Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:28 pm

νομίζω κάνεις λάθος γιατί απλοί διαδηλωτές με μάνικες προσπαθούσαν να σβήσουν την πυρκαγιά...επίσης αυτοί οι κουκουλοφόροι αν ήταν αντιεξουσιαστές γιατί στόχευαν μόνο τον 4ο όροφο του ΥΠ.ΟΙΚ είχαν κάποιο συμφέρον να υποθέσω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:43 pm

αυριο σχολή ή μπ@@λες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:44 pm

Καλα,οσο γι αυτο...Γελαει ο κοσμος....Ανεπαναληπτο γελιο...Μολοτοφ με καταπελτη ενδεχομενως,η ισως επεσε απο ψηλα...δεν μπορω να ξερω τι παιζει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:45 pm

+1 hotdog

Σπόιλερ:

Για την τράπεζα, το ποστ στο τροκτικό νομίζω είναι αρκετά κατατοπιστικό. Μπορεί να μην είναι εγγυημένα αληθές (το ποστ) αλλά πορείες έχουν γίνει πάρα πολλές, και η κατάσταση που επικρατεί στο κέντρο (πόσο μάλλον σε μια τόσο μεγάλη συγκέντρωση) είναι γνωστή. Οπότε απλά δεν παίζει να αφήσεις ανοιχτή τράπεζα, που είναι και πρωταρχικός στόχος επιθέσεων, οπότε ή πολύ ηλίθιος ο Βγενόπουλος (που δε νομίζω) ή έγινε επιτηδευμένα.

Οι πολίτες πιθανότατα δεν συνέλαβαν τους μολοτοφοβόλους γιατί πρώτον, δεν είναι η δουλειά τους και δεύτερον, που ξέρεις, μπορεί και να συμφωνούσαν μαζί τους.

Όσο για την διάψευση, απ'όσο ξέρω διαδόθηκε αρχικά από τον ΕΚΑΒίτη και τον κόσμο μπροστά στην τράπεζα που δεν είδε κάποια σωρό, και δεν θα είναι κ η πρώτη φορά που λέγονται ψέμματα και παραπλανούν τον κόσμο, οπότε γιατί να μην το σκεφτεί ο κόσμος τουλάχιστον?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:46 pm

μπορεί να χρησιμοποίησαν και σφεντόνα! Very Happy

(θες 2 δέντρα, κάποια σχοινιά και μια αιώρα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:49 pm

Οντως,βασικα υπαρχουν αρκετοι τροποι να το καταφεραν...Οποτε ισως να ειναι και απολυτως λογικο λοιπον...Κοιτα to be honest o Hawking λεει τελευταια συνεχως πως θα μας επισκεφτουν οι εξωγηινοι,αρα ιδου οι αποδειξη...Η φωτια προερχεται ξεκαθαρα απο αυτους...Ζουν αναμεσα μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:53 pm

παντως απο οτι φαινεται δεν ηταν φορολογικα αρχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:55 pm

Και τι ηταν???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 6:56 pm

καλα ,τωρα τι απιζεται ενας θεος μπορει να ξερει ,παντως ειλικρινα κριμα που στον βωμο του οποιοδηποτε συμφεροντος θυσιαζονται ανθρωπινες ζωες.


οσο για τον βγενοπουλο ,σε καποια εκπομπη νομιζω στον skai το παιζε καλο παιδι και σε εξομολογητικο τονο ελεγε οτι μπορει να εχασε 1,2,3,5 εκατομ.ευρω αλλα αυτο τον ενδιαφερει λιγοτερο απ οσο η κατασταση στην οποια εχουν περιελθει οι πολιτες.


για σχολη αυριο θα μπορουμε να περασουμε απο το κεντρο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 7:02 pm

mech-eng έγραψε:

οσο για τον βγενοπουλο ,σε καποια εκπομπη νομιζω στον skai το παιζε καλο παιδι και σε εξομολογητικο τονο ελεγε οτι μπορει να εχασε 1,2,3,5 εκατομ.ευρω αλλα αυτο τον ενδιαφερει λιγοτερο απ οσο η κατασταση στην οποια εχουν περιελθει οι πολιτες.

ξανα-lol !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 7:06 pm

http://www.reuters.com/article/comments/idUSTRE6441N620100505

για να διαβάσετε λίγο την απήχηση της σημερινής πορείας στο εξωτερικό κ δείτε το πρώτο σχόλιο κ στη συνέχεια διαβάστε το όνομα αυτού που το έγραψε για να δείτε. κάποιοι θα εκμεταλλευτούν αυτά που συνέβησαν πολύ άσχημα....

κ σίγουρα θα έχετε ακούσει ότι η Αγγλία κ η Βουλγαρία είπαν να μην έρχονται τουρίστες στην Ελλάδα. κ ο Τουρισμός είναι από τις σημαντικότερες πηγές εσόδων στην Ελλάδα κ η Αγγλία είναι πολύ σημαντική για τον τουρισμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 7:13 pm

benediktos έγραψε:
ο μόνος ενδοιασμός που έχω hotdog είναι για τα γεγονότα στη Marfin...
πώς δηλ. αμνηστεύεις το γεγονός να έχουν κάνει τις δολοφονίες οι αντιεξουσιαστές;;
το βρίσκεις παράλογο;;;
πάλι το παρακράτος φταίει κι εδώ;;

δεν ξέρω... μπορεί να φταίει το παρακράτος, μπορεί να το έκαναν οι αντιεξουσιαστές!
μην παίρνεις θέση όμως, γιατί δε μπορεί να είσαι σίγουρος γι' αυτά τα θέματα...

εμένα κάτι άλλο μου έκανε εντύπωση: αυτοί οι 100-200 απλοί πολίτες που ήταν έξω από τη Marfin, γιατί δε συνέλαβαν ουσιαστικά τους 10-20 που πέταξαν τις μολότοφ; γιατί τους άφησαν να φύγουν; γιατί δεν άφησαν -σύμφωνα με όσα λέει ένας πυροσβέστης- το γερανοφόρο όχημα της πυροσβεστικής να περάσει ανεμπόδιστα;

γιατί έβγαιναν διάφοροι και έλεγαν ότι δεν υπάρχουν νεκροί, αλλά ότι αυτό ήταν πληροφόρηση από την αστυνομία και το κράτος ώστε να κωλώσουν τελικά οι διαδηλωτές και να διαλυθούν; και γιατί έβγαλαν και άνθρωπο του ΕΚΑΒ να δηλώσει ευθαρσώς ότι μπήκε μέσα στο κτίριο και ότι δε συνάντησε κανέναν νεκρό και ότι το ΕΚΑΒ παρέλαβε τραυματίες αποκλειστικά κι όχι νεκρούς;!


Κοίτα δεν θα υπερασπιστώ ποτέ ψευτοαναρχικούς, ψευτοιδεολόγους και κυρίως μπαχαλάκιδες.
Έχεις απόλυτο δίκιο ότι δεν πρέπει να πάρω θέση.(στην ουσία δεν παίρνω απλά αναφέρω γεγονότα)

Δεν ξέρω αν διαδηλωτές εμπόδισαν να περάσει η πυροσβεστική..αν έγινε και μέσα ήταν άνθρωποι εν γνώση τους τότε δεν χρειάζεται να πάρω κάποια θέση. Μερικά πράγματα είναι αυτονόητα.

Για την παραπληροφόρηση. Αυτές τις μέρες και κυρίως αυτές τις ώρες θα ακουστούν πάρα πολλά(ειδικά από τα ΜΜΕ θα γίνει της πόπης). Ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει και να "μεταφραστεί" από το κάθε προκτικό ως είδηση. Το τροκτικό είναι ένα blog στο οποίο κάποιος στέλνει ότι μλκια θέλει και δημοσιεύετε. Και εμείς σαν ζώα(και εγώ μέσα) τα πιστεύουμε ή τουλάχιστον τα θεωρούμε αξιόπιστα.

Στην τελική έχουμε 3 νεκρούς. Είτε παρακράτος είτε μπαχαλάκιδες είτε είτε είτε, είναι νεκροί. Και θα επισκιάσει μια από τις μεγαλύτερες πορείες της μεταπολίτευσης.

Αυτό που παρέθεσα από το τροκτικό μπορεί να είναι ψέματα. Αυτό δεν το αμφισβητώ. Αλλά παραμένει μια βάσιμη άποψη που πιστεύω ότι στέκει. Σιγά μήπως θα είναι η πρώτη φορά που οι υπάλληλοι είναι ανεκπαίδευτοι, που δεν θα έχουν σύστημα πυρασφάλειας ή μήπως δεν ισχύει ότι απεργία=απόλυση ;

3 νεκροί, δεκάδες τραυματίες..μια χαρά αρχίσαμε.


Astavas προσευχήσου στον θεό για ότι έγινε σήμερα..είναι μεγάλος ο Αλλάχ!

Για σχολή δεν έχει ακουστεί τίποτα ρε παιδιά. Μην πανικοβάλλουμε κόσμο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την hotdog στις 5th Μάης 2010, 8:14 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 7:31 pm

καλα το troktiko ,ειναι ενα μπλογκ με ειδησεογραφια ,εν ειδη διαρροιας...
αλλα το οτι ενημερωνομαστε απο αυτο δεν σημαινει οτι τα χαβουμε και ολα ή τελως παντων δεν ασκουμε κρητικη.

παντως τα μμε ,συγκαλυπτουν με πολυ προσεκτικα ρεπορταζ ,οτι εγινε ,χωρις να επιρρηπτουν ευθυνες σε κανενα βγενοπουλο

το λεω αυτο ,διοτι σκεφθειτε την θεση των υπαλληλων να ακουνε οτι εαν δεν κατσουν στην τραπεζα να να φυγουν εντελως απο αυτην ,δηλαδη να απολυθουν...

δικαιωμα εχουν να δουλεψουν ,αλλα οχι και να πεζουν την ζωη τους κορωνα γραμματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 9:39 pm

περιγραφή των σημερινών γεγονότων

σχολιασμός για την αηδιαστική φράση που ακούστηκε την ώρα που θα μπορούσαν να τους είχαν σώσει...

πάει...
ο κόσμος τρελάθηκε.
οι κοινωνία μας δεν την παλεύει άλλο.
η πολύ πίεση για κοινωνική ανέλιξη τλκ μας οδήγησε σε ανθρωπιστική κατρακύλα...
είναι αυτό που έλεγε ο παππούς μου "του αλλουνού καιγόντουσαν τα γένια και ο άλλος πήγαινε να ανάψει το τσιγάρο". πλήρης αδιαφορία για την αξία της ζωής.

αυτοί που πέταξαν τις μολότωφ μάλλον μπέρδεψαν το playstation με την πραγματικότητα...

το σκεφτόμουν καιρό, δεν φταίει μόνο η βουλή είμαστε και εμείς σκ@τ@.

δεν είναι ένα πολιτικό-οικονομικό σύστημα λάθος. το μοναδικό λάθος σε ένα πολιτικό-οικονομικό σύστημα είναι ο άνθρωπος και αυτή η ανυπέρβλητη θέληση για εξουσία. είναι η θέληση επιβολής. στην πραγματικότητα όλοι κρύβουμε έναν φασίστα μέσα μας που περιμένει τις κατάλληλες συνθήκες για να ξεφυτρώσει.
ελπίζω να μην ξεφυτρώσει ποτέ από μέσα μου και αν γίνει αυτό να έχω κάποιον να μου τραβήξει μια για να συνέλθω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 9:47 pm

Ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει, κάηκε όλο το παράρτημα του υπ. οικονομικών ή μόνο ο 4ος όροφος τελικά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 9:50 pm

ecatodarcus έγραψε:
περιγραφή των σημερινών γεγονότων

σχολιασμός για την αηδιαστική φράση που ακούστηκε την ώρα που θα μπορούσαν να τους είχαν σώσει...

πάει...
ο κόσμος τρελάθηκε.
οι κοινωνία μας δεν την παλεύει άλλο.
η πολύ πίεση για κοινωνική ανέλιξη τλκ μας οδήγησε σε ανθρωπιστική κατρακύλα...
είναι αυτό που έλεγε ο παππούς μου "του αλλουνού καιγόντουσαν τα γένια και ο άλλος πήγαινε να ανάψει το τσιγάρο". πλήρης αδιαφορία για την αξία της ζωής.

αυτοί που πέταξαν τις μολότωφ μάλλον μπέρδεψαν το playstation με την πραγματικότητα...

το σκεφτόμουν καιρό, δεν φταίει μόνο η βουλή είμαστε και εμείς σκ@τ@.

δεν είναι ένα πολιτικό-οικονομικό σύστημα λάθος. το μοναδικό λάθος σε ένα πολιτικό-οικονομικό σύστημα είναι ο άνθρωπος και αυτή η ανυπέρβλητη θέληση για εξουσία. είναι η θέληση επιβολής. στην πραγματικότητα όλοι κρύβουμε έναν φασίστα μέσα μας που περιμένει τις κατάλληλες συνθήκες για να ξεφυτρώσει.
ελπίζω να μην ξεφυτρώσει ποτέ από μέσα μου και αν γίνει αυτό να έχω κάποιον να μου τραβήξει μια για να συνέλθω...


συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 9:50 pm

http://troktiko.blogspot.com/2010/05/marfin-bank.html
τι σημαίνει η τελευταία κουκκίδα;;


χωρίς σχόλιο:
https://2img.net/r/ihimizer/img189/9576/40460833.png
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 10:01 pm

hotdog έγραψε:

Για τους τρεις νεκρούς.

Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ να δουλεύει τράπεζα στο κέντρο. Όταν όλο το κέντρο είναι νεκρό και τα περισσότερα καταστήματα κλειστά είναι έγκλημα να μην αφήνουν τους εργάτες να φύγουν.
Αν ήταν αναρχικοί ή something like that και ήξεραν ότι είχε κόσμο μέσα απλά δεν θα την έκαιγαν. Το δεκέμβρη του 2008 πως ενώ είχαν καεί όλες οι τράπεζες στο κέντρο δεν είχαμε κανένα θύμα ; Τυχαίο ;
Η υπόθεση βρωμάει. Είτε είναι super ανεγκέφαλος είτε παρακρατικός. Ή και τα 2...
Σημασία έχει ότι αυτό που ήθελαν το πέτυχαν. Μια πορεία βαμμένη στο αίμα, τα νοσοκομεία στο κέντρο με τραυματίες και άτομα που δεν μπορούν να αναπνεύσουν(τα καινούργια χημικά δεν νομίζω να χρησιμοποιούνται ούτε από το στρατό..απλά λυποθυμούσες..) και 3 νεκρούς. Το γλυκό έδεσε.


Και δεν είναι έγκλημα ρε φίλε να καίει και να καταστρέφει ο καθένας ό,τι θέλει??? Και σήμερα να έχουμε 3 νεκρούς εξαιτίας κάποιων ανεγκέφαλων ζώων??? Ό,τι και να ήταν αυτοί που πέταξαν αυτές τις μολότωφ, αξίζουν μέγαλη τιμωρία... ΚΡΕΜΑΣΜΑ... Θα βρεθεί κανένας να τους τιμωρήσει ή θα μείνουν και αυτοί ελεύθεροι και ωραίοι...???

Δεν με ενδιαφέρει τι ήταν αυτά τα καθάρματα... Το ζήτημα είναι τι κάνουμε εμείς οι υπόλοιποι με αυτούς... Αντί 200.000 που λες εσύ, είτε 100.000, είτε όσοι ήταν να απομονώσουν 10 καθάρματα, τους αφήνουν και κάνουν τα δικά τους... ΕΛΕΟΣ...

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας και αυτών που μας κυβερνούν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 10:02 pm

Εκατο αυτός που έκανε το άρθρο λέει ότι και εγώ.. Άρα μάλλον δεν μπορεί να είμαι υπερβολικός.

Βέβαια δεν αναφέρεται ακριβώς για το τι έγινε στην φιλελλήνων και πως καταφέραμε να φύγουμε από μια εμπόλεμη κατάσταση. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως εναλλάσσονταν τα συναισθήματα, τι εικόνες περνούσαν μπροστά από τα μάτια μας την ώρα που βλέπαμε λυσσασμένους μπάτσους να ζητάνε αίμα(που τελικά πήραν)..

Συμφωνώ με το παλικάρι στο σημείο που λέει ότι αν δεν υπήρχαν αυτοί οι τρεις νεκροί θα μιλούσαμε για μια από τις μεγαλύτερες πορείες της μεταπολίτευσης που θα ανάγκαζε τον γιωργάκη είτε να πάρει τα μέτρα πίσω και να χαράξει άλλη πολιτική είτε να παραιτηθεί με συνοπτικές διαδικασίες και το κόμμα του να πάθει οδυνηρή ήττα στις εκλογές. Θα μιλούσαμε για μια μεγαλειώδη πορεία και μια μεγαλειώδη νίκη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το πρώτο παραμένει. Ήταν, είναι και θα είναι μεγαλειώδη η συγκέντρωση.
Αλλά πνίγηκε με αίμα εργατών.


rg_mech δεν έχω να σου απαντήσω κάτι. Έχω ήδη τοποθετηθεί για το όλο θέμα. Για τις τράπεζες και τα πολυκαταστήματα χέστηκα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 10:13 pm

Φίλε δεν είπα κάτι για τη διαδήλωση... Και εγώ χέστηκα για τις τράπεζες, λεφτά έχουν... Αλλά όπως και να'χει έχουμε 3 νεκρούς... Αναρωτήσου λίγο ΓΙΑΤΙ πέθαναν... Και συμφωνώ με τα όσα είπε ο Κανάκης σήμερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 10:19 pm

rg_mech έγραψε:
Φίλε δεν είπα κάτι για τη διαδήλωση... Και εγώ χέστηκα... Και συμφωνώ με τα όσα είπε ο Κανάκης σήμερα...

Ε για τους μπαχαλάκηδες και τους παρακρατικούς τοποθετήθηκα.


Ακόμα περιμένω ο χρυσοχοίδης να απαγορεύσει τα χημικά. Το άρθρο είναι του 1998! Τα σημερινά που έριξαν τι σκατά ήταν ;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 10:25 pm

Ρε φίλε Hotdog πιστεύεις πραγματικά ότι θα γινόταν κάτι αν δεν είχαμε τους νεκρούς σήμερα?Κάποιες αλλαγές στα μετρα μπορεί να είχαμε, αλλά κ κυβέρνηση δεν θα έπεφτε...ή και να έπεφτε και να είχαμε σ ένα μήνα εκλογές, η μόνη αλλαγή θα ήταν ν ανέβει η νδ στην εξουσία...γιατί αυτό είμαστε σαν λαός, απογοητευτικά προβλέψιμοι και μη σκεπτόμενοι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime5th Μάης 2010, 10:34 pm

fakek έγραψε:
Ρε φίλε Hotdog πιστεύεις πραγματικά ότι θα γινόταν κάτι αν δεν είχαμε τους νεκρούς σήμερα?Κάποιες αλλαγές στα μετρα μπορεί να είχαμε, αλλά κ κυβέρνηση δεν θα έπεφτε...ή και να έπεφτε και να είχαμε σ ένα μήνα εκλογές, η μόνη αλλαγή θα ήταν ν ανέβει η νδ στην εξουσία...γιατί αυτό είμαστε σαν λαός, απογοητευτικά προβλέψιμοι και μη σκεπτόμενοι....

Ποτέ δεν ξέρεις.
Οι αντιδράσεις μπορεί να ήταν αλυσιδωτές. Δηλαδή εφόσον δεν τα παίρνει πίσω να άρχιζαν περισσότερες απεργίες, ακόμα μαζικότερες πορείες και η κατάσταση να βγαίνει εκτός ελέγχου μέρα με τη μέρα..
Άρα το πιο πιθανό είναι να είχαμε κερδίσει μερικά πράγματα.(και τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι..αλίμονο)
Ναι ως λαός μπορεί να ανεβάζαμε ή και να ξαναψηφίζαμε το πασοκ. Δεν αμφιβάλλω. Αλλά όπως είπα θα είχαμε πετύχει μια νίκη. Και αν αυτή είναι να μην περνούσε κανένα μέτρο και να έπαιρνε πίσω όλα τα προηγούμενα τότε δεν με χαλάει. Και πιστεύω ότι παρότι μπορεί να τους βγάζαμε πάλι(ή για να πω την αλήθεια είμαι σίγουρος ότι θα τους βγάζαμε πάλι) αλλά ένα κομμάτι του κόσμου(έστω και μικρό!) θα άλλαζε απόψεις. Θα σκεφτόταν διαφορετικά.
Πάντως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..


Υ.Γ Μην νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω και κυρίως δεν νιώθω την απογοήτευση σου..δεν είμαι στον κόσμο μου. Και εγώ τα ίδια αισθάνομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 10:22 am

Για σήμερα Πέμπτη 6/5 έχουν αναγγελθεί συγκεντρώσεις:
από ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ στο Σύνταγμα 18:00
από ΠΑΜΕ στην Ομόνοια επίσης 18:00
(πηγή tvxs.gr)

Στους δρόμους!!! Φοβούνται την κραυγή μας!! ...Ας τους τη δώσουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 4 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 11:59 am

ecatodarcus έγραψε:

δεν είναι ένα πολιτικό-οικονομικό σύστημα λάθος. το μοναδικό λάθος σε ένα πολιτικό-οικονομικό σύστημα είναι ο άνθρωπος και αυτή η ανυπέρβλητη θέληση για εξουσία. είναι η θέληση επιβολής.
η ύπαρξη της οποίας έχει άμεση σχέση με το πολιτικο-οικονομικό σύστημα...

Παράθεση :
στην πραγματικότητα όλοι κρύβουμε έναν φασίστα μέσα μας που περιμένει τις κατάλληλες συνθήκες για να ξεφυτρώσει.
ελπίζω να μην ξεφυτρώσει ποτέ από μέσα μου και αν γίνει αυτό να έχω κάποιον να μου τραβήξει μια για να συνέλθω...

προσφέρομαι να σε βαράω από τώρα για παν ενδεχόμενο!
βασικά όμως πιστεύω ότι ισχύει το ανάποδο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: