Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνέλευση (28/4/2010)

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 5:00 pm

φυσικα,και ειναι λογος απαξιωσης το οτι ξερει καποιος πως τα ΕΑΑΚ θα προτεινουν ο,τι και να γινει καταληψη τεταρτη-πεμπτη..
μη μου πεις πως σημερα λεγατε για καταληψη την επομενη εβδομαδα,γτ και δεν αλλαζει πολλα και συνηθως μιλαμε για τις επομενες 2 μερες απο τη συνελευση..

οποτε,αν καποιος ξερει πως καθε παραταξη θα ακολουθησει συγκεκριμενη τακτικη (καταληψη τα ΕΑΑΚ,ανοιχτη σχολη η ΔΑΠ κτλ) χωρις να αναχθει η συνελευση σε φοιτητικα ζητηματα-ζητηματα βελτιωσης σπουδων,αλλα θα αναλωθει σε ξυλινο πολιτικο λογο του στυλ -ουγκ -ουγκ,
γτ να κατεβει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 5:08 pm

vagos έγραψε:
Παράθεση :
δεν υπήρχε απαρτία, θα ληφθεί απόφαση από ds η θα γίνει άλλη συνέλευση.

Μ'αρέσει που πάνω απ'όλα ενδιαφερόμαστε για το καταστατικό...

Καταστατικό / Αρθρο 9 έγραψε:
Η Γενική Συνέλευση βρίσκεται σε απαρτία όταν συμμετέχει το 1/4 των ταμειακά εντάξει μελών. Στη περίπτωση που δεν βρίσκεται σε απαρτία η Γενική Συνέλευση, συνέρχεται μέσα σε 7 μέρες με τα ίδια θέματα ημερήσιας διάταξης, οπότε βρίσκεται σε απαρτία εφ'όσον είναι παρόν το 1/6 των μελών.

Αλλά όταν βολεύει, το δσ αποφασίζει...
pimp

τι σημαίνει ταμιακά εντάξει μελών? κ αν το 1/4 των ταμειακά εντάξει μελών είναι 200άτομα τότε αυτό σημαίνει ότι συνολικά είναι 800. όμως πχ το έτος μου έχει 240 περίπου φοιτητές. έχω ακούσει ότι είναι το μικρότερο. αλλά έστω ότι κ τα 5 έτη(έστω ότι όλοι τελειώνουμε στα 5 έτη) έχουν 240 φοιτητές *5 έτη μας κάνουν 1200 άτομα. οι άλλοι 400(+ αν υπολογίσουμε 6έτος κ πάνω) τι έχουν κ δν είναι ταμειακά εντάξει?


επίσης πάνω σε αυτό που λέει ο jerry γτ δν κάνετε ποτέ καμία πρόταση για βελτίωση της σχολής μας?... φοιτητικα ζητηματα-ζητηματα βελτιωσης σπουδων...
δν ξέρω για προηγούμενα έτη αλλά φέτος δν έχω ακούσει να έχει γίνει καμία πρόταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 5:35 pm

Γενικώς τα ταμειακά εντάξει μέλη κανονικά είναι αυτά που έχουν εκπληρωμένες τις οικονομικές τους υποχρεώσεις απέναντι στο σύλλογο (εισφορά κτλ).

Κάθε χρόνο όμως, αν θυμάμαι καλά, ορίζουμε στο προεκλογικό ΔΣ ότι ταμειακά εντάξει θεωρούνται τα μέλη του συλλόγου που ψηφίζουν στις φοιτητικές εκλογές. Δλδ ότι και καλά αφού ψήφισαν στις εκλογές έχουν πληρώσει και την εισφορά τους στο σύλλογο....δλδ κλαιν μαιν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 5:40 pm

btw.....προσωπική μου άποψη είναι ότι η απαρτία πρέπει να ανεβεί στο 1/4 των ενεργών μελών του Φ.Σ. (δλδ έτη 1 εώς 5). Κάθε Οκτώβρη μπορεί να μας λέει η γραμματεία πόσοι γράφτηκαν στα έτη αυτά, θα διαιρούμε δια του 4 κτλ κτλ..
Δεν είναι δυνατόν η απαρτία να είναι λιγότερη από ότι 1 έτος!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 7:44 pm

[quote="giotis"]
vagos έγραψε:
Παράθεση :
δεν υπήρχε απαρτία, θα ληφθεί απόφαση από ds η θα γίνει άλλη συνέλευση.




επίσης πάνω σε αυτό που λέει ο jerry γτ δν κάνετε ποτέ καμία πρόταση για βελτίωση της σχολής μας?... φοιτητικα ζητηματα-ζητηματα βελτιωσης σπουδων...
δν ξέρω για προηγούμενα έτη αλλά φέτος δν έχω ακούσει να έχει γίνει καμία πρόταση.

δεν πιστευω να γινει αυτο ποτε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 8:20 pm

τοτε οι συνελεύσεις είναι αχρηστες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 8:47 pm

xbasher έγραψε:
τοτε οι συνελεύσεις είναι αχρηστες.
+1

κ δλδ ποιος είναι ο σκοπός της συνέλευσης άμα δν μπορούμε να την βελτιώσουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 9:15 pm

jerry έγραψε:
φυσικα,και ειναι λογος απαξιωσης το οτι ξερει καποιος πως τα ΕΑΑΚ θα προτεινουν ο,τι και να γινει καταληψη τεταρτη-πεμπτη..
μη μου πεις πως σημερα λεγατε για καταληψη την επομενη εβδομαδα,γτ και δεν αλλαζει πολλα και συνηθως μιλαμε για τις επομενες 2 μερες απο τη συνελευση..

τρίτη-τετάρτη Laughing

Jerry πολιτική εκτίμηση/σχέδιο είναι. Θεωρούμε σωστό να μπει κατάληψη αυτές τις μέρες που έχουν απεργία οι εκπαιδευτικοί, και είναι και γενική απεργία. Αυτό προτείναμε. Δεν είναι παράλογα πράγματα ούτε στοιχεία2.

jerry έγραψε:
,αν καποιος ξερει πως καθε παραταξη θα ακολουθησει συγκεκριμενη τακτικη (καταληψη τα ΕΑΑΚ,ανοιχτη σχολη η ΔΑΠ κτλ) χωρις να αναχθει η συνελευση σε φοιτητικα ζητηματα-ζητηματα βελτιωσης σπουδων,αλλα θα αναλωθει σε ξυλινο πολιτικο λογο του στυλ -ουγκ -ουγκ,
γτ να κατεβει?

Αν σε όλους αυτούς δεν αρέσει ο τρόπος που γίνεται η συνέλευση ας την κάνει καλύτερη. Όμως δεν πρόκειται ούτε καν γι' αυτό αλλά γιατί βαριούνται να κουνηθούν οπότε είναι πιο εύκολο να κάτσει κάποιος σπίτι του. Καλά μην νομίζεις ότι εμείς έχουμε όρεξη να ακούμε διάφορες μλκιες..(ειδικά εγώ προσωπικά αλλά πάω και συμμετέχω όσο μπορώ.)
Τόσο απλό είναι. Και μιλάμε για 5-10(υπερβολικό νούμερο!) συνελεύσεις το χρόνο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 10:02 pm

το οτι στις συνελευσεις δε θιγονται ζητηματα σχολης ειναι ψεματα. οποιος θελει συνελευση αποκλειστικα για ζητηματα σχολης, να κουνησει τον κωλο του και να μαζεψει υπογραφες. ισως τοτε τον πιστεψω και τον βοηθησω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 12:45 am

[quote="killer7gerrard"]
giotis έγραψε:
vagos έγραψε:
Παράθεση :
δεν υπήρχε απαρτία, θα ληφθεί απόφαση από ds η θα γίνει άλλη συνέλευση.




επίσης πάνω σε αυτό που λέει ο jerry γτ δν κάνετε ποτέ καμία πρόταση για βελτίωση της σχολής μας?... φοιτητικα ζητηματα-ζητηματα βελτιωσης σπουδων...
δν ξέρω για προηγούμενα έτη αλλά φέτος δν έχω ακούσει να έχει γίνει καμία πρόταση.

δεν πιστευω να γινει αυτο ποτε...



μα ποτέ όμως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 1:00 am

titanomegistoterastios έγραψε:
το οτι στις συνελευσεις δε θιγονται ζητηματα σχολης ειναι ψεματα. οποιος θελει συνελευση αποκλειστικα για ζητηματα σχολης, να κουνησει τον κωλο του και να μαζεψει υπογραφες. ισως τοτε τον πιστεψω και τον βοηθησω.

Κατα τη γνωμη μου οι συνελευσεις θα επρεπε να αφορουν μονο θεματα σχολης και οποιος θελει συνελευση για ασχετα με τη σχολη θεματα "να κουνησει τον κωλο του να μαζεψει υπογραφες".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 1:15 am

Έμενα, όπως και πολλούς άλλους πιστεύω, με ενδιαφέρει να τελειώσω κάποια στιγμή με αυτή τη ρημαδοσχολή... Αυτή τη στιγμή είμαι στο 3ο έτος (φρεσκαδούρα ακόμα...) και δεν έχω δει όντως όσα έχουν δει άλλοι παλιότεροι... Αλλά τα 3 πρώτα εξάμηνα που ήμουν στις συνελεύσεις άκουγα τα ίδια και τα ίδια... Αν όχι όλα, το 95% των θεμάτων αφορούσε κατάληψη, κλείσιμο σχολής και τέτοια... Ένα δεν έχω καταλάβει: Γιατί να κλείσει η σχολή??? Προς ένδειξη συμπαράστασης στους εκάστοτε απεργούς??? Ή για να συμμετέχουμε στις πορείες...??? Όπως θέλει να πάει σε πορεία, η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα... δεν θα του βάλει κανένας απουσία... Είναι ανάγκη να κλείσει η σχολή...??? Δε νομίζω...

Και με κάτι τέτοια φάε μετά 20 Ιουλίου τέλος εξεταστικής... Κολοκύθια διακοπές... Θα μου πει κάποιος, οι διακοπές σε καίνε??? Ναι ρε φίλε!!! Δε γουστάρω να βράζω στη χαβούζα καλοκαιριάτικα... Και στο κάτω-κάτω τις γραφής και που κλείνει η σχολή τι γίνεται??? Κατεβαίνουν όλοι στις πορείες...??? Ή πέφτουν κυβερνήσεις και αλλάζει ο κόσμος??? Ουτοπίες... Απλά εμείς πάλι την τρώμε στο κ@λο και οι παλιότεροι ειδικά με κάτι διπλές-τριπλές εξεταστικές...

Το αποφασίζει όμως η συνέλευση... Μια φορά και έναν καιρό πήγαινα όπως προείπα... Αλλά δεν άντεχα άλλο... Καθόμουνα και έχανα τις ώρες μου ακούγοντας τα ίδια κάθε φορά ( με ελάχιστες παραλλαγές) από τα ίδια άτομα με τους ίδιους λόγους και αντίλογους... και στο τέλος άντε να ψηφίσουμε να φύγουμε να πάμε σπίτια μας...
Όσο για την τελική απόφαση ήταν συνήθως κλείσιμο... Αν τύχαινε, όπως έτυχε μια δυο φορές, να μείνει ανοιχτή η σχολή και αυτό δεν άρεσε σε κάποιους, την έκλειναν παράνομα την άλλη μέρα...

Εν ολίγοις ο καθένας κάνει ότι θέλει... γι'αυτό και στις συνελεύσεις μαζεύονται πλέον οι "κλασσικοί", άντε και κανένας πρωτοετής (που δεν ανήκει σε παράταξη)... Και αυτός μέχρι να πάρει χαμπάρι τι παίζει και να μην ξαναπατήσει...

Αυτή είναι η συνέλευση και οι αποφάσεις τις: παραταξιακή αντιλογία (και όχι συζήτηση, το τονίζω αυτό) θεάτρου με κλασσικό κοινό... Και οι άλλοι 1000+ στις καφετέριες, στα σπίτια τους και οπουδήποτε αλλού εκτός από το "θέατρο 030"... Και καλά κάνουν... Απαξιώνουν τις συνελεύσεις όπως τους αξίζει και αυτό φάνηκε και τώρα που δεν μαζεύτηκαν ούτε 200 για μια τυπική απαρτία... Το πράγμα μιλάει από μόνο του...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 11:43 am

ballas38 έγραψε:
titanomegistoterastios έγραψε:
το οτι στις συνελευσεις δε θιγονται ζητηματα σχολης ειναι ψεματα. οποιος θελει συνελευση αποκλειστικα για ζητηματα σχολης, να κουνησει τον κωλο του και να μαζεψει υπογραφες. ισως τοτε τον πιστεψω και τον βοηθησω.

Κατα τη γνωμη μου οι συνελευσεις θα επρεπε να αφορουν μονο θεματα σχολης και οποιος θελει συνελευση για ασχετα με τη σχολη θεματα "να κουνησει τον κωλο του να μαζεψει υπογραφες".
αυτοι το κανουν . εσυ γιατι οχι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 12:12 pm

Μάγκες χαλαρώστε λιγάκι. Πρώτον, η απαρτία του Συλλόγου μας είναι στο 1/4, όταν σε όλους τους υπόλοιπους συλλόγους του εμπ είναι στο 1/5 και στο 1/6, οπότε οι συνελεύσεις στους Μηχανολόγους είναι πιο αντιπροσωπευτικές σε σχέση με τις υπόλοιπες σχολές. Μη τρελαθούμε κι όλας, γιατί με αυτή τη λογική μπορώ και εγώ πολύ άνετα να πω ότι πρέπει να μειωθεί η απαρτία. Μη κάνουμε και την τρίχα τριχιά. Όσο, για τις μαζικές παλιά συνελεύσεις, να λέμε και όλη την αλήθεια: Παλιά ο σύλλογος ήταν ενιαίος με τους ναυπηγούς, γι αυτό και οι 100ρες στα αποτελέσματα ήταν πιο συχνό φαινόμενο. Μην αρχίζουμε τις κουτοπονηριές στα γεράματα...
Δεύτερον, σε σχέση με το ποιος απαξιώνει τη συνέλευση, μου φαίνεται λογικό άλμα να λες ότι αυτοί που "φέρνουν-καταγράφουν" (τα εισαγωγικά για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις...) περί το μισό πλήθος κάθε συνέλευσης απαξιώνουν κύρια τη συνέλευση. Δηλαδή, οι υπόλοιποι (παρατάξεις και μη) που είτε δεν έρχονται, είτε προσέρχονται τελείως μειοψηφικά τι κάνουν;;;
Τρίτον, είναι λάθος να λες ότι μέσα στη συνέλευση δε συζητιούνται ζητήματα σχολής και ότι δεν γίνεται τίποτα γι αυτά. Θυμίζω παραδείγματα, μοναχά από την εφετινή χρονιά: Μείωση τιμών ορισμένων προϊόντων στο κυλικείο και επαναπρόσληψη των εργαζόμενων σε αυτό, επανεξέταση στα Μαθηματικά Ιβ, εξεταστική 4 και όχι 3 εβδομάδων, εκτύπωση κάποιων pdf σημειώσεων σε ορισμένα μαθήματα, μια μικρή κανονικοποίηση για τους επί πτυχίω μετά τα αποτελέσματα στο μάθημα Εισαγωγή στους Η/Υ κ.ο.κ. Προφανώς και υπάρχουν και άλλα ζητήματα π.χ. κατοχύρωση πτυχιακής εξεταστικής και ορισμός minimum αποδεκτού ποσοστού επιτυχίας για όλα τα μαθήματα, αλλά αυτά είναι στοίχημα να κατακτηθούν από το Σύλλογο το επόμενο διάστημα. Μη μηδενίζουμε πράγματα που όντως γίνονται μόνο και μόνο για να δικαιολογήσουμε την αποστροφή μας προς τις συλλογικές διαδικασίες.
Τέταρτον, διαφωνώ με το ότι αυτά που συζητάμε δε μας απασχολούν. Δηλαδή, ότι με τα μέτρα που εξαγγέλθηκαν θα κοπούν οι αυριανοί 13οι και 14οι μισθοί μας, τα επιδόματά μας κ.ο.κ., θεωρεί κάποιος ότι είναι ζητήματα που δεν άπτονται των συμφερόντων μας;;; Δηλαδή, αν δε συζητάμε με τι όρους θα δουλεύουμε αύριο και τι μας κατοχυρώνει το πτυχίο μας (όταν η ανεργία στους μηχανολόγους μηχανικούς έχει πιάσει το 13% και η ανεργία των νέων μηχανικών -μέχρι τα 34- έχει ξεπεράσει το 30%), τι άλλο θα έπρεπε να συζητάμε.
Πέμπτον, για το αν με κλειστές σχολές μπορούμε να αλλάξουμε κάτι, εγώ θα πω το εξής: Ποιος θα το έλεγε το 2007 ότι η μεγαλύτερη σε εύρος (και επιθετικότητα θα έλεγα προσωπικά) συνταγματική αναθεώρηση από το 1974 και μετά, θα βούλιαζε στο έδαφος των κινητοποιήσεων και καταλήψεων των φοιτητών. Να που όμως, οι φοιτητές κατάφεραν να ανατρέψουν την κορυφαία θεσμική διαδικασία του ελληνικού κράτους, γιατί πίστευαν ότι αυτή συγκρουόταν με τα συμφέροντά τους. Αυτό που θέλω να πω, δηλαδή, είναι ότι αν κάποιος λέει ότι με τις κινητοποιήσεις δε μπορεί να αλλάξει κάτι, είναι σα να παραδέχεται ότι πρέπει να είμαστε απαθείς και πολιτικά και κοινωνικά ανενεργοί πολίτες, αφού ότι και να κάνουμε δε θα αλλάξουμε τίποτα. Όποιος πιστεύει ότι μέσα σε ένα καθεστώς γενικευμένου ανταγωνισμού -χωρίς καμιά συλλογική κατοχύρωση- θα μπορέσει να ανελιχθεί, μόνο και μόνο γιατί αυτός (και μόνο αυτός) είναι πιο μάγκας από τους άλλους, είναι ελεύθερος να το δοκιμάσει (και να γευτεί αύριο τι πάει να πει 30+% ανεργία). Εγώ συνεχίζω να πιστεύω, ότι όλοι μαζί μπορούμε να κατοχυρώσουμε τα αυτονόητα για όλους μας και όχι ο καθένας για την πάρτη του και μόνο.
Έκτον, επειδή είμαι και στο σχήμα των ΕΑΑΚ. Φέτος, έχουμε προτείνει μόνο δυο φορές 2μερες καταλήψεις, όταν εκτιμούσαμε ότι έχει ένα πολιτικό νόημα να το κάνουμε (συγκεκριμένα όταν μας επέβαλλαν το Σύμφωνο Σταθερότητας και όταν μας ανακοίνωναν ότι εισερχόμαστε στο ΔΝΤ). Από που εξάγουν μερικοί μερικοί ότι συνέχεια η πρόταση που καταθέτουμε είναι κατάληψη, είναι απορίας άξιο. Ή μάλλον, απόλυτα κατανοητό. Υπάρχουν και άνθρωποι που για ιδίον όφελος επενδύουν να αναπαράγουν δήθεν "ουδέτερα", τη βασική ρητορεία άλλων παρατάξεων (εν προκειμένω της ΔΑΠ). Αντί να αγχώνεστε πίσω από το PC, καλύτερα πατήστε το πόδι σας σε καμιά συνέλευση...
Έβδομον, νομίζω ότι σε μια περίοδο που αλλάζει η εικόνα της ελληνικής κοινωνίας πρέπει να διαλέξουμε δρόμο: Είτε με τον ατομισμό, είτε με τη συλλογική δράση. Συνεχίζω, λοιπόν, να πιστεύω ότι αν δεν είχαμε ζητήσει και πιέσει συλλογικά για επανεξέταση στα Μαθηματικά Ιβ, αλλά πηγαίναμε ο καθένας μόνος του, ότι δε θα κατοχυρώναμε αυτό που κατοχυρώσαμε. Πιστεύω, ότι αν λέγαμε ατομικά ότι διαφωνούμε με την αναθεώρηση του Συντάγματος το 2007 και δε το παλεύαμε συλλογικά, θα βρισκόμαστε σε μια κατάσταση με αναθεωρημένο το άρθρο 16, το άρθρο 24 κλπ. Πιστεύω, εν τέλει, ότι μπροστά σε αυτά που μας παρουσιάζουν σαν ατομικά μας προβλήματα, να δώσουμε συλλογικές απαντήσεις. Να συζητήσουμε όλοι μαζί, να ψηφίσουμε όλοι μαζί, να αποφασίσουμε όλοι μαζί. Και πάνω από όλα, να βάλουμε τέρμα στη μεμψιμοιρία και την απάθεια, γιατί αυτά αντιστοιχούν σε μοιρολογήτρες ή σκιάχτρα, αντίστοιχα, και όχι σε ενεργούς ακαδημαϊκούς πολίτες.
Τα ξαναλέμε και καλή δύναμη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 12:22 pm

Αυτά τα "όλοι μαζί" που λες στο τέλος πάντως, συνάδελφε, είναι και λίγο ψέμα μεταξύ μας. Γιατί στις συνελεύσεις μιλάνε λίγοι (ξέρουμε όλοι ποιοι λίγοι) και για την ακρίβεια δε μιλάνε, δε συζητάνε, γκαρίζουνε. Και εγώ και πολλοί άλλοι πρόθυμοι προς συζήτηση υπάρχουμε, αλλά όποιος έχει μάτια και βλέπει γνωρίζει ότι ούτε διάλογος γίνεται, ούτε άλλες προτάσεις δέχεστε να ακούσετε υπομονετικά και να κουβεντιάσετε ΗΡΕΜΑ, πέρα από τις δικές σας.
Δεν εχω καμία όρεξη να παίξω ξύλο στη συνέλευση, ή στη ζωή μου γενικώς. Δεν θέλω να απέχω από τις συνελεύσεις, αλλά δεν είναι διατεθειμένη να μιλάω στο βρόντο ή να πονάει ο λαιμός μου κάθε Τρίτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 12:45 pm

hotdog έγραψε:
Αν σε όλους αυτούς δεν αρέσει ο τρόπος που γίνεται η συνέλευση ας την κάνει καλύτερη. Όμως δεν πρόκειται ούτε καν γι' αυτό αλλά γιατί βαριούνται να κουνηθούν οπότε είναι πιο εύκολο να κάτσει κάποιος σπίτι του. Καλά μην νομίζεις ότι εμείς έχουμε όρεξη να ακούμε διάφορες μλκιες..

απ'τη μια λες ''ας την αλλαξει'' κι απ'την αλλη ''δεν εχουμε ορεξη να ακουμε μλκιες''..
κι αυτο φανηκε και φετος οταν προσπαθησε καποιος απ'τους ''πολλους'' να κανει κτ οντας ανεξαρτητος..

5-10 συνελευσεις το χρονο μπορει να ειναι φετος και περυσι..
πιο παλια,με τιποτα..

αριστερισκε,δε θα μπω καν στον κοπο να σχολιασω οσα γραφεις..
αλλα,με αποκαλεις προβοκατορα των θεσεων της ΔΑΠ,τη στιγμη που και η ΔΑΠ ακομα εχει δειξει οτι καποιες φορες τη συμφερουν οι καταληψεις,που εμενα ως ''γερο'' δε με συμφερουν με τιποτα..
pimp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 1:41 pm

Είναι προφανές ότι συμφωνώ σε όλα με τον αριστερίσκο.

Jerry. Ναι το έγραψα. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Για ποιον ανεξάρτητο; Για τις αφίσες μιλάμε ; Μόνο αυτόν θυμάμαι..

Jerry επιμένεις να αναφέρεσαι στο μάη-ιούνη του 2006-2007. 2010 έχουμε. Αν θεωρήσουμε ότι πρέπει να καλέσουμε περισσότερες συνελεύσεις τότε θα το κάνουμε. Είναι και 200 υπογραφές..δεν είναι λίγες!

Ρε συ δεν σε κατηγορούν όλοι, παντού και πάντα. Μην βλέπεις παντού φαντάσματα.

Και όπως είπα πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα ο κόσμος θα ξανά μπει στις συνελεύσεις. Ως τότε μένει να δούμε την κοινωνικό-πολιτική-κατάσταση στην οποία θα βρισκόμαστε. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 2:01 pm

δεν υπαρχει κατι σοβαρο να σου απαντησω συναδελφε..

οποτε,ωρα για μουσικη παιδεια:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 2:33 pm

Συμφωνώ σχεδόν (Razz) σε όλα με τον αριστερίσκο, αλλά και πάρα πολύ με το σχόλιο της electron, το οποίο νομίζω ότι είναι και κυρίως αυτό που πρέπει να κοιτάξετε εσείς στις παρατάξεις. Αυτός ο κανιβαλισμός που γίνεται μερικές φορές δηλαδή είναι απαράδεκτος, κυρίως γιατί, ενώ μπορεί να λέτε σωστά πράγματα, χάνετε το δίκιο σας. Και επιπλέον νομίζω είναι και από τους κύριους λόγους αποχής από τις συνελεύσεις.

Τέλος, κουραστικό καταντάει το θεατράκι με το ποιος πήγε που, έκανε τι και μάζεψε τόσο κόσμο (κυρίως μεταξύ ΠΚΣ και λοιπών), γιατί εκτός του ότι δεν ενδιαφέρει άμεσα κάποιον ανένταχτο, τρώει πολύτιμο χρόνο στον οποίο θα μπορούσαν να συζητηθούν χίλια2 άλλα πράγματα. Δε λέω να μην επιρρίπτονται ευθύνες (ή φιλοφρονήσεις!) αλλά περιορίστε το χρονικά όσο γίνεται.

Τέλος τέλος, μην βλέπετε τους φοιτητές μόνο ως ψήφους (για συγκεκριμένους λέω) και ΑΝ τύχει κάποια φορα να συμφωνείτε με κάποιον 'αντίπαλης' ιδεολογίας παραδεχτείτε το, δεν κάνει κακό και δείχνει ωριμότητα.

Α, και οι απέναντι μην το ξεφτιλίζετε έτσι, ξεκουνηθείτε λίγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 3:07 pm

άσχετο: πώς κρίνετε την τακτική ορισμένων ατόμων συγκεκριμένων παρατάξεων να καραδοκούν στις αίθουσες για την ώρα που θα πει "διάλειμμα!" ο καθηγητής ώστε να πλησιάσουν κάποιο παιδί που κάθεται μόνο του και να θελήσει να του πιάσει κουβέντα σχετικά με ιδεολογικά θέματα;

το λέω αυτό με αφορμή ένα περιστατικό που συνέβη χτες...
καθόταν μόνο του ένα παιδάκι (πρωτοετής) στο διάλειμμα και τον πλησίασε ένας τύπος και άρχισε να του λέει διάφορα..
και το παιδάκι καθόταν και άκουγε αμήχανο... πρωτοετής ήταν, ενώ ο μέγας ιδεολόγος ήταν κάτω από τα μισά μου χρόνια στη σχολή...
και το λυπήθηκα το παιδάκι γιατί πάσχιζε να βρει τρόπο να τον ξεφορτωθεί αλλά ντρεπόταν..

την επόμενη φορά, θα παρέμβω 1000% εγώ αν διακρίνω ότι το μικρούλι δε θέλει να ακούσει το μεγαλύτερο φοιτητή... αλλά θέλω να δω και τις δικές σας απόψεις...

ελευθερία λόγου έχουμε φυσικά, αλλά θεωρώ πως όταν ο άλλος πιέζεται, τότε δε μπορείς να το πεις chatting κάτι τέτοιο αλλά άσκηση (ψυχολογικής) βίας...

σας ακούω λοιπόν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 4:19 pm

18 ειναι αντρας, οχι παιδακι. αν δε θελει να τον ακουσει, να το στειλει στο διαολο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 4:21 pm

ξέρω γω... με δυσκολεύει να πω την αλήθεια η ερώτησή σου!

Απο τη μια είναι καλή κάθε κουβέντα αφού το παιδί, που όπως λες ήταν αμήχανο - δηλαδή άπειρο σχετικά με τα πολιτικά, μπορεί να ξεκινά να σχηματίζει άποψη (γενικώς). Ερεθίσματα είναι αυτά ώστε να καταλάβει ότι δεν είναι όλα μόνο μαθήματα κτλ. και που ξέρεις, να αρχίσει να το ψάχνει και μόνος του το θέμα.

Από την άλλη το να πάει ο άλλος να του αρχίσει το τι έκανε το τάδε συνδικάτο, τι έγινε το '81 και λοιπά όταν το παιδί ξέρει μόνο από πανελλήνιες (υποθετικά γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που γράφονται σε παράταξη την 1η μέρα της σχολής) είναι 'κάπως' και ίσως πιεστικό για εκείνη τη στιγμή.

Παρ'όλα αυτά όλοι ενήλικες είμαστε, που σημαίνει ότι imho:
1)αν δεν έχουμε το θάρρος της γνώμης μας πρέπει σιγά σιγά να το αποκτήσουμε και αυτό δεν θα γίνει αν επεμβαίνουν συνεχώς άλλοι και
2)είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε τα πάντα (όσο αυτό είναι δυνατό) για το περιβάλλον και συνεπώς την κοινωνία μας, οπότε κάθε ερέθισμα - πληροφορία από οπουδήποτε και αν προέρχεται είναι σημαντικά στη μετέπειτα κρίση μας (όχι την οικονομική). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν παρέμβεις στην προκειμένη περίπτωση, θα πρέπει μετά να του σπάσεις και την τηλεόραση, γιατί και από κει του ασκείται ψυχολογική βία...

Οπότε η τελική μου απάντηση είναι milko, και πάω τώρα για κατατακτήριες στο παιδαγωγικό γιατί κάηκα...

edit: και ακριβώς πριν ποσταρω με προλαβαίνει ο titanas και μου ξεφτιλίζει το ποστ με μια πρόταση...Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 4:25 pm

astavas έγραψε:


edit: και ακριβώς πριν ποσταρω με προλαβαίνει ο titanas και μου ξεφτιλίζει το ποστ με μια πρόταση...Very Happy

εγω παλι σκεφτηκα: πιο σφαιρικος ο vas... επιπολαια το ειδα...
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 4:26 pm

lol
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 2 I_icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 4:34 pm

συγχαρητηρια και στους 2 σας απο'μενα..

παντως,αν το παιδι απλα καθοταν μονο του και για τους x,y,z λογους ειναι λιγο ακοινωνητο,ειναι ευκολη λεια για τις παραταξεις..

δλδ θα μπορουσε να μπει σε παραταξη μονο και μονο για να'χει παρεα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνέλευση (28/4/2010)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνέλευση (20/4/2010)
» Συνέλευση 09/03/2010
» Συνέλευση 04/03/2010 (chat)
» trash talk
» Συνέλευσή 15/12/2009

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: