Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 προβλημα με τα unix

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime7th Μάρτιος 2010, 10:11 pm

λοιπον θα μπω στο θεμα χωρις περιστροφες....ειναι μακακες οι admin του/των server του πολυτεχνειου,καθως επειδη ειμαι απο μεταγραφη πηγα να ενεργοποιησω για τα unix τον κωδικο μου ,αμ δε!
εχω παει δυο φορες και τους λεω οτι δεν λειτουργει το ατιμο και αυτοι μου λενε ''μην ανησυχεις θα πουμε στους χειριστες να το κοιταξουν''
πραγματι οι ανθρωποι ξαναστελνουν την αιτηση για ενεργοποιηση αλλα δεν γινεται τιποτα.

εν τω μεταξυ με τα στοιχεια που εισαγω για μπω στα unix μπαινω και στην σελιδα μου στο ποκυτεχνειο,αρα το λαθος δεν το κανω εγω.


και βασιακ θελω να προπονηθω λιγο παραπανω για την προφορικη τωρα που το εχω παρει ζεστα ,αλλα ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime7th Μάρτιος 2010, 11:29 pm

με κωδικο αλλου μπαινεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime8th Μάρτιος 2010, 12:02 am

χμμμ
αρχικά θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον γιαννάκογλου για να τους το πεί αυτός.
αλλά επειδή δεν ξέρεις πόσο καιρό θα τους πάρει να στο φτιάξουν θα σου πρότινα να κατεβάσεις από εδώ το knoppel το οποίο είναι λειτουργικό linux που τρέχει από cd και δεν χρειάζεται εγκατάσταση. το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι

  • να το κάψεις σε ένα cd
  • μετά να αλλάξεις την σειρά των συσκευών με τις οποίες bootάρει ο υπολογιστής σου βάζοντας να bootάρει πρώτα από το cd.
  • απενεργοποιώντας και ξαναανοίγοντας το pc σου θα bootάρεις σε linux και θα κάνεις εκεί εξάσκηση.

ελπίζω να σε βοήθησα.οτι απορία έχεις πές μου.αν θέλεις έχω έτοιμη μια κόπια του knoppel και μπορώ να σου την δώσω για να μην μπαίνεις στο κόπο να κατεβάζεις και να καίς cd.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime8th Μάρτιος 2010, 8:21 am

επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει ξανα αυτο το προγραμμα δεν το ξερω και επειδη ο υπολογιστης ειναι καινουργιος λεω να μην ξεπαστρεψω απο τωρα affraid
θα ξαναπαω σημερα να τους το πω ,αλλιως θα μπω με κωδικο απο εναν φιλο ,ειναι απαλευτοι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime8th Μάρτιος 2010, 8:34 am

δεν κάνεις τπτ βρέ συ μην ανησυχείς. δεν κάνεις εγκατάσταση για να πείς οτι θα το χαλάσεις απλά τρέχει από το cd, σαν να βλέπεις ταινία. είναι πολύ απλό! αρκεί να ξέρεις πώς αλλάζει η σειρά των συσκευών που bootάρει.
βέβαια σε καταλαβαίνω που είναι καινούριος υπολογιστής, και εγώ έτσι ήμουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime8th Μάρτιος 2010, 9:37 am

Όμως το linux τι σχέση έχει με unix ; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ίδιες εντολές;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime8th Μάρτιος 2010, 9:53 am


αυτή είναι η πρώτη πρόταση από αυτό το άρθρο της Wikipedia.
Οι περισσότερες αν όχι όλες οι εντολές είναι ίδιες. Νομίζω οτι και το λειτουργικό που χρησιμοποιούν στο κτήριο υπολογιστή είναι μια διανομή Ubuntu δλδ Linux δλδ Unix. Απλά για να πατήσεις τις εντολές σε ένα λειτουργικό Linux (όπως είναι τα Ubuntu και το Knoppel-Κnoppix) θα πρέπει να ανοίξεις ένα terminal-τερματικό το οποίο συνήθως βρίσκεται στο Applications->Accessories->Terminal.
To ανοίγεις και γράφεις εκεί τις εντολές σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime8th Μάρτιος 2010, 10:24 am

α μαλιστα... ηξερα οτι ειναι Unix-like αλλα δεν ηξερα κατα ποσο ειναι ιδιες οι εντολες. εχω βαλει ubuntu με partition αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime15th Μάρτιος 2010, 6:42 pm

λοιπον εστειλα μειλ στον χινη ,μου ειπε να βρω τον κ.νικογλου πραγμα που εκανα,σημερα τον βρηκα και πραγματι γυρισαμε ολο το κεντρο δικτυων και μηλισαμε με τους χειριστες ,απ οτι μας ειπαν υπαρχει προβλημα συγχρονισμου του κωδικου με το ονομα.
τρεχα γυρευε δηλαδη ,ο τεχνικος ειπε ακομη οτι υπαρχει προβλημα γενικως με τους κωδικους mc οποτε αν καποιος απο μετεγγραφη αντιμετωπισει προβλημα με τον κωδικο του μην το αγνοησει γιατι θελει απο οτι καταλαβα χρονο για να διορθωθει ,αν διορθωθει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime15th Μάρτιος 2010, 6:57 pm

Υπάρχει πρόβλημα και με κωδικούς φοιτητών μεγαλύτερων ετών(όσον αφορά τη σύνδεση στο unix);
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




προβλημα με τα unix Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα με τα unix   προβλημα με τα unix I_icon_minitime15th Μάρτιος 2010, 7:07 pm

σ αυτο δεν ρωτησα ,αλλα ο τεχνικος/χειριστης (ουτε και γω ξερω τι ητανε) ειπε οτι υπαρχει γενικα προβλημα με τους κωδικους mc....δεν να παρα να δοκιμασεις και να μας πεις! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
προβλημα με τα unix
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games-
Μετάβαση σε: