Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Browser wars

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 8:15 pm

Βλέπω εδώ στα στατιστικά του site, ότι υπάρχει αρκετός κόσμος
ο οποίος χρησιμοποιεί τον internet explorer το ποσοστό αυτό αντιστοιχεί
στο 15% των χρηστών μας.

Και η ερώτηση είναι γιατί?

Για ποιόν λόγο να χρησιμοποιεί κανείς έναν browser
ο οποίος δεν σέβεται όλα τα διεθνή web standards
είναι κλειστού κώδικα και δεν τρέχει σε όλα τα λειτουργικώ
καθώς και έχει τρομερά security holes?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκει ο κόσμος που τον
χρησιμοποιεί.

εάν θέλετε έναν πραγματικό browser τότε θα πρέπει να το
γυρίσετε σε firefox η/και σε chrome.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 8:21 pm

για 2 λογους:

1)αυτο εχουμε συνηθισει..πηρα το πρωτο μου pc στα 9 μου..
το μονο που εκανα,επαιζα fifa '96..παιζοταν και με ποντικι..
αλλα,στην επιφανεια εργασιας,ειχε ενα εικονιδιο που εγραφε internet explorer και αφου το ταυτοποιησα με το internet,αρχισα να το χρησιμοποιω..

2)τεστ συμβατοτητας η κατι τετοιο κομπιουτεριστικο..οι περισσοτερες σελιδες κανουν τεστ για explorer,mozilla και αλλους browsers..μερικες ομως οχι..
πχ. το adwords στο firefox βγαινει με καποιο παραξενο format..
ενω στον explorer ειναι 1 σελιδα πλατος,στο mozila,καπως σπανε οι στηλες,δεν ευθυγραμμιζονται καθετα και παιρνουν 2 σελιδες σε πλατος..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 8:31 pm

Mozilla εννοείτε..
Βέβαια για ταχύτητα λένε ότι πιο γρήγορος είναι ο Safari, μετά ο chrome και στη συνέχεια ο mozilla..
Πάντως αν και τώρα πρέπει να φαίνομαι και εγώ ότι χρησιμοποιώ internet explorer είναι γιατί είμαι σε "ξένο" pc..
Αν ήταν δικό μου όπως είπα full για mozilla!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 8:35 pm

google chrome ,φοβερο βοηθαει πολυ να ''κλεβουμε'' scripτακια απο αλλες ιστοσελιδες,κατι που δεν κανει παντα ο mozilla
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 8:41 pm

IE8!!!

ζήτω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 8:49 pm

liliostasi έγραψε:
IE8!!!

ζήτω!

Οκ δεν λέω πως δεν είναι βελτιωμένος(οι προηγούμενοι ήταν αίσχος!!) αλλά απέχει πολύ από τους άλλους..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:17 pm

Απλά δεν είμαι αρκετά μυγιάγκυχτος για να ασχολούμαι τι browser θα έχω και ποιός είναι 1% καλύτερος απτον άλλον.

Μαρέσει το interface του IE , το έχω συνηθήσει, είναι μια χαρά και είμαι χαρούμενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:20 pm

Mozilla!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:22 pm

jeronimo έγραψε:

πχ. το adwords στο firefox βγαινει με καποιο παραξενο format..
ενω στον explorer ειναι 1 σελιδα πλατος,στο mozila,καπως σπανε οι στηλες,δεν ευθυγραμμιζονται καθετα και παιρνουν 2 σελιδες σε πλατος..
από πια έκδοσης έχεις να δεις firefox ;

hotdog έγραψε:
Mozilla εννοείτε..
Βέβαια για ταχύτητα λένε ότι πιο γρήγορος είναι ο Safari, μετά ο chrome
μύθος ...chrome = safari (ο πυρήνας τους είναι copy-paste )

liliostasi έγραψε:
IE8!!!

ζήτω!
καλά εσύ δεν την παλεύεις με τπτ ... είναι απίστευτο ... προτιμάς προϊόντα την microsoft που κάνουν τον κόσμο να την μισούν και απορρίπτεις προϊόντα που την κάνουν υποφερτή... drunken drunken drunken
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:25 pm

Πλέον μόνο Mozilla χρησιμοποιώ. Πολλά τα κολλήματα του Safari στα Windows και στον Chrome δεν μου αρέσει το interface. Ο Opera είναι ωραίος αλλά χάνει σε ταχύτητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:28 pm

Alejandro el mecanico έγραψε:


hotdog έγραψε:
Mozilla εννοείτε..
Βέβαια για ταχύτητα λένε ότι πιο γρήγορος είναι ο Safari, μετά ο chrome
μύθος ...chrome = safari (ο πυρήνας τους είναι copy-paste )

Αυτό διάβασα..
Δεν ξέρω τι πραγματικά παίζει γιατί φανατικά χρησιμοποιώ mozilla εδώ και πολλά χρόνια..

Alejandro el mecanico έγραψε:

liliostasi έγραψε:
IE8!!!

ζήτω!
καλά εσύ δεν την παλεύεις με τπτ ... είναι απίστευτο ... προτιμάς προϊόντα την microsoft που κάνουν τον κόσμο να την μισούν και απορρίπτεις προϊόντα που την κάνουν υποφερτή... drunken drunken drunken

Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:43 pm

liliostasi έγραψε:
Απλά δεν είμαι αρκετά μυγιάγκυχτος για να ασχολούμαι τι browser θα έχω και ποιός είναι 1% καλύτερος απτον άλλον.

Μαρέσει το interface του IE , το έχω συνηθήσει, είναι μια χαρά και είμαι χαρούμενος.

Δεν είναι 1% καλύτερος, είναι 1*10^3 καλύτερος. Και εδώ δεν μιλάμε απλά για κάτι το οποίο
σε βολεύει η όχι. Μιλάμε για ένα προϊόν το οποίο κλειστό κρατάει το web πίσω. Πάντως μου
κάνει εντύπωση γιατί είσαι ιδεολόγος. Και η ιδεολογία δεν φαίνεται μόνο εάν πας να δώσεις
βελτίωση, αλλά σε όλες τις πτυχές τις ζωής μας. Έτσι δεν είναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:55 pm

αλεχάντρο πειράζει δηλαδή που μου αρέσουν τα open office...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 10:07 pm

liliostasi έγραψε:
αλεχάντρο πειράζει δηλαδή που μου αρέσουν τα open office...?
όταν παράλληλα προτιμάς IE8 ναι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 10:20 pm

liliostasi έγραψε:
αλεχάντρο πειράζει δηλαδή που μου αρέσουν τα open office...?

Και πολύ καλά κάνεις, αλλά πώς σου άρεσε? Του έδωσες μια ευκαιρία έκανες και καμία 2 εργασίες
και είδες ότι τελικά σου κάνει.

Κάνε το ίδιο με τον firefox. Δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Δοκίμασε τον για μια εβδομάδα.
Και βλέπεις σου αρέσει η δεν σου αρέσει και αποφασίζεις εάν θέλεις να τον κρατήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 10:24 pm

για εμένα όλοι οι browser είναι καλοί, απλά ο mozilla είναι κάτι παραπάνω από browser. αυτό που τον κάνει πραγματικά ξεχωριστό είναι τα add-ons!!!βλέπεις αν σου έχει έρθει μέιλ χωρίς να μπεις στον λογαριασμό σου. κάνει μετάφραση στη σελίδα που είσαι χωρίς να αλλάζεις σελίδα. βλέπεις τον καιρό για τις επόμενες τρείς μέρες και τι θερμοκρασία έξω χωρίς να πηγαίνεις σε ειδική σελίδα(ειδικά τώρα που ο καιρός είναι μια ζέστη και μια κρύο βολέυει).κατεβάζεις βίντεο από το youtube με ένα κλίκ και άλλα πολλά!
ουσιαστικά ο mozilla είναι μια εφαρμογή που μπορεί να εξατομικευτεί σε πολύ μεγάλο βαθμό έτσι ώστε να καλύπτει ανάγκες (υπαρκτές και μη, δε λέω το αντίθετο) πέρα από αυτή του σερφαρίσματος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 10:52 pm

liliostasi κράτα γερά! IE δαγκωτό αφού γουστάρεις! Very Happy

(κι εγώ mozilla πάντως...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime26th Ιανουάριος 2010, 12:04 pm

Αφού λοιπόν ο jeronimo το "γύρισε" σε firefox. Ορίστε εδώ και μια λίστα
από χρήσιμα plugins:

Extended Statusbar για βλέπεις τι φορτώνει η σελίδα
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1433

Fission για να βλέπεις την πρόοδο φόρτωσης
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1951

AdBlock Plus για να μην έχεις διαφημίσεις
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1865

flashblock για να επιλέγεις ΕΣΥ ποιο flash θα βλέπεις σε κάθε σελίδα
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/433

Forecast Enchanted για να βλέπεις τον καιρό την ώρα που καίγεσαι
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1978

Gmail notifier για να μπαίνεις να βλέπεις τα mail σου μόνο όταν χρειάζεται
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/173
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime26th Ιανουάριος 2010, 12:07 pm

Εντάξει αλλά όλα αυτά τα addon λογικά θα βαρύνουν τον mozilla..
(δεν τα έχω βάλει αλλά υποθετικά μιλάω!)
Βέβαια αν έχει κάποιος την σούπερ σύνδεση με ένα pc που δεν είναι της τάξεως του celeron 1,6 Browser wars Icon_lol , ε τότε wtf..πόσο πια να αργήσει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime26th Ιανουάριος 2010, 12:11 pm

Γενικά εγώ έχω αρκετά περισσότερα. Και δεν μου τον κάνουν ιδιαίτερα βαρύ.
Και τώρα με την έκδοση 3.6 είναι γενικά πιο γρήγορος.

Και να φανταστείς εγώ είμαι ακόμα στην έκδοση 3.5.7.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime26th Ιανουάριος 2010, 12:16 pm

arkara έγραψε:
Γενικά εγώ έχω αρκετά περισσότερα. Και δεν μου τον κάνουν ιδιαίτερα βαρύ.
Και τώρα με την έκδοση 3.6 είναι γενικά πιο γρήγορος.

Και να φανταστείς εγώ είμαι ακόμα στην έκδοση 3.5.7.

Me too..Απ' ότι είδα στον υπολογιστή που είμαι 3.5.7 έχει..
Εξαρτάται και από τα addon που χρησιμοποιείς και φυσικά όπως είπα και από τα παραπάνω..Έχεις δοκιμάσει να τον τρέξει με απενεργοποιημένα(καλά μην τα διαγράφεις και μετά τρέχεις να τα ξαναβάζεις Browser wars Icon_tongue ) τα addon?Απλά να δεις άμα έχει διαφορές..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime26th Ιανουάριος 2010, 12:22 pm

κοίτα αν πάς και βάλεις το addon flashblock (το έχω βάλει και εγώ) o mozilla μετά "πετάει" γιατί απλά οτι π@π@ρι@ σε flash υπάρχει δεν χρειάζεται να την κατεβάσει και να την φορτώσει όταν μπαίνεις σε μια νέα σελίδα. και αυτό ειναι πολύ σημαντικό γιατί πλέον σε κάθε site, ακόμα και της κουτσής μαριάς, 5 flash διαφημίσεις θα υπάρχουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime26th Ιανουάριος 2010, 12:26 pm

ecatodarcus έγραψε:
κοίτα αν πάς και βάλεις το addon flashblock (το έχω βάλει και εγώ) o mozilla μετά "πετάει" γιατί απλά οτι π@π@ρι@ σε flash υπάρχει δεν χρειάζεται να την κατεβάσει και να την φορτώσει όταν μπαίνεις σε μια νέα σελίδα. και αυτό ειναι πολύ σημαντικό γιατί πλέον σε κάθε site, ακόμα και της κουτσής μαριάς, 5 flash διαφημίσεις θα υπάρχουν.

Σωστό αυτό και δεν το σκέφτηκα..οπότε "κερδίζεις ταχύτητα" ή για να είμαστε πιο ακριβείς απλά δεν χρειάζεται να κατεβάσει τόσα περιττά πραγματάκια.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime26th Ιανουάριος 2010, 12:30 pm

Έλατε ρε εάν θέλεις να κερδίσεις τόσα πολλά, πάς και βάζεις ένα host file
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Browser wars Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Browser wars   Browser wars I_icon_minitime26th Ιανουάριος 2010, 12:32 pm

μην ακουτε τον arkara..

ο αμπαλος μου εδωσε το pidgin αντι για το msn,και αυτος χρησιμοποιει msn..

lol..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Browser wars
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games :: Αρχείο-
Μετάβαση σε: