Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνέλευση 09/03/2010

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:24 pm

οκ... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:24 pm

ampalosmucho έγραψε:
Γιατί η ΠΚΣ, που έχει ως πάγια τακτική στο πλαίσιο της να εκφράζει τα παραπάνω (και ακόμα καλύτερα, κατάληψη μόνο την ώρα της πορείας), λαμβάνει κάθε φορά ελάχιστες ψήφους και υπάρχει ανάγκη για ανεξάρτητους φοιτητές να εκφράσουν κάτι που έχει πέσει στο τραπέζι εκ των προτέρων; Όσο και να το σκέφτομαι, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

να πω πως δεν ανήκω και ούτε συμμετέχω ενεργά στην εν λόγω παράταξη, απλά εκφράζω μια λογική,θεωρώ, απορία.

Γιατί κάποιοι από εμάς ψηφίζουμε ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να εμποδίσει την κατάληψη. Στην προκειμένη περίπτωση πχ. ΔΑΠ-ΝΔΦΚ.
Μακάρι να γινόταν ανεξάρτητο ψήφισμα για την κατάληψη και μόνο, να δούμε τι θα έβγαινε Very Happy Very Happy Very Happy (για μαντέψτε)

Όχι τίποτε άλλο, μην ψηφίζω και γω νέα δημοκρατία, ίσα ίσα γιατί έχει μεγαλύτερη συσπείρωση κατά της κατάληψης. Γιατί κατά τ' άλλα δε δίνω μία για τη ΝΔ.
Μακάρι να είχα εγώ και ο κάθε εγώ καλύτερη επιλογή. Ίσως με κάποιο ανεξάρτητο πλαίσιο να μπορεί να βγει κάτι. Ωστόσο αυτή τη στιγμή δεν έχω τα ψυχικά αποθέματα να πρωτοστατήσω σε κάτι τέτοιο και να βριστώ / πλακωθώ με τα διάφορα ζώα που θα προκαλέσουν. Αντίθετα, αυτή τη στιγμή με απασχολεί μήπως μπορέσω να φύγω από αυτή τη χώρα (και προφανώς και τη σχολή). Όποιος θέλει να κατεβάσει ανεξάρτητο πλαίσιο κατά της κατάληψης, μπράβο του από εμένα. Θα τον στηρίξω. Δεν είμαι σε φάση να πρωτοστατήσω ομως.

Άντε και στην επόμενη συνέλευση, άμα δε θέλετε κατάληψη ελάτε να την καταψηφίσετε. Γιατί αν δε τη θέλετε και παρόλα αυτά κάθεστε σπίτι σας, ε, τα ζητάει λίγο ο κ**** σας.

(Και ναι, στα πλαίσια της σχολής είμαι εντελώς απολιτίκ. Παραέξω είναι άλλη υπόθεση. Θέλω η συνέλευση να ασχολείται με θέματα της σχολής ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. Τα διάφορα συνδικαλιστικά δεν τα θέλω, με τη μορφή που έχουν εδώ και δεκάδες χρόνια τουλάχιστον.)
. Κάντε ένα ανεξάρτητο ψήφισμα να μπορώ να ψηφίσω ανοιχτή σχολή, χωρίς να σχετίζεται με πλαίσια. Μετά μαζεύτε τα πλαίσια και κάντε τα κομφετί, κάντε πορείες οτι γουστάρετε. To each one on his own. Ούτε ματιά δε θα τους ρίξω (των πλαισίων). Smile))) Και μαγκιά σας να κατεβείτε σε πορείες όσες θέλετε. Μη μου κλείνεις όμως 3 μέρες τη σχολή.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την 220volt στις 9th Μάρτιος 2010, 5:38 pm, 8 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:25 pm

Εγω τα λέω...

Πρέπει να κατευάσουμε πλαίσιο.

Αλλα το κακό είανι ότι οι περισσότεροι είστε παρτάκιδες και το μόνο που θέλετε είναι ανοιχτή σχολή για διακοπές το καλοκαίρι και τίποτε άλλο.
Για αυτό όλοι ψηφίζουν ΔΑΠ και όχι ΠΚΣ. Η ΠΚΣ δε ταιριάζει ρε αδερφέ. Εχεί φωνή και κάτι λεει.

Τέλος πάντων εγώ θα ήθελα ένα πλαίσιο που απλά να τα χώνει σε όλες τις παρατάξεις χοντρα (πολύ χοντρά όμως, τόσο που δε θα μας στηρίξει καμία) και μία λογική ενέργεια κατ΄εμε κλειστή η σχολή την ημέρα της πορείας μετά τις 12. Και εννοείται και για τις αφησες!

Αν το εγκρίνετε εδώ θα το κατευάσω.

Αν θέλετε μόνο ανοιχτή σχολή κατεβάστε έσείς πλαίσιο να σας στηρίξει και η ΔΑΠαρα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την alexfun στις 9th Μάρτιος 2010, 5:30 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:26 pm

Ορίστηκε ξανα συνέλευση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:37 pm

220volt έγραψε:
Γιατί κάποιοι από εμάς ψηφίζουμε ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να εμποδίσει την κατάληψη. Στην προκειμένη περίπτωση πχ. ΔΑΠ-ΝΔΦΚ.
Μακάρι να γινόταν ανεξάρτητο ψήφισμα για την κατάληψη και μόνο, να δούμε τι θα έβγαινε Very Happy Very Happy Very Happy (για μαντέψτε).Όχι τίποτε άλλο, μην ψηφίζω και γω νέα δημοκρατία, ίσα ίσα γιατί έχει μεγαλύτερη συσπείρωση κατά της κατάληψης.

χωρίς παρεξήγηση, αλλά σύμφωνα με την λογική και εξαιρώντας τα κομματοπεκινουά, πιστέυω πως οι 100 από τις 120 περίπου ψήφους που πήρε η ΔΑΠ ήτανε εξωτερικές. Κατά συνέπεια, εσύ καθορίζεις την συσπείρωση, όχι αυτοί.

220volt έγραψε:
(Και ναι, στα πλαίσια της σχολής είμαι εντελώς απολιτίκ. Παραέξω είναι άλλη υπόθεση. Κάντε ένα ανεξάρτητο ψήφισμα να μπορώ να ψηφίσω ανοιχτή σχολή, χωρίς να σχετίζεται με πλαίσια. Μετά μαζεύτε τα πλαίσια και κάντε τα κομφετί, κάντε πορείες οτι γουστάρετε. Ούτε ματιά δε θα τους ρίξω. Smile))) )

Γιατί είναι άλλη υπόθεση το παραέξω; Το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη και τον χρόνο; Γιατί το βρίσκω λίγο εως πολύ αντιφατικό. Σεβαστό το να σου την σπάνε και να μην θες παρτίδες μαζί τους, ή ακόμα χειρότερα, συμμετοχή στις παρατάξεις τους, αλλά γιατί να μην υποστηρίξεις αυτό που σε καλύπτει απλά με μια ψήφο και τπτ παραπάνω;

alexfun έγραψε:
Αλλα το κακό είανι ότι οι περισσότεροι είστε παρτάκιδες και το μόνο που θέλετε είναι ανοιχτή σχολή για διακοπές το καλοκαίρι και τίποτε άλλο.
Για αυτό όλοι ψηφίζουν ΔΑΠ και όχι ΠΚΣ. Η ΠΚΣ δε ταιριάζει ρε αδερφέ. Εχεί φωνή και κάτι λεει.

Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα και εγώ τελικώς, κάτι σεβαστό, αλλά διόλου τιμητικό για όσους ακολουθούν αυτήν την τακτική.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ampalosmucho στις 9th Μάρτιος 2010, 5:44 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:43 pm

220volt έγραψε:
Άντε και στην επόμενη συνέλευση, άμα δε θέλετε κατάληψη ελάτε να την καταψηφίσετε. Γιατί αν δε τη θέλετε και παρόλα αυτά κάθεστε σπίτι σας, ε, τα ζητάει λίγο ο κ**** σας.


+100
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:48 pm

@Αμπαλος:
Συσπείρωση εννοώ ότι θα ψήφιζα οτιδήποτε είχε τις πιο πολλές ψήφους και περιελάμβανε "όχι κατάληψη". Τόσο απλό ας μη το κάνουμε πιο μπεγμένο. Αν η ΠΚΣ είχε περισσότερες ψήφους από τη ΝΔ, θα ψήφιζα ΠΚΣ.

Και έρχεσαι εσύ και μου λες, "ναι αλλά αφού δε στηρίζεις ΝΔ, γιατί ψηφίζεις το πλαίσιο τους?"
Λοιπόν κάντε ανεξάρτητο ψήφισμα για κατάληψη. Θα ψηφίσω κατά και θα γράψω εκεί που δε πιάνει μελάνι όλα ανεξαιρέτως τα πλαίσια, ειλικρινά. Όσο δε παίζει ανεξάρτητο ψήφισμα, πρέπει να κάνω αυτό που εξυπηρετεί αυτό που εγώ θεωρώ σωστό, δηλαδή, ανοιχτή σχολή.
Και (δυστυχώς) το καλύτερο που έχω να κάνω προς αυτή την κατεύθυνση είναι η ΝΔ, για την οποία επαναλαμβάνω, δε δίνω μία.

Παράθεση :
Γιατί είναι άλλη υπόθεση το παραέξω; Το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη και τον χρόνο; Γιατί το βρίσκω λίγο εως πολύ αντιφατικό. Σεβαστό το να σου την σπάνε και να μην θες παρτίδες μαζί τους, ή ακόμα χειρότερα, συμμετοχή στις παρατάξεις τους, αλλά γιατί να μην υποστηρίξεις αυτό που σε καλύπτει απλά με μια ψήφο και τπτ παραπάνω;

Αργότερα ίσως γράψω κάτι σχετικό. Σε λίγες γραμμές θεωρώ πλήρως διεφθαρμένα και αποπροσανατολισμένα σχεδόν όλα τα συνδικαλιστικά όργανα και σε γενικές γραμμές πιστεύω πως οι κινητοποιήσεις τους τα τελευταία 25 περίπου χρόνια πιο πολύ κακό έκαναν παρά καλό. Ωστόσο οι κινητοποιήσεις των συνδικαλιστών δε συνοψίζουν το σύνολο της κοινωνικής και πολιτικής πραγματικότητας. Εν ολίγοις δεν υπάρχει πλαίσιο να με καλύπτει. Not-even-fucking-close. Και αυτή τη στιγμή δεν έχω με τίποτα την ενέργεια να στήσω εγώ μια ομάδα μη κομματικοποιημένη και με αρκετή οργάνωση.

Και απ' ότι φαίνεται θέλει μπόλικη ενέργεια, γιατί σε καμία σχολή δεν έχω ακούσει ανεξάρτητη ομάδα φοιτητών να περνάει πλαίσια κατά συρροή. Αν δεν είσαι ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, εξωκοινοβουλευτική αριστερά, δεν έχεις πέραση. Άκου εκεί ομάδα φοιτητών για τα θέματα των φοιτητών.... πού ακούστηκε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Έχει επεξεργασθεί από τον/την 220volt στις 9th Μάρτιος 2010, 6:13 pm, 6 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:55 pm

Οπως ειπα και σε κατι παιδια.Αν το βλεμα ενος ανθρωπου μετριοταν σε κιλα.
Ο τροπος που με κοιτουσαν ΟΛΟΙ οι ΕΑΑΚιτες ....ενιωσα εναν ελεφαντα να καθεται στην πλατη μου.
Επειδη ετσι το ψηφισμα δεν θα περασει...θα αλλαξει.Θα γινει κατα τι πιο light.Σαν την μαγιονεζα ...η οποια ομως παρ'ολο που ειναι light ...εχει την ιδια γευση με την πιο λιπαρη.
Οσον αφορα για την καταληψη...προτεινω καποιο παιδι να κατεβασει ψηφισμα για ανοιχτη σχολη....ή να κανουμε πλαισιο που να περιεχουν και τα 2 ψηφισματα...ο,τι θελετε.
Και πιστευω οτι θα το στηριξει η πλειοψηφια.
Αλλα με την προυποθεση να υπαρχει μαζικοτητα στην επομενη συνελευση.Και μην νομιζετε οτι δεν θα κατεβασουν καταληψη.Σε παραταξη ημουν.Σιγα σιγα ο αγωνας κορυφωνεται.
Ας μην αφηνουμε λοιπον τα ιδια παιδακια τα οποια συναντησα στο 1ο ετος ...(και ειμαι 5ο) να αποφασιζουν για εμας.
Δεν μας αντιπροσωπευουν.
Ας αποφορτιστει λιγο το κλιμα...και τα λεμε ξανα πριν την επομενη ΓΣ.
ΣΜΑΤΣ ΣΜΟΥΤΣ!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 5:59 pm

ναι, αλλά με δεδομένο ότι και η ΔΑΠ θα κατεβάζει πάλι πλαίσιο για ανοιχτή σχολή, πάλι τα ΕΑΑΚ θα κερδίσουν, αν κατεβάσετε κι εσείς ανεξάρτητο πλαίσιο.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:02 pm

Ακριβώς. Γι αυτό ας κάνουμε ξεχωριστό ψήφισμα για την κατάληψη. Η 2ο γύρο ψηφοφορίας μεταξύ των 2 πρώτων πλαισίων, όπως γίνεται στην ιατρική αν δε κάνω λάθος. Να δούμε αν θα βγει κατάληψη τοτε Laughing Laughing Laughing
Ψήφισμα θα ήταν η καλύτερη λύση. Να δούμε τη θέλει την κατάληψη η πλειοψηφία? Ξέρουμε την απάντηση ήδη. Γι αυτό και μόνο στο άκουσμα της φράσης "ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ" πολλόι θα βγάλουνε σπυριά, θα αλλάξουν 10 χρώματα, θα φωνάξουν και θα τραμπουκίσουν.

Μέχρι να το διαψεύσουν..... τα φιλιά μου στο δήμαρχο.

220βολτ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την 220volt στις 9th Μάρτιος 2010, 6:05 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:04 pm

καποιες παρατηρησεις:
σχετικα με την καταληψη: ευστοχα ο εαακιτης ομιλητης παρατηρησε οτι η καταληψη ειναι μορφη παλης, και οτι δεν εχει νοημα να συζηταμε για καταληψη ανεξαρτητως λοιπου πολιτικου περιεχομενου( αυτο παει και στη συζητηση για δαπ vs πκσ). για μενα, προσωπικα, το θεμα ειναι κυριως ο συλλογος να παιρνει αγωνιστικες αποφασεις, και δευτερευοντως αν θα παλεψει μεσω καταληψης η οχι. αν αντιστρεφετε αυτα τα 2 ,απλα κανετε λαθος.
επισης, χαρακτηριστικο για τη συγκυρια στην οποια εγινε η συνελευση, εχω να παρατηρησω οτι και η αρεν και η πκσ (εκτος - φυσικα Razz - απο τα εαακ) ειχαν στο πλαισιο τους καταληψη. και κατι μου λεει οτι επι νδ, το ιδιο θα συνεβαινε και για την πασπ.

σχετικα με τις αφισες: αν το καταστατικο που εχω στα χερια μου ειναι σωστο( θα το ανεβασω σημερα ετσι και αλλιως), επιβεβαιωνομαι σε πολλα. μεταξυ των οποιων οτι το ψηφισμα ηταν εναντιον του καταστατικου, αρα σωστα δεν τεθηκε σε ψηφοφορια.
'' κατοχυρωση... των συνδικαλιστικων ελευθεριων ''
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:04 pm

Παιδιά για να είναι ανοιχτή η σχολή πρέπει όπως καταλαβαίνουμε όλοι είτε ΔΑΠ και ΠΑΣΠ να κατεβάσουν κοινό πλαίσιο, πράγμα που δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, αλλά έτσι καταφέρνεις να μαζέψεις περισσότερο κόσμο, είτε, που είναι και το πιο λογικό, να υπάρξει κάποιο ανεξάρτητο πλαίσιο για να ανοίξει η σχολή υπό την πρυπόθεση ότι θα έχει προηγηθεί κουβέντα με τις 2 παραπάνω παρατάξεις για να το στηρίξουν....
Θέλει συνεννόηση και συμμετοχή κ αυτό είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:08 pm

titanomegistoterastios έγραψε:

σχετικα με τις αφισες: αν το καταστατικο που εχω στα χερια μου ειναι σωστο( θα το ανεβασω σημερα ετσι και αλλιως), επιβεβαιωνομαι σε πολλα. μεταξυ των οποιων οτι το ψηφισμα ηταν εναντιον του καταστατικου, αρα σωστα δεν τεθηκε σε ψηφοφορια.
'' κατοχυρωση... των συνδικαλιστικων ελευθεριων ''

Μάλιστα τιτάνα. Δε φτάνει λοιπόν ένας χώρος για τις αφίσες και τις ανακοινώσεις. Κάθε τοίχος είναι εν δυνάμει αφισοχώρος. Και στη μάπα μας πάνω να κολλήσουν μια? Ο ορισμός του spamming. Αν εγώ έχω μια πολιτική αποψη πως θα σου φαινόταν να την φωνάζω μέσα στο αυτί σου συνέχεια? Spamming έτσι?

Κάπου μέσα στη χαρτούρα και τα καταστατικά χάσαμε κάθε ίχνος κοινής λογικής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:09 pm

titanomegistoterastios έγραψε:
καποιες παρατηρησεις:
σχετικα με την καταληψη: ευστοχα ο εαακιτης ομιλητης παρατηρησε οτι η καταληψη ειναι μορφη παλης, και οτι δεν εχει νοημα να συζηταμε για καταληψη ανεξαρτητως λοιπου πολιτικου περιεχομενου( αυτο παει και στη συζητηση για δαπ vs πκσ). για μενα, προσωπικα, το θεμα ειναι κυριως ο συλλογος να παιρνει αγωνιστικες αποφασεις, και δευτερευοντως αν θα παλεψει μεσω καταληψης η οχι. αν αντιστρεφετε αυτα τα 2 ,απλα κανετε λαθος.
επισης, χαρακτηριστικο για τη συγκυρια στην οποια εγινε η συνελευση, εχω να παρατηρησω οτι και η αρεν και η πκσ (εκτος - φυσικα Razz - απο τα εαακ) ειχαν στο πλαισιο τους καταληψη. και κατι μου λεει οτι επι νδ, το ιδιο θα συνεβαινε και για την πασπ.

σχετικα με τις αφισες: αν το καταστατικο που εχω στα χερια μου ειναι σωστο( θα το ανεβασω σημερα ετσι και αλλιως), επιβεβαιωνομαι σε πολλα. μεταξυ των οποιων οτι το ψηφισμα ηταν εναντιον του καταστατικου, αρα σωστα δεν τεθηκε σε ψηφοφορια.
'' κατοχυρωση... των συνδικαλιστικων ελευθεριων ''
Είπα ότι θα το ανεβασω αύριο, αν δεν μπορείς να περιμένεις ανέβασε το πρώτος, γλιτώνω κ κόπο :-) :-P
Λέει" κατοχύρωση ασύλου, αυτονομίας και συνδικαλιστικών ελευθεριών στα ΑΕΙ"

Δηλαδή η ελευθερία των παρατάξεων θίγει αυτή των υπολοιπων ????? Από πότε οι παρατάξεις αποφασίζουν για το τι θα τεθεί σε ψηφοφορία και τι όχι? Δηλαδή με τον όρο συνδικαλισμό εννοούμε μόνο παρατάξεις και όχι άλλες ομάδες φοιτητών που δουλεύουν μαζί κ παλεύουν για τα συμφέροντά τους ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:11 pm

καλά το είπες... "συνδικαλιστικών ελευθεριών"....
ελευθερία για τα κόμματα...
ο απλός φοιτητής δε μπορεί να έχει το δικαίωμα να θέσει σε μια Γ.Σ. το ερώτημα στους υπόλοιπους συμφοιτητές σου για το αν θέλουν να βλέπουν αφίσες στο 030 όπου να διαφημίζονται συνέδρια των κομμάτων....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:21 pm

καλυτερο το spamming παρα η μονοφωνια.
και οχι. ο απλος φοιτητης δεν εχει κανενα δικαιωμα να διαλεγει αν θελει να βλεπει αφισες. εχει το δικαιωμα να κολλα η οχι αφισες, τοσο οσο καθε παραταξη, αλλα κανενα δικαιωμα στο να τις περιοριζει.
εχετε βεβαια καποιο δικιο, οτι δεν υπαρχει κανενα ψηφισμα για το θεμα,και ο καθενας κανει οτι θελει, αλλα αυτο ηταν λαθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:25 pm

Το καταστατικο δεν εχει αλλαξει απο την εποχη της Χουντας.
Οι παραταξεις ζουν σε εκεινη την εποχη.
Με το ψηφισμα αυτο δεν καταχραζεσαι καμια ελευθερια λογου.Σουλουπωνεις το πραγμα.Το κανεις πιο τακτοποιημενο.Εκεινοι που μιλησαν για ελευθερια του λογου ηταν τα ΕΑΑΚ τα οποια εχουν λιγοτερες αφισες απο την ΠΚΣ ...ενω ειναι τα ΕΑΑΚ 2η δυναμη.
Γιατι????Γιατι ολα λειτουργουν με τραμπουκισμους...
Στην χωρα μας υπαρχει ισονομια...αυτο να το ακουσουν καποιοι οι οποιοι ερμηνευουν οπως θελουν το καταστατικο.Λοιπον ...μην με φιμωνεις.
Δεν ειναι ενα απλο θεματακι.Οι αφισες...Ναι υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα θεματα !!!!
Αντε κατεβα να τα διεκδικησεις!!!Αφου ακομα και για τα ευκολως εννοουμενα πρεπει να με τραμπουκισεις και να μην μου δωσεις το μικροφωνο...για το ψηφισμα.
Πολυ απλα λογια.
Τα ΕΑΑΚ μιλησαν για αντικαταστατικο ψηφισμα.Εκεινα δεν μου εδωσαν το μικροφωνο.Ολοι οι υπολοιπο δεν ειχαν προβλημα με την ψηφιση.Ετσι και αλλιως θα αποτυγχαναμε.Αλλα δεν καναν και τιποτα για να μου δωθει η ευκαιρεια να τελεσω την ψηφιση του ψηφισματος οπως ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ....ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ....ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ...φιλοι μου τραμπουκοι.Ζουμε στο κρατος του Πολυτεχνειου...καπου πολυ βαθεια στην Ελλαδα αλλα και παλι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:26 pm

Παράθεση :
καλυτερο το spamming παρα η μονοφωνια.

Μονοφωνία? Γιατί αποπροσανατολίζεις έτσι? Εξήγησε χωρίς υπεκφυγές πως ένας ορισμένος χώρος για κάθε (hint: κάθε, όχι μία) παράταξη, συνιστά μονοφωνία.

Παράθεση :
αι οχι. ο απλος φοιτητης δεν εχει κανενα δικαιωμα να διαλεγει αν θελει να βλεπει αφισες. εχει το δικαιωμα να κολλα η οχι αφισες, τοσο οσο καθε παραταξη, αλλα κανενα δικαιωμα στο να τις περιοριζει.
Πες το έτσι λοιπόν, οτί δε φτάνει ένας χώρος αλλά κάθε τοίχος είναι χώρος αφισοκόλλησης. Αλλά μην απαιτείς να συμφωνούμε όλοι.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την 220volt στις 9th Μάρτιος 2010, 6:32 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:32 pm

οκ ρε 220volt. φτιαχνουμε ενα απομονωμενο και αποστειρωμενο δωματιο, που μπορει να υπαρχει μια(1) αφισα απο καθε ειδος. και που ο χωρος ειναι αναλογος με το ποσοστο στις εκλογες. αυτοματα συμβαινουν 2 πραγματα.

αν μια παραταξη θελει να προπαγανδισει τις ιδεες, κινητοποιωντας τα αδιαφορα (πολλα, δυστυχως) μελη του συλλογου, αδυνατει

ταυτοχρονα, μια νεα ομαδα , αδυνατει να βρει οπουδηποτε χωρο για εκφραση. που ειναι η πολυφωνια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:35 pm

220volt έγραψε:
@Αμπαλος:
Συσπείρωση εννοώ ότι θα ψήφιζα οτιδήποτε είχε τις πιο πολλές ψήφους και περιελάμβανε "όχι κατάληψη". Τόσο απλό ας μη το κάνουμε πιο μπεγμένο. Αν η ΠΚΣ είχε περισσότερες ψήφους από τη ΝΔ, θα ψήφιζα ΠΚΣ.

Και έρχεσαι εσύ και μου λες, "ναι αλλά αφού δε στηρίζεις ΝΔ, γιατί ψηφίζεις το πλαίσιο τους?"
Λοιπόν κάντε ανεξάρτητο ψήφισμα για κατάληψη. Θα ψηφίσω κατά και θα γράψω εκεί που δε πιάνει μελάνι όλα ανεξαιρέτως τα πλαίσια, ειλικρινά. Όσο δε παίζει ανεξάρτητο ψήφισμα, πρέπει να κάνω αυτό που εξυπηρετεί αυτό που εγώ θεωρώ σωστό, δηλαδή, ανοιχτή σχολή.
Και (δυστυχώς) το καλύτερο που έχω να κάνω προς αυτή την κατεύθυνση είναι η ΝΔ, για την οποία επαναλαμβάνω, δε δίνω μία.

Παράθεση :
Γιατί είναι άλλη υπόθεση το παραέξω; Το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη και τον χρόνο; Γιατί το βρίσκω λίγο εως πολύ αντιφατικό. Σεβαστό το να σου την σπάνε και να μην θες παρτίδες μαζί τους, ή ακόμα χειρότερα, συμμετοχή στις παρατάξεις τους, αλλά γιατί να μην υποστηρίξεις αυτό που σε καλύπτει απλά με μια ψήφο και τπτ παραπάνω;

Αργότερα ίσως γράψω κάτι σχετικό. Σε λίγες γραμμές θεωρώ πλήρως διεφθαρμένα και αποπροσανατολισμένα σχεδόν όλα τα συνδικαλιστικά όργανα και σε γενικές γραμμές πιστεύω πως οι κινητοποιήσεις τους τα τελευταία 25 περίπου χρόνια πιο πολύ κακό έκαναν παρά καλό. Ωστόσο οι κινητοποιήσεις των συνδικαλιστών δε συνοψίζουν το σύνολο της κοινωνικής και πολιτικής πραγματικότητας. Εν ολίγοις δεν υπάρχει πλαίσιο να με καλύπτει. Not-even-fucking-close. Και αυτή τη στιγμή δεν έχω με τίποτα την ενέργεια να στήσω εγώ μια ομάδα μη κομματικοποιημένη και με αρκετή οργάνωση.

Και απ' ότι φαίνεται θέλει μπόλικη ενέργεια, γιατί σε καμία σχολή δεν έχω ακούσει ανεξάρτητη ομάδα φοιτητών να περνάει πλαίσια κατά συρροή. Αν δεν είσαι ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, εξωκοινοβουλευτική αριστερά, δεν έχεις πέραση. Άκου εκεί ομάδα φοιτητών για τα θέματα των φοιτητών.... πού ακούστηκε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

χαίρομαι που, ακόμα αν διαφωνούμε σε μικρής σημασίας ''τεχνικά'' ζητήματα, υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να υποστηρίξουν τα λεγόμενά τους με επιχειρήματα αξιοπρεπή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:38 pm

Ηδη η ΠΚΣ προπαγανδιζει μια χαρα την θεση της εις βαρος των αλλων παραταξεων.Οπως των ΕΑΑΚ...οπως του Δικτυου.Αλλα δεν σε ενδιαφερει.
Αλλα φιλε μου χρησιμοποιεις μια τελεια λεξη.ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΕΙ.Ερχεσαι στα λογια μου.

Αν αυτη η ομαδα που καταπιεζεται και δεν την αφηνουν οι αλλες παραταξεις να "προπαγανδισει" τον λογο της...αν αυτη η ομαδα ηταν η Χρυση Αυγη????Εχεις τις ιδιες αποψεις?
Ισονομια???
Τα μελη του συλλογου δεν ειναι αδιαφορα.Οι παραταξεις ειναι αδιαφορες.Δεν μας αντιπροσωπευουν.Αυτο δεν μπορεις να το καταλαβεις???
Το ισχυον νομικο πλαισιο δεν μας καλυπτει.Και μην μου πεις να κατεβασω Πλαισιο και να φτιαξω παραταξη...ΨΗΦΙΣΜΑΤΑ FTW!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:38 pm

ελπίζω titanomegistoterastios ότι οι υπόλοιποι εκατοντάδες συμφοιτητές να μην έχουν τις ίδιες απόψεις με σένα περί αφισοκολλήσεων γιατί τότε μάλλον θα χρειαστεί να φτιάξουμε και νέους τοίχους στους διαδρόμους για να διαφημίζει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του......

Μπορούμε να το κάνουμε όπως στο σινεμά...
Μπαίνεις στο κτήριο, κοιτάζεις πάνω... αφίσες!
κοιτάζεις κάτω... το χαλί έχει διαφημίσεις
κοιτάζεις αριστερά, κοιτάζεις δεξιά....... το ίδιο!

Και μια άλλη πρόταση: να μπούνε και stands όπως στις στάσεις του ΟΑΣΑ, όπου να παίζουν αυτές οι "κυλιόμενες" διαφημίσεις που αλλάζουν κάθε 20 δευτερόλεπτα...

ε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:39 pm

Αηδία...

Πόσο χαίρομαι που μετράω λίγους μήνες ακόμα στο ίδυμα (ανιάτων; )... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:39 pm

@τιτάνας

Το ποσοστό ανάλογο των εκλογών με βρίσκει αντίθετο.

Τώρα μην πλάθουμε ιστορίες. Αποστειρωμένο δωμάτιο, μία αφισα. Καθαρά από το μυαλό σου.
Να έχει ο καθένας το τραπεζάκι του, τις 1-2-3 αφίσες και τις 1-2-5-10-100 ανακοινώσεις-flyers στο ταμπλώ του. Ο καθένας λοιπόν έχει τον χώρο του. (και όχι ανάλογο των ψήφων στις εκλογές αλλά ίσο για όλους, συμφωνώ.)
Τώρα άμα θέλει κάποιος να spamαρει για να "αφυπνίσει τα πλήθη" με το φως που κατέχει, αυτό μπορεί να γίνει ενοχλητικό. Όπως το να φωνάζω μέσα στο αυτί σου κάτι που πιστεύω, όλη την ώρα. Δε θα σε ενοχλούσε?

Περιμένω την νέα περιγραφή του δωματίου για τις αφίσες. Θα είναι άραγε μια κατακόμβη γαλλικού μεσαίωνα 1χ1 με φως απο κεριά?

Κοινή λογική ρε παιδιά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 6:40 pm

Ασε φιλε μου ...θελουν να το κανουν οπως το Πολυτεχνειο κατω στην Πατησιων.
Το φως δεν περναει στα εξης μερη:
Στις σπηλιες.
10000 m βαθος κατω απο την θαλασσα
Στο Πολυτεχνειο (Πατησιων)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνέλευση 09/03/2010
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 10Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνέλευση (28/4/2010)
» Συνέλευση (20/4/2010)
» Συνέλευση 04/03/2010 (chat)
» στάση εργασίας στα ΜΜΜ για 8-9-2010
» Συνέλευσή 15/12/2009

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: