Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Πρακτική άσκηση

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime7th Ιούνιος 2010, 10:45 am

Φέτος το καλοκαίρι σκοπεύω να κάτω πρακτική άσκηση.. Έχω δηλώσει για ΡΑΕ, ΔΕΠΑ και ΚΑΠΕ. Αν είναι κανείς που έχει κάνει ήδη πρακτική άσκηση, θα ήταν χρήσιμο να μοιραζόταν την εμπειρία του μαζί μας, να μας πει τι να προσέξουμε ή αν έτυχε να πάει σε ΡΑΕ ή ΔΕΠΑ ή ΚΑΠΕ, να μας πει τι εργασία ανέλαβε.
Ευχαριστώ

Διευκρινιστικά: Η σχολή μας, όπως και οι άλλες σχολές του Πολυτεχνείου, παρέχει τη δυνατότητα διεξαγωγής πρακτικής άσκησης στους φοιτητές. Πρακτική άσκηση σημαίνει πως ο φοιτητής μπορεί αν θέλει να πάει να δουλέψει 7-8 εβδομάδες σε κάποια επιχείρηση, ανευ πληρωμής, με κάποια μικρή αποζημίωση από το Πολυτεχνείο (~300 ευρώ). Στην πρακτική άσκηση έχει κάποιον υπεύθυνο καθηγητή και "βαθμολογείται" χωρίς όμως ο βαθμός να μετράει πουθενά. Μπορεί αν θέλει να απαλαγεί από δύο μαθήματα επιλογής. Είναι κυρίως για απόκτηση εμπειρίας σε κάτι που τον ενδιαφέρει. Για να μπορεί κάποιος να πάει, πρέπει να είναι 7ο εξάμηνο και πάνω και να χρωστάει λιγότερα από 3 μαθήματα των 5 πρώτων εξαμήνων ή λιγότερα από 4 μαθήματα των 6 πρώτων εξαμήνων. Οι 7-8 εβδομάδες δεν είναι ανάγκη να είναι συμπαγής χρόνος. Αν η εταιρεία συμφωνεί (που σιγά μη συμφωνεί αφού δε σε πληρώνει κιόλας) μπορεί κάποιος να τη σπάσει. Να κάνει π.χ. 4 εβδομάδες, να διακόψει για την εξεταστική του και μετά να συνεχίσει. Πάντως μέσα σε 6μήνες θα πρέπει η όλη υπόθεση να έχει ολοκληρωθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime7th Ιούνιος 2010, 1:40 pm

nikoslev έγραψε:
Πρακτική άσκηση σημαίνει πως ο φοιτητής μπορεί αν θέλει
Δηλαδή η πρακτική είναι προαιρετική?Είχα την εντύπωση πως ήταν υποχρεωτική
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime7th Ιούνιος 2010, 2:16 pm

ναι είναι προαιρετική σίγουρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime7th Ιούνιος 2010, 2:41 pm

υποχρεωτική είναι η πρακτική στα ΤΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime7th Ιούνιος 2010, 5:53 pm

αυτη η μλκια ρε γαμωτο που πρεπει να χρωστας κατω απο τρια μαθηματα στα πρωτα ετη ειναι που μου τη σπαει
ολοι τοτε χρωσταμε τα περισσοτερα...
παλιες καλες εποχες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime7th Ιούνιος 2010, 6:06 pm

kounamoutas7 έγραψε:
αυτη η μλκια ρε γαμωτο που πρεπει να χρωστας κατω απο τρια μαθηματα στα πρωτα ετη ειναι που μου τη σπαει
ολοι τοτε χρωσταμε τα περισσοτερα...
παλιες καλες εποχες...
+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime7th Ιούνιος 2010, 10:15 pm

Καλησπέρα!
Εγώ, που λέτε, έκανα πρακτική άσκηση το χειμώνα στην TUV Hellas. Είμαι ενεργειακός και ήθελα ΡΑΕ,ΔΕΗ κλπ. αλλά δυστυχώς καμία από αυτές δεν έπαιρνε κόσμο το χειμώνα παρά μόνο το καλοκαίρι. Η εταιρεία που πήγα τελικά, ασχολείται με επιθεωρήσεις και πιστοποιήσεις βιομηχανικών εγκαταστάσεων, εξοπλισμού και πολλών άλλων.

Έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Δεν έκανα κάποια συγκεκριμένη εργασία...Κάποιες μέρες έμενα στο γραφείο διαβάζοντας προδιαγραφές εγκαταστάσεων για να μπω στο κλίμα, έκανα και καμιά γραμματειακή δουλειά πχ αρχειοθέτηση εγγράφων. Άλλες μέρες έβγαινα σε εξωτερικές δουλειές μαζί με συναδέλφους (χεχε λέμε τώρα) και μου έδειχναν πως πραγματοποιούνται οι επιθεωρήσεις. Συγκεκριμένα, πήγα σε επιθεωρήσεις γερανογεφυρών στον ΟΛΠ και σε επιθεωρήσεις εγκαταστάσεων φυσικού αερίου. Το γραφείο ήταν πολύ βαρετό, αλλά το "έξω" άξιζε. Ως προς το εργασιακό περιβάλλον, ήταν άριστο.

Ως συμβουλή θα έλεγα ότι όπου κι αν διαλέξει να πάει ο καθένας, αν θέλει να δει και κάτι παραπέρα εκτός του γραφείου, θα πρέπει να δείξει ενδιαφέρον και να το κυνηγήσει. Α! Και φυσικά, το νου σας με την υπεύθυνη του γραφείου πρακτικής μας (Κυρίτση)....Δεν ξέρω γιατί αλλά μόνο υπέυθυνη δεν είναι!Φανταστείτε, τελείωσα Φλεβάρη με τα απαραίτητα της πρακτικής -αφού την πάλευα ένα τρίμηνο για να ξεκινήσω την πρακτική-και την απαλλαγή από τα μαθήματα την πήρα τέλος Μαϊου, γιατί η κυριουλα δεν έκανε τον κόπο να ενδιαφερθεί για τα χαρτιά μου....έλεος...Τα θυμήθηκα βραδυάτικα και δεν θα μπορώ να κοιμηθώ.... Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime12th Ιούνιος 2010, 10:57 pm

Χμμ, ενδιαφέρον ακούγεται. Όσον αφορά τα μαθήματα απο τα οποία αμα θέλεις απαλάσσεσαι, αυτά μπορούν να είναι και απο επόμενο εξάμηνο; Πχ αν εγώ είμαι 7ο εξάμηνο και κάνω πρακτική, μπορω μετά απο ένα χρόνο, στο 9ο εξάμηνο να απαλλαχθώ απο τα 2 επιλογής;; Ή ξερω γω, να απαλλαγώ απο ένα μαθημα στο 8ο και ένα στο 9ο εξ?

Επίσης, σε πληρώνουν ή μπα; Γιατι έχω ακούσει απο άλλα παιδιά (ΤΕΙ) ότι πληρώνονται κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime13th Ιούνιος 2010, 7:45 am

icarus έγραψε:

Επίσης, σε πληρώνουν ή μπα; Γιατι έχω ακούσει απο άλλα παιδιά (ΤΕΙ) ότι πληρώνονται κλπ.

Όχι κάτι το ιδιαίτερο(300e?).. Πληρώνεσαι από το Πολυτεχνείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime13th Ιούνιος 2010, 8:41 am

Ναι... και νομίζω είναι 300 στο σύνολο, όχι το μήνα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime13th Ιούνιος 2010, 4:58 pm

Για τα λεφτά, μου είχαν πει ότι εξαρτάται και από την εταιρεία που θα πας. Άλλες δίνουν κάτι και άλλες όχι. Σε αυτήν που πήγα εγώ δεν πήρα τίποτα... Neutral
Δικαιούμαι βέβαια τα χρήματα του Πολυτεχνείου, περίπου 300 στο σύνολο, τα οποία παίρνεις μετά από ένα 5μηνο περίπου, στην καλύτερη!

Όσο για τα μαθήματα και την απαλλαγή, λογικά φαντάζομαι δικαιούσαι σε 2 μαθήματα επιλογής οποιουδήποτε εξαμήνου, ό,τι έτος και να είσαι. Αυτό όμως καλό είναι να το ρωτήσεις με σιγουριά στο γραφείο Πρακτικής Άσκησης, γιατί εγώ ήμουν ήδη 11ο εξάμηνο, όταν έκανα την πρακτική, και χρωστούσα μόνο ένα επιλογής του 7ου. Οπότε δεν μου δημιουργήθηκε ποτέ αυτή η απορία! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime13th Ιούνιος 2010, 5:28 pm

Χμμ, ωραία ! Very Happy Αυτό το γραφείο πρακτικής που είναι ; Θωμαίδιο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρακτική άσκηση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρακτική άσκηση   Πρακτική άσκηση I_icon_minitime13th Ιούνιος 2010, 8:27 pm

Το γραφείο πρακτικής άσκησης βρίσκεται στο κτίριο Ε, στη βιβλιοθήκη του τομέα "Παραγωγής" (αυτή η μπλε δίφυλλη πόρτα πριν το ανσανσέρ). Είναι ανοικτό Τρίτη με Πέμπτη 10:30-1:30. Απ' έξω έχουν αναρτήσει 2 κίτρινα Α4 σε φελλό, όπου αναγράφονται διάφορες εταιρείες που μπορείς να κάνεις πρακτική άσκηση - μπορείς όμως να δηλώσεις και εταιρεία εκτός καταλόγου.

Ανακάλυψα πως υπάρχουν επιχειρήσεις, όπως η ΔΕΠΑ και η ΔΕΣΦΑ, οι οποίες δέχονται φοιτητές για πρακτική άσκηση αλλά με δικό τους πρόγραμμα, ανεξάρτητα από τα προγράμματα του Πολυτεχνείου. Κάνεις απλά μία αίτηση στα γραφεία της εταιρείας, προσκομίζεις έγγραφα που λένε ότι είσαι φοιτητής της τάδε σχολής και αν ενδιαφέρονται σε πέρνουν για 5 εβδομάδες με αποζημίωση 350 ευρώ, πάντα για πρακτική άσκηση. Επειδή όμως είναι 5 εβδομάδες και όχι 7, δεν αναγνωρίζεται από τη σχολή μας και συνεπώς δε δικαιούσαι σε αυτή την περίπτωση ούτε τις απαλλαγές ούτε τα 300 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρακτική άσκηση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Sports - Αυτοκίνητα-
Μετάβαση σε: