Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Solidworks tutorials

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime23rd Μάρτιος 2010, 10:48 pm

σήμερα έκατσα αρκετές ωρούλες κ έλιωσα στο solidworks. αποφάσισα να φτιάξω ένα τηλεχειριστήριο. αν κ στην αρχή μου φαινόταν πολύ εύκολο όπως διαπίστωσα στην πορεία μου προέκυψαν διάφορα προβλήματα. αρκετά τα έλυσα μόνος ή ψάχνοντας σε tutorial k google κ έτσι έμαθα αρκετά μπορώ να πω. όμως δν μπόρεσα να βρω άκρη σε κάνα δυο οπότε θα ήθελα την βοήθειά σας αν έχετε χρόνο κ διάθεση. ευχαριστώ.

1) για να το εξηγήσω καλύτερα θα χρησιμοποιήσω εικόνες.
πώς μπορώ να "ενώσω" τις 2 επιφάνειες στην φοτο που έχω επιλέξει (αυτές με το μπλε).
Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Sdwl
δλδ να γίνουν κάπως έτσι
Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Tilekontrol
(αυτή είναι η φοτο από το τηλεχειριστήριο που τελικά έφτιαξα (έχει άκομα δουλειά αλλά την βασική μορφή του την έχει πάρει) με διαφορετικό τρόπο αφού στην προηγούμενη περίπτωση δν κατάφερα να βγάλω άκρη)
δοκίμασα όλα τα fillet όπως είχα δει σε διάφορα tutorial αλλά τπτ. ως κ το lofted boss/base δοκίμασα μπας κ γίνει τπτ.

2) Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Tilekontrol3
όπως βλέπετε αναγκάστηκα να βάλω όλες αυτές τις διαστάσεις για να κάνω τους 4 κύκλους να ισαπέχουν(360/4=90 μοιρες) έβαλα τόσες αποστάσεις. υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να γίνει αύτό? μόλις μου ήρθε η ιδέα κ χρησιμοποίησα το circular pattern αλλά αν οι κύκλοι είχαν διαφορετικές διαστάσεις κ δν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα patterns?

3) πως μπορώ κάνω τα κουμπιά να φαίνονται σαν κουμπιά γτ τώρα ένα απλό extrude έχω κάνει σε κύκλους. ή μια χαρά είναι κ έτσι? px ένα αυλάκι γύρω από τα κουμπιά δν θα ήταν πιο ρεαλιστικό?
Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Tilekontrol2

4) να ασχοληθώ με την επιλογή material ή δν χρειάζεται ακόμα κ καλύτερα να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.

βσκ είναι κ άλλες αλλά έχω κολλήσει τώρα κ δν μπορώ να τις θυμηθώ. ξύπνησα κ από τα χαράματα που είχα μηχανουργείο(για να είμαι εκεί από τις 8:15 μπας κ έχει κίνηση κ αργήσω να πάω κ να περιμένω τον καθηγητή για τρίτη στις 3φορές να έρθει στις 9 παρά κάτι) κ όλη μέρα έχω κοιμηθεί μόνο κανά 20λεπτό(στο ενδιάμεσο των τεχνικών υλικών) κ δν αντέχω άλλο. θα γράψω αν είναι κ κάτι άλλο αύριο.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime23rd Μάρτιος 2010, 11:15 pm

καλα ρε γιοτης μην καταρευσεις κιολας!!!
εγω θα ρωταγα το αλλο ,πως κανεις τα extrude-κουμπια να συμπεριφερονται ως αληθινα κουμπια τηλεχειριστηριου???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime23rd Μάρτιος 2010, 11:18 pm

mech-eng έγραψε:
καλα ρε γιοτης μην καταρευσεις κιολας!!!
εγω θα ρωταγα το αλλο ,πως κανεις τα extrude-κουμπια να συμπεριφερονται ως αληθινα κουμπια τηλεχειριστηριου???
δεν κάνεις ... μπορείς να σχεδιάσεις ένα κουμπί και μετά να το συνδυάσεις (μια ή περισσότερες φορές ) στο assembly με το χειριστήριο σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime1st Απρίλιος 2010, 8:24 pm

Οντως, εάν θέλεις μπορείς να κάνεις την βάση του τηλεχειριστηρίου και μετά να προσθέτεις ένα ένα τα κουμπια στο ασσέμπλυ (προσοχή όμως, υπάρχει και pattern στο ασσεμπλυ που μπορείς να τοποθετήσεις αρκετά μαζί)


Γιώτης όσο αφορά τα κυκλικά Πατερν στο σκέτς αυτό που λές για να προσθέτεις κάθε φορά διαφορετικούς κύκλους θέλει λίγη δουλίτσα.
Δηλαδή κάνεις πατερν και χρησιμοποιάς το κέντρο του κύκλου που σου εμφανίζει και ξανά σκετσάρεις στο σημείο με κύκλο, μετά κόβεις τον ήδη υπάρχον κύκλο με το ψαλλίδι.

Βασικά έχει πάρα πολλους τρόπους ψάξτο λίγο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 6:54 am

Παιδιά πάντος καλά τα tutorials που είναι στους συνδέσμους αλλά πολλά πράγματα δε τα διευκρινίζει....Είναι και λίγο ζόρικο το solidworks..Να ρώτησω υπάρχει τρόπος στο sketch να μη δουλεύω μες στη μαυρίλα (προφάνως το pc μου δε είναι αρκετά ισχυρό για την σουίτα) και επίσης δε ξέρω πως μπορώ να κάνω ένα σύνολο γράμμων-τόξων να θεωρείτε μια οντότητα (για το extrude το θέλω για δύο παράλληλα τόξα).Αυτά Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 11:28 am

@ giotis

Για το 2) μπορείς να ορίσεις τα κέντρα των κύκλων στο σχήμα (συντεταγμένες) κάτι που προυποθέτει όμως άλλες ιστορίες.Τώρα για το αυλάκι όντως θα το κάνε πιο ρεαλιστικό αλλά το νόημα θα το έχει αν είναι κάτι που θέλεις να εξασκήσεις-μάθεις(αποψή μου δλδ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 11:34 am

@BiGGiEE να βσκ αυτό σκέφτηκα κ εγώ στη συνέχεια. ακόμα κ τα πιο απλά πράγματα να προσπαθείς να φτιάξεις θέλουν αρκετή δουλειά.
πιο solidworks εχεις κ στα βγάζει μαύρα? το 8 μου τα βγάζει όπως βλέπεις πιο πάνω κ στο 9 στη σχολή τα βγάζει με διάφορα φόντο.πάντως όχι μαύρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 2:35 pm

BiGGiEE έγραψε:
Παιδιά πάντος καλά τα tutorials που είναι στους συνδέσμους αλλά πολλά πράγματα δε τα διευκρινίζει....Είναι και λίγο ζόρικο το solidworks..Να ρώτησω υπάρχει τρόπος στο sketch να μη δουλεύω μες στη μαυρίλα (προφάνως το pc μου δε είναι αρκετά ισχυρό για την σουίτα) και επίσης δε ξέρω πως μπορώ να κάνω ένα σύνολο γράμμων-τόξων να θεωρείτε μια οντότητα (για το extrude το θέλω για δύο παράλληλα τόξα).Αυτά Razz Razz Razz

Για να τα κάνεις μια οντότητα , μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εντολή converte entities, απλα πρέπει να ακολουθήσεις μια συγκεκριμένη διαδικασία. Δηλαδή να ξανα επιλέξεις το επίπεδο που θέλεις να κάνεις το σκετς ξανά μετά να πατησεις στο σκετς και μετά με το ctrl να επιλέξεις τα σκετς που θέλεις να γίνουν μια οντότητα, - τέλως πατώντας στην εντολή που προανέφερα γίνεται η δουλειά σου.

Σου συνιστώ να χρησιμοποιήσεις 2 ξεχωριστά επίπεδα . δηλαδή- να φτιάξεις ενα σκετς στο φρόντ, να κλείσεις την υπόθεση του σκέτς και μετά να δημιουργήσεις ένα καινούργιο επίπεδο σε διαφορετικές συντεταγμένες από αυτό του φρόντ, και να κάνεις την διαδικασία που σου είπα πιο πάνω, και θα καταλάβεις απόλυτα πως δουλέυει η εντολή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 3:27 pm

Γειά σας παιδιά,

Μιας και είναι το πρώτο μου post στο forum θα ήθελα να συγγχαρώ καταρχήν τα παιδιά που το έφτιαξαν. Φαίνεται αρκετά οργανωμένο και ενημερωμένο με τις εξελίξεις.

Τώρα μια ερώτηση σχετικά με το Solid.
Θέλω να κάνω σπείρωμα. Εκτος απο το τρόπο που βλέπω στα περισσότερα tutorials στο youtube (δηλ Φτιάχνεις path , profile, και παιζεις με swept cut) δεν παίζει κάτι άλλο ????
Εννοώ καμιά εντολή οπου να επιλέγεις την επιφάνεια οπου θες σπείρωμα να του δίνεις την διαμετρο πχ Μ14 R1 1/4 κλτ και να στο δινει αμέσως...ΔΕΝ υπάρχει κατι σχετικο ?
Μου έχει κάνει εντύπωση που δεν το εχω δει πουθενα ακομα...
Ξέρει κάποιος αν εχει το κάποια εκδοση του solid βιβλιοθήκη σπειρωμάτων?
Οποιος γνωριζει κάτι σχετικό παρακαλαλώ να το υποδείξει μην παιδευομαι τζαμπα..
thahks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 3:42 pm

πάντως η ιστορία με το αυλάκι είναι αρκετά απλή ... χρειάζεσαι μόνο ένα εργαλείο , το revolved cut , στο οποίο φτιάχνεις το προφίλ του αυλακιού σου και του ορίζεις έναν άξονα περιστροφής και αυτό στο κόβει ... κοίτα και τις παρακάτω εικόνες για να πάρεις μια γεύση...

Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Startic
έφτιαξα ένα απλό extrude και έκοψα έναν κύλινδρο στην αρχή των αξόνων για ευκολία , εσύ μπορείς να φτιάξεις ένα plain όπου το χρειάζεσαι .
Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Revolvedcut
στην συνέχεια κάνω το revolved cut στο plain που είναι σχετικό με το προφίλ που θέλω να κόψω . και ορίζω και έναν άξονα περιστροφής .
Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Finishx
αυτό ήταν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 3:55 pm

Citizen No90 έγραψε:
Γειά σας παιδιά,

Μιας και είναι το πρώτο μου post στο forum θα ήθελα να συγγχαρώ καταρχήν τα παιδιά που το έφτιαξαν. Φαίνεται αρκετά οργανωμένο και ενημερωμένο με τις εξελίξεις.

Τώρα μια ερώτηση σχετικά με το Solid.
Θέλω να κάνω σπείρωμα. Εκτος απο το τρόπο που βλέπω στα περισσότερα tutorials στο youtube (δηλ Φτιάχνεις path , profile, και παιζεις με swept cut) δεν παίζει κάτι άλλο ????
Εννοώ καμιά εντολή οπου να επιλέγεις την επιφάνεια οπου θες σπείρωμα να του δίνεις την διαμετρο πχ Μ14 R1 1/4 κλτ και να στο δινει αμέσως...ΔΕΝ υπάρχει κατι σχετικο ?
Μου έχει κάνει εντύπωση που δεν το εχω δει πουθενα ακομα...
Ξέρει κάποιος αν εχει το κάποια εκδοση του solid βιβλιοθήκη σπειρωμάτων?
Οποιος γνωριζει κάτι σχετικό παρακαλαλώ να το υποδείξει μην παιδευομαι τζαμπα..
thahks
καταρχήν ... καλώς όρισες .

το θέμα με τα σπειρώματα είναι πως δεν υπάρχει λόγος να αναπαρασταθεί ένα σπείρωμα στο σχέδιο ...για αυτό δεν υπάρχει κάποιο σχετικό εργαλείο
απλά δηλώνεις την τοποθεσία και τον τύπο του σπειρώματος (όπως και στο κανονικό σχέδιο ) . στην τελική όταν το τεμάχιο σου φθάσει στην παραγωγή είσαι αναγκασμένος να δηλώσεις το σπείρωμα σου με τον τόπο και τύπο , οπότε δεν υπάρχει λόγος να αναπαρασταθεί στο σχέδιο .

μεταξύ μας τώρα το custom σπείρωμα αποφεύγεται στην βιομηχανία ...τις περισσότερες φορές είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται κοχλίας -περικόχλιο για την σύσφιξη-στερέωση , είναι πιο φτηνό και καλύτερο για πάρα πολλούς λόγους . Για αυτό και το solidworks έχει το toolbox για να βάζεις στο συναρμολογημένο σου τυποποιημένα , από την βιομηχανία , στοιχεία όπως : κοχλίες , περικόχλια και ρουλεμάν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 5:43 pm

ok thank you administrator...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime2nd Απρίλιος 2010, 6:01 pm

Έχω το 10,δεν είναι φόντο,απλώς στο σκετς μόουντ μαύριζει η εικόνα κ το μόνο που ξεχωρίζω είναι οι γράμμες/κύκλοι που σχέδιασα/ζω..δλδ πέυτει βαρύ στο πισι η σουίτα.Thnx για την βοήθεια θα το κάνω! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime8th Απρίλιος 2010, 1:20 pm

κατέβασα το solidworks2010 sp0.0 και πολλές φορές κολλάει όταν το τρέχω.δεν ξέρω αν είχε πρόβλημα το τορρεντ ή ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να το αντέξει.όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime9th Απρίλιος 2010, 11:06 pm

αν και δεν κατέχω το θέμα του solidworks θα σου πρότινα να το κατεβάσεις ξανά από άλλο τορεντ και αν το πρόβλημα συνεχίσει τότε θα έχει θέμα το pc σου.
Αν έχει πρόβλημα το pc σου μια καλή λύση θα ήταν να κατεβάσεις μια πιο παλιά έκδοση τσεκάρωντας συγχρόνως και τις απαιτήσεις αυτής.
Λογικά έτσι θα λυθεί το πρόβλημα σου.

Μια ερώτηση:όταν λες κολλάει, εννοείς οτι κολλάει για τα καλά και πρέπει να κάνεις reset το pc ή οτι κολλάει για λίγο και μετά συνεχίζει?
αν συμβαίνει το δεύτερο λογικά θα φταίει το pc σου.

ελπίζω να βοήθησα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 10:26 am

κολλάει μόνο το solidworks.για να σου δώσω να καταλάβεις όταν παγώνει το solidworks μπορώ και χρησιμοποιώ κανονικότατα το pc(internet ,τραγούδια κλπ) και απλά αναγκάζομαι να τερματίζω το πρόγραμμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 10:28 am

χμμμ

τότε λογικά θα φταίει το πρόγραμμα. δοκίμασε να το ξανακατεβάσεις τότε. εγώ αυτό θα έκανα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 10:29 am

Τι απαιτήσεις έχει το solidworks;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mechanic1 στις 10th Απρίλιος 2010, 10:31 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 10:30 am

thnx να 'σαι καλά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 10:42 am

mechanic1 έγραψε:
Τι απαιτήσεις έχει το solidworks;

είναι ανάλογα με την έκδοση πάντα. βρήκα αυτά
Κώδικας:
Computer and Software Requirements:

 RAM
   

    * Minimum: 1GB RAM
    * Recommended: 2GB RAM
    * Very large models: X64 processor and Operating System with 6GB or more of RAM when system resources exceed the 2GB limit of a 32-bit OS architecture.

 

 Video
   

    * A certified OpenGL workstation graphics card and driver.
      For a listing of tested and certified graphics cards and driver combinations visit the Graphics Cards and Systems web site.

 

 CPU
   

    * Intel®️ or AMD®️ processors (7)(11)
    * eDrawings®️ is supported on Apple Macintosh®️-based machines (6)

 

 Other
   

    * Mouse or other pointing device
    * DVD drive
    * Microsoft Excel 2002, 2003, or 2007
    * Internet Explorer version 6.x or higher
    * Adobe Acrobat version 7.0.7 or higher

 
 Network    

    * SolidWorks is tested only with Microsoft's Windows Networking and Active Directory network environments (8)

από εδώ

onoffon κοίταξε μια να δείς μήπως έχεις 64bit σύστημα και κατεβάζεις για 32bit ή το αντίστροφο. ίσως παίζει τίποτα τέτοιο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 10:55 am

ecatodarkus πηγαίνω στις πληροφορίες συστήματος του pc μου και λέει''τύπος συστήματος :pc βασιζόμενο σε Χ86''.
την ram πως την βρίσκω?(είμαι λίγο άσχετος με αυτά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 10:59 am

για δές αυτό

Κώδικας:
Many PC World tips require some detail about my PC's innards. How do I find out about my processor, hard drive, graphics card, and so on?

Oscar Meza, Junction City, Oregon

To tune up your PC, you need to know what hardware is inside the box. To find out, right-click My Computer and select Properties. Listed under the General tab is your processor's make and speed, plus the amount of RAM in your system.

But the Device Manager will give you even more info. To get to it from here in Windows 2000 and XP, click Hardware and then Device Manager. In Windows 98 and Me, click the Device Manager tab. On it you'll find information covering pretty much all the devices--inside and out--that are attached to your PC and require a driver, including your display, DVD and CD drives, and network adapter.

To determine your hard drive's capacity, right-click the drive's icon in My Computer and select Properties. To find even more information, run the System Information program: Select Start, Run, type msinfo32, and press Enter.

You'll get a simple yet thorough report with the free Belarc Advisor program. SiSoftware Sandra Standard provides even more detail (the utility is free only for private and educational use; see FIGURE 1 ). Both utilities are available for download from PCWorld.com.

είναι από το site τoυ PCWorld. οτι απορία έχεις πές μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 11:15 am

thnx βρήκα και την ram. αλλά το link με τις απαιτήσεις συστήματος έλεγε για xp32 η 64 bit
και μένα μου λέει Χ86..τι παίζει με αυτό?(σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 11:26 am

ούπς ξέχασα να απαντήσω σε αυτό. Very Happy
λοιπόν

υπάρχουν 2 τύποι επεξεργαστών ανάλογα με την αρχιτεκτονική τους είναι λοιπόν
οι processorες που βασίζονται στην αρχιτεκτονική Χ86,όπως οι pentium και AMD, οι οποίοι είναι 64bit ενω οι Ι386 είναι Pentum/AMD που είναι 32μπιτοι.

άρα εσύ έχεις 64bitο σύστημα. από όσο ξέρω τουλάχιστον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials - Σελίδα 2 I_icon_minitime10th Απρίλιος 2010, 11:37 am

σ'ευχαριστώ πολύ ecatodarcus για τη βοήθεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Solidworks tutorials
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Matlab

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games-
Μετάβαση σε: