Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Computers - Questions & Answers

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο υπολογιστής μου δεν αναγνωρίζει το DVD player   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime10th Ιανουάριος 2010, 6:19 pm

Ο υπολογιστής μου δεν αναγνωρίζει το DVD player και DVD writer
Τα κατάλαβα τώρα μόλις
Έχει κανείς καμμιά ιδέα;
Έκανα 2 επανεκινήσεις αλλά τίποτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime10th Ιανουάριος 2010, 10:41 pm

ονόμασε λειτουργικό και συσκευές που έχουν πρόβλημα

edit : μάλλον γράψε όλη την σύνθεση σου για να ξέρουμε τι μας γίνεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime11th Ιανουάριος 2010, 4:43 pm

Το είχα πάθει στο γυμνάσιο όταν είχα βάλει στον παλιό υπολογιστή ένα νέο driver.
Έπαιζε ρόλο η σειρά με την οποία έπρεπε να συνδεθούν (για κάποιο λόγο).Οπότε αν έβαλες κάποιο καινούριο DVD driver δοκίμασε να αλλάξεις θέση με το παλιό, hardware-wise.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime11th Ιανουάριος 2010, 11:04 pm

liliostasi έγραψε:
Το είχα πάθει στο γυμνάσιο όταν είχα βάλει στον παλιό υπολογιστή ένα νέο driver.
Έπαιζε ρόλο η σειρά με την οποία έπρεπε να συνδεθούν (για κάποιο λόγο).Οπότε αν έβαλες κάποιο καινούριο DVD driver δοκίμασε να αλλάξεις θέση με το παλιό, hardware-wise.

αν είναι sata οι συσκευές δεν παίζει ρόλο η σειρά τους ...και το slave-master παίζει αυτόματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 8:51 pm

Guys όταν πρωτοέσπασαν τα Windows 7 διάβασα ότι υπήρχε πρόβλημα* όταν τα έβαζες σε PC/laptop της HP και της Dell.
Ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι από τότε ? Τα χρησιμοποιεί κανείς (σπασμένα) με επιτυχία στα παραπάνω μηχανήματα ?
Αν το πρόβλημα υφίσταται ακόμα ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο fix ? bounce

Επίσης, τα Windows 7 έχουν παραπάνω απαιτήσεις σε RAM από τα Vista ? (έστω και τα δύο Home Edition και 32-bit)

(*) Το μηχάνημα καταλάβαινε ότι είναι πειρατικά και σε 7 μέρες κατέβαζε ρολά or sth!! Shocked


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Spyros στις 1st Φεβρουάριος 2010, 7:26 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:13 pm

Σπύρο ...η microsoft δήλωσε πριν λίγες μέρες πως ότι προβλήματα ασυμβατότητας είχε ...τα έχει ξεπεράσει ...αν και το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι στην ενεργοποίηση οπότε εκεί υπάρχουν και "άλλα" πράγματα που μπορούν να σε βοηθήσουν ... όσο αφορά την κατανάλωση μνήμης ...τα 7 πιάνουν λιγότερη μνήμη από τα vista (συνήθως προσπαθούν να πιάσουν το 30% της φυσικής μνήμης του συστήματος) και ακόμα έχουν πολύ καλύτερη διαχείριση πάνω της .


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Alejandro el mecanico στις 28th Ιανουάριος 2010, 9:14 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:14 pm

χαχα το έσβησα το προηγούμενο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:18 pm

Η απάντηση στο πρόβλημα σου λέγεται Linux
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:27 pm

χαχα και εγώ αυτό είχα πεί αλλά το έσβησα!
είχα βάλει και ωραίες φωτό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:35 pm

Παράθεση :
Η απάντηση στο πρόβλημα σου λέγεται Linux

αυτή είναι μία ενοχλητική απάντηση όταν ο άλλος σου ζητάει βοήθεια σε κάτι άλλο...

Αν σου έλεγα ότι έχω πρόβλημα με τη γυναίκα μου τι θα μου έλεγες??

"Σκοτωσέ την και πάρε άλλη???"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:41 pm

Laughing
Βασικά το πρόβλημα δεν είναι τα Windows 7 αλλά τα πειρατικά Windows 7 σε HP machine.
Τεσπά, μετά την εξεταστική θα το ψάξω.

Μου φαίνεται ότι ασχολούμαι με ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΥΡΑ ΠΡΑΜΑΤΑ μόνο και μόνο επειδή βαριέμαι την εξεταστική ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:42 pm

Spyros έγραψε:
Laughing
Βασικά το πρόβλημα δεν είναι τα Windows 7 αλλά τα πειρατικά Windows 7 σε HP machine.
Τεσπά, μετά την εξεταστική θα το ψάξω.

Μου φαίνεται ότι ασχολούμαι με ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΥΡΑ ΠΡΑΜΑΤΑ μόνο και μόνο επειδή βαριέμαι την εξεταστική ...
εεε...τι το έχουμε το φόρουμ ; Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:56 pm

Έχω βάλει τα 7 σπασμένα σε laptop Dell, Toshiba και Acer και δεν είχαν μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 9:58 pm

Ωπ thnx! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 10:04 pm

Antonioo έγραψε:
Παράθεση :
Η απάντηση στο πρόβλημα σου λέγεται Linux

αυτή είναι μία ενοχλητική απάντηση όταν ο άλλος σου ζητάει βοήθεια σε κάτι άλλο...

Αν σου έλεγα ότι έχω πρόβλημα με τη γυναίκα μου τι θα μου έλεγες??

"Σκοτωσέ την και πάρε άλλη???"

Εσύ φιρί φιρί το πάς το ban.
Ε ωραία, η απάντηση είναι πιο απλή. Η θα πληρώσει για windows
η θα βάλει Linux πανταχόθεν και θα κάνει την δουλειά του virus free
και ανώδυνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 10:06 pm

arkara έγραψε:
Antonioo έγραψε:
Παράθεση :
Η απάντηση στο πρόβλημα σου λέγεται Linux

αυτή είναι μία ενοχλητική απάντηση όταν ο άλλος σου ζητάει βοήθεια σε κάτι άλλο...

Αν σου έλεγα ότι έχω πρόβλημα με τη γυναίκα μου τι θα μου έλεγες??

"Σκοτωσέ την και πάρε άλλη???"

Εσύ φιρί φιρί το πάς το ban.
Ε ωραία, η απάντηση είναι πιο απλή. Η θα πληρώσει για windows
η θα βάλει Linux πανταχόθεν και θα κάνει την δουλειά του virus free
και ανώδυνα.

Ή θα βάλει σωστά πειρατικά.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 10:08 pm

Παράθεση :
Ε ωραία, η απάντηση είναι πιο απλή. Η θα πληρώσει για windows
η θα βάλει Linux πανταχόθεν και θα κάνει την δουλειά του virus free
και ανώδυνα.

περιορισμένιης ευθύνιης αποδεδειγμένα όμως.......


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Antonioo στις 28th Ιανουάριος 2010, 10:12 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 10:09 pm

arkara έγραψε:
Antonioo έγραψε:
Παράθεση :
Η απάντηση στο πρόβλημα σου λέγεται Linux

αυτή είναι μία ενοχλητική απάντηση όταν ο άλλος σου ζητάει βοήθεια σε κάτι άλλο...

Αν σου έλεγα ότι έχω πρόβλημα με τη γυναίκα μου τι θα μου έλεγες??

"Σκοτωσέ την και πάρε άλλη???"

Εσύ φιρί φιρί το πάς το ban.
Ε ωραία, η απάντηση είναι πιο απλή. Η θα πληρώσει για windows
η θα βάλει Linux πανταχόθεν και θα κάνει την δουλειά του virus free
και ανώδυνα.
virus free μπορεί να είναι αλλά είναι και application free ... αγόρι μου πότε θα καταλάβεις ότι τα linux είναι hobby ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 10:10 pm

Ναι ρε, εγώ όλες τις εργασίες μου τις κάνω σε Assembly.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 10:42 pm

Καλά και ωραία τα linux αλλά ένας μέσος χρήστης δεν πρόκειται να κάτσει να μπλέξει με linux. Όπως και να έχει τα windows σου παρέχουν ένα σωρό ευκολίες..
Οπότε ο Spyros το μόνο που έχει να κάνει είναι να κατεβάσει μια καινούργια σπασμένη έκδοση και να κάνει μια απλή εγκατάσταση..too easy, too simple.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime28th Ιανουάριος 2010, 11:54 pm

δεν καταλαβαίνω τι λέτε..εμένα μου πέρασε ο ξάδερφος μου τα 7 σε ΗΡ και εδώ και κάτι μήνες δεν έχουν βγάλει κανένα πρόβλημα..θα στα εξηγήσω όλα αύριο Σπύρο..είμαι εδώ για σένα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime29th Ιανουάριος 2010, 7:29 am

Paulina έγραψε:
δεν καταλαβαίνω τι λέτε..εμένα μου πέρασε ο ξάδερφος μου τα 7 σε ΗΡ και εδώ και κάτι μήνες δεν έχουν βγάλει κανένα πρόβλημα..θα στα εξηγήσω όλα αύριο Σπύρο..είμαι εδώ για σένα!!
hehe thnx Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime31st Ιανουάριος 2010, 9:57 pm

Αν βάλω Windows 7 64-bit υπάρχει περίπτωση να μη μου δουλεύουν προγράμματα ή games που είναι για 32-bit ? Rolling Eyes
(κα προφανώς δεν έχουν 64bit έκδοση)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime31st Ιανουάριος 2010, 10:00 pm

Μπά δύσκολα. Αν και δεν θα έχεις το κέρδος το οποίο θα περίμενες ότι θα έχεις.
Συχνά θα πρέπει να φορέσεις και τις βιβλιοθήκες για 32 προγράμματα οπότε δεν έχει
νόημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Computers - Questions & Answers Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Computers - Questions & Answers   Computers - Questions & Answers I_icon_minitime31st Ιανουάριος 2010, 11:16 pm

Spyros έγραψε:
Αν βάλω Windows 7 64-bit υπάρχει περίπτωση να μη μου δουλεύουν προγράμματα ή games που είναι για 32-bit ? Rolling Eyes
(κα προφανώς δεν έχουν 64bit έκδοση)
ναι μερικά υπάρχει περίπτωση να μην παίζουν ...matlab και solidworks και ansys έχουν 64bitες εκδώσεις...για παιχνίδια τώρα δεν ξέρω ...δεν έχω βάλει κάνα σοβαρό να σου πω ( εκτός από το torchlite, αλλά αυτό παίζει παντού )

arkara έγραψε:
Μπά δύσκολα. Αν και δεν θα έχεις το κέρδος το οποίο θα περίμενες ότι θα έχεις.
Συχνά θα πρέπει να φορέσεις και τις βιβλιοθήκες για 32 προγράμματα οπότε δεν έχει
νόημα.
οοοο φίλε μου και όμως το κέρδος είναι υπαρκτό , υπαρκτό και ουσιώδες...δεν ξαναγυρνάω σε 32 bit ρεεεεεε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Computers - Questions & Answers
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 5Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games-
Μετάβαση σε: