δεις ότι ούτε κατηγόρησα μέλη που παράτησαν το site ούτε ότι το forum ήταν ιδιοκτησία των παιδιών.

Είπα πάρα πολύ απλά, και θα το ξαναπώ ότι τα παιδιά κατέβαλαν αρκετή προσπάθεια ώστε να μην μπορεί να τους προσάψει κανένας χρήστης τίποτα. Και το forum δεν ήταν έτοιμο template από κάποιο site, αλλά χτισμένο σχεδόν από το 0 από τον cybermage με πολλή δουλειά. Φαντάσου ότι κάθε ανανέωση ετοιμάζοταν μήνες...

Και σίγουρα το forum δημιουργείται από τα μέλη του - έγραψα κάτι περί κορμού και βάσης προηγουμένως - αλλά κάποιος πρέπει να κάνει κουμάντο για να υπάρχει σειρά. Ειδικά σε έναν χώρο που οι συζητήσεις περί σχολής, συνδικαλισμού, πολιτικών, αθλητικών, γκομενικών or whatever δίνουν άπειρες αφορμές για αλληλοσπαραγμό...


Τέλος πάντων, ας συμφωνίσουμε ότι διαφωνούμε κι ας κλείνει το θέμα μιας και έχετε την άποψή σας και είναι απολύτως σεβαστή. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 8:54 pm

Don Molina έγραψε:

Τέλος πάντων, ας συμφωνίσουμε ότι διαφωνούμε κι ας κλείνει το θέμα μιας και έχετε την άποψή σας και είναι απολύτως σεβαστή. Smile

σωστό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 9:06 pm

το κομπλεξικος το παραβλεπω.το αλλο με την ανωνυμια δεν το πιασα ρε don.τι εννοεις οτι δεν εχω το θαρρος της γνωμης μου? η μηπως η ταυοτητα σου γραφει don molina?μηπως να εγραφα με το ονοματεπωνυμο μου σε φορουμ με ψευδονυμα?αμα θες τεσπα να με γνωρισεις ελα μια μερα στα ησμε 2-3η σειρα θα καθομαι.α και δωστε ολοι λιγο χρονο στο φορουμ.ειναι σε πολυ ικανοποιητικο σταδιο για το χρονο ποου υπαρχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 10:08 pm

lvdt έγραψε:
το κομπλεξικος το παραβλεπω.το αλλο με την ανωνυμια δεν το πιασα ρε don.τι εννοεις οτι δεν εχω το θαρρος της γνωμης μου? η μηπως η ταυοτητα σου γραφει don molina?μηπως να εγραφα με το ονοματεπωνυμο μου σε φορουμ με ψευδονυμα?αμα θες τεσπα να με γνωρισεις ελα μια μερα στα ησμε 2-3η σειρα θα καθομαι.α και δωστε ολοι λιγο χρονο στο φορουμ.ειναι σε πολυ ικανοποιητικο σταδιο για το χρονο ποου υπαρχει.

Καλώς ή κακώς εμένα στο ΕΜΠ περισσότεροι με ξέρουν και με φωνάζουν Don παρά με το κανονικό μου όνομα. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 10:25 pm

Χμ παρέα, κοινωνία, φιλία... χμ...

Εγώ έχω μάθει να δίνω ότι ΓΟΥΣΤΑΡΩ και να μην περιμένω ΚΑΝΕΝΑ αντάλλαγμα.Οι αληθινές σχέσεις είναι σχέσεις που ο καθένας δίνει
ελεύθερα και παίρνει ότι του δίνουν με χαρά, οτιδήποτε άλλο λέγεται
ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ.

Είστε ύπερ άμπαλοι με όλες αυτές τις θεωρίες που αναπτύξατε στα στερνά
του polytexneio.gr και είχε πλάκα για μένα το πως κατέρευσε όλη αυτή η
προσπάθια τελικά.

Εδώ ισχύει ένας κανόνας και είναι αυτός:

[img]H πτώση του polytexneio.gr A[/img]

και ας είμαστε όλοι καλά.

ΥΓ:αν δεν γουστάρεις μην βοηθάς κάποιον,το να τον βοηθάς και να τον κράζεις μετά είναι απαίσιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 10:27 pm

liliostasi έγραψε:
Χμ παρέα, κοινωνία, φιλία... χμ...

Εγώ έχω μάθει να δίνω ότι ΓΟΥΣΤΑΡΩ και να μην περιμένω ΚΑΝΕΝΑ αντάλλαγμα.Οι αληθινές σχέσεις είναι σχέσεις που ο καθένας δίνει
ελεύθερα και παίρνει ότι του δίνουν με χαρά, οτιδήποτε άλλο λέγεται
ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ.

Είστε ύπερ άμπαλοι με όλες αυτές τις θεωρίες που αναπτύξατε στα στερνά
του polytexneio.gr και είχε πλάκα για μένα το πως κατέρευσε όλη αυτή η
προσπάθια τελικά.

Εδώ ισχύει ένας κανόνας και είναι αυτός:

[img]H πτώση του polytexneio.gr A[/img]

και ας είμαστε όλοι καλά.

ΥΓ:αν δεν γουστάρεις μην βοηθάς κάποιον,το να τον βοηθάς και να τον κράζεις μετά είναι απαίσιο.
απλα respect.το πιο σωστο ποστ που διαβασα σημερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




H πτώση του polytexneio.gr Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H πτώση του polytexneio.gr   H πτώση του polytexneio.gr I_icon_minitime13th Δεκember 2009, 10:36 pm

+1



Για τα όσα είπε ο Admin στην προηγούμενη σελίδα. Συμφωνώ απόλυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
H πτώση του polytexneio.gr
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 8Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Πληροφορίες για το forum :: Περί του forum - FAQs :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: