Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 trash talk

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime3rd Σεπτέμβριος 2010, 8:39 am

και γω θελω το aino
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime3rd Σεπτέμβριος 2010, 10:00 am

lg gt-540

αν το φέρω από αγγλία,μπορεί να πέσει και στα 100€..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime3rd Σεπτέμβριος 2010, 5:28 pm

το μονο καλο στο κινητο που θες αστερα ειναι οτι ''φοραει'' android κατι που θα θελα και το δικο μου να χε!!!

αλλα τα κινητα με οθονες αφης που σου φτιαχνουν και καφε και που κανουν κατω απο 400 ευρωπουλα μην τα εμπιστευεσαι ,κολλανε και παθαινουν λαγκαρισματα σε εκνευριστικο επιπεδο,στο συνιστουν 32 κατασκευαστες πληντηριων -αυτοι ξερουν.


κατεφυγε εδω nokia 6303

130 εχει και αξιζει μεχρι το τελευταιο ευρω που θα δωσεις-σε πολλα σημεια ειναι καλυτερο απο αυτο που προτεινεις εσυ.

μην παρεξηγηθω ,στα λεω μην βρεθεις να κλαις τα λεφτα σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime3rd Σεπτέμβριος 2010, 9:13 pm

ρε ποιος μου ρίχνει - και έχω σκατά φήμη? εγώ, ο πιο ήρεμος άνθρωπος του κόσμου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime4th Σεπτέμβριος 2010, 12:07 pm

ιστορικός mech-eng,σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την αντιπρόταση

θα μου άρεσε το κινητό μου να έχει wi-fi για να μπαίνω στα e-mails μου χωρίς να ανοίγω το pc

μόνο για αυτό το ανοίγω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime4th Σεπτέμβριος 2010, 12:43 pm

πάντως πριν αγοράσετε κινητό να κοιτάτε κ τον δείκτη sar άμα σας ενδιαφέρει αν κ αυτό δν είναι απόλυτο.
http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=260617
εδώ είχα διαβάσει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες.

αλλιώς μπορείς να βρεις κ κινέζικα με 100 ευρώ που έχουν τα πάντα ως κ τηλεόραση 2 κάρτες sim, 2 μπαταρίες κ ότι άλλο έχεις δει. αν δν κάνω λάθος ως κ με android μπορείς να βρεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime4th Σεπτέμβριος 2010, 2:12 pm

giotis,ένας φυσικός στο λύκειο μας είχε πει ότι η εκπεμπόμενη ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων είναι πολύ μικρή για να διασπάσει οποιοδήποτε χημικό δεσμό,οπότε δεν τίθεται θέμα για ανθρώπινο ιστό

χαζομάρα?

επίσης,για να είναι ok ένα κινητό,τι sar πρέπει να έχει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime16th Σεπτέμβριος 2010, 7:42 am



τι καλό μας κάνεις ούτε που φαντάζεσαι



στο καλό και να μη σε ξαναδώ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την asteras στις 16th Σεπτέμβριος 2010, 1:50 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime16th Σεπτέμβριος 2010, 8:45 am

asteras έγραψε:
giotis,ένας φυσικός στο λύκειο μας είχε πει ότι η εκπεμπόμενη ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων είναι πολύ μικρή για να διασπάσει οποιοδήποτε χημικό δεσμό,οπότε δεν τίθεται θέμα για ανθρώπινο ιστό

χαζομάρα?

επίσης,για να είναι ok ένα κινητό,τι sar πρέπει να έχει?

συγνώμη τόσο καιρό δν το είχα δει
ελπίζω να μην είναι αργά (αν ήθελες να πάρεις κινητό πχ)
γενικά τι έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει κ από αυτά που μου έχουν πει

-το όριο sar στην Ευρώπη είναι 2.0 W/Kg (watt/κιλό ανά γραμμάριο βιολογικού ιστού)
-το όριο sar στις ΗΠΑ κ τον Καναδά είναι κατά μέσο όρο 1,6W/kg (το κατά μέσο όρο ίσως πάει ότι κάθε πολιτεία έχει διαφορετικό όριο)
-sar (Specific Absorption Rate) -Ειδικός Ρυθμός Απορρόφησης
-ακόμα όπως διαβάζω αυτή τη συμμόρφωση στο ίδιο το Manual της Vodafon
Παράθεση :
Σημαντικές πληροφορίες σχετικά με την έκθεση στην ακτινοβολία ραδιοσυχνοτήτων (RF)
Για να διασφαλιστεί η συμμόρφωση με τις οδηγίες για την έκθεση σε RF, η συσκευή πρέπει να χρησιμοποιείται σε απόσταση τουλάχιστον 2.5cm από το σώμα.
η μη τήρηση αυτών των οδηγιών ενδέχεται να έχει ως επακόλουθο την έκθεσή σας σε RF υπερβαίνοντας τα όρια της σχετικής κατευθυντήριας οδηγίας.
-ένα κινητό με πάρα πολύ χαμηλό sar μπορεί να μην πιάνει καλό σήμα
-υπάρχουν κινητά όπως αυτά της νόκια πού έχουν άλλο sar ανά χώρα. πχ στο κινητό του πατέρα μου είχε το υψηλότερο 0,9
-επίσης ένα πολύ σημαντικό είναι η καμπύλη πτώσης του.
Παράθεση :

από http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2885210&postcount=51

Ένα κινητό με SAR 1.2 (υψηλό). Το SAR 1.2 αφορά την μέγιστη τιμή. Ας υποθέσουμε ότι σε μια συγκεκριμένη περιοχή με καλό σήμα έχει SAR 0.5.
Μια άλλη συσκευή με μέγιστο SAR 0.8 θα μπορούσε σε αυτή την περιοχή να έχει 0.6 και απλά σε περιοχές με χειρότερο σήμα να μην πιάνει καθόλου δίκτυο σε σχέση με το άλλο κινητό που θα ενέβαζε και άλλο την ισχύ του μέχρι να φτάσει το SAR 1.2. Το SAR δηλαδή δεν μας λέει και πολλά, πιάνει την μέγιστη τιμή μόνο. Χρειαζόμαστε κανονικά την πλήρη καμπύλη.

-επίσης έχει σημασία τι μετράει ο δείκτης αυτός.
(quote πάλι από το ίδιο ποστ)
Παράθεση :
Παράδειγμα ένα κινητό με ραδιόφωνο, GPS, σε 3G δίκτυο κτλ θα μπορούσε να έχει SAR πάνω από 1 δηλαδή πολύ υψηλό αλλά όταν λειτουργεί σε απλό δίκτυο μόνο ως τηλέφωνο να πέφτει στα επίπεδα μιας πολύ χαμηλής συσκευής. Επομένως το ερώτημα είναι αν τελικά υπολογίζονται όλες οι ακτινοβολίες που μπορεί να εκπέμπει ένα κινητό ή μόνο η λειτουργία του ως τηλέφωνο?
απάντηση σε αυτό του το ερώτημα δν έχω καταφέρει να βρω

-ένα άλλο θέμα είναι το gsm. είναι πάνω κάτω σε τι συχνότητες εκπέμπουν οι εταιρίες. ανάλογα με το gsm η ακτινοβολία είναι διαφορετική αλλά επειδή πάνω κάτω οι διαφορές είναι μικρές ανάμεσα στις 3 εταιρίες δν θα δεις κ μεγάλες αποκλείσεις στην ακτινοβολία. (εδώ αυτό το έχω ακούσει μόνο από 2 διαφορετικά άτομα οπότε δν ξέρω κατά πόσο ισχύει)

-επίσης όσον αφορά τα handsfree. τα παλιά handsfree από όσο είχα ακούσει ήταν χειρότερα γτ λειτουργούσαν σαν κεραία κ ενίσχυαν το σήμα κατευθείαν μέσα στο κεφάλι σου. όσον αφορά τα καινούργια εδώ κ κάμποσα χρόνια αυτό δν ισχύει πλέον από ότι λένε κ μπορείς να τα χρησιμοποιείς άφοβα.

-τα ακουστικά blootooth. με αυτά όσον αφορά την ακτινοβολία blootooth δν ξέρω πολλά πράγματα. από όσο έχω ακούσει είναι σίγουρα πιο ακίνδυνη. ειδικά άμα σκεφτείς τι εμβέλεια έχουν. πχ πίσω από έναν τοίχο δν πιάνει σήμα. αλλά ακόμα κ σε αυτή την περίπτωση δν μου φαίνεται καλή ιδέα να το έχεις ξεχασμένο στο κεφάλι σου όλη μέρα ή να το κρεμάς στο στήθος σου μπροστά από την καρδιά σου. εγώ το βάζω στην τσέπη αλλά εκεί είναι δίπλα από τα @@@.

- τώρα τι να διαλέξεις μετά από όλα αυτά? δν έχω ιδέα Razz εγώ προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ 2 κάρτες sim έχω πάρει ένα κινητό που να έχει θήκη κ για τις 2. συγκεκριμένα είναι της samsung το C6112 με δείκτη sar 0.45 W/kg. άμα σκεφτείς ότι είναι /2 τότε πάει 0,25 ανά sim. (δν ξέρω άμα πάει έτσι αλλά άμα είχα 2 κινητά θα έπρεπε να είχαν 0,25sar το καθένα. οπότε πιστεύω είναι αρκετά καλά.) κ από σήμα μια χαρά δν έχω πρόβλημα. παίζει να είμαι κ καλύτερα από το νόκια που είχα πριν με 0,9 sar. πιο καθαρός ήχος.

-άμα έχεις όρεξη δες τα κινητά των φίλων σου δες ποιος έχει το πιο χαμηλό sar. άμα έχει πολύ χαμηλό δες άμα έχει πρόβλημα στο σήμα αν το συγκρίνεις με άλλα κινητά στην ίδια περιοχή. κ αν είναι οκ πες μας κ μας να ξέρουμε Razz

σε γενικές γραμμές αυτά ξέρω. άμα θυμηθώ τπτ άλλο θα σου πω. άμα ξέρει κ κανείς τπτ άλλο ας μας πει. ή ξέρει κάτι διαφορετικό από αυτά που έχω γράψει. όλα τα παραπάνω είναι πράγματα που έχω ακούσει από διάφορες πηγές.

edit:
ακόμα από το ίδιο τοπικ πιο πάνω

Παράθεση :
Κοίταξε η ακτινοβολία που εκπέμπουν τα κινητά ΔΕΝ είναι ιονίζουσα, αυτό που κάνει είναι να προκαλεί υπερθέρμανση στα κύτταρα που απορροφούν την ενέργεια που εκπέμπεται από τη συσκευή. Όπως καταλαβαίνεις αυτό δρα αθροιστικά και όχι μόνο αυτό: Είναι πολύ καλύτερο να μιλήσω 5 λεπτά τώρα και άλλα 5 λεπτά μετά από μισή ώρα από το να μιλήσω 10 λεπτά συνεχόμενα

αυτό για την ιονίζουσα ακτινοβολία που λέει δν ξέρω αν ισχύει αλλά το γεγονός που λέει ότι είναι καλύτερο να μιλήσω 5λεπτά τώρα κ 5λεπτά μετά από ώρα παρά 10λεπτά συνεχόμενα το έχω ακούσει κ εγώ από πολύ παλιά. ακόμα κ με την ακτινοβολία των παλιών τηλεοράσεων το είχα ακούσει.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την giotis στις 16th Σεπτέμβριος 2010, 9:05 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime16th Σεπτέμβριος 2010, 9:04 am

κατ'αρχάς giotis,να σε συγχαρώ για την εκτεταμένη γνώση στο θέμα

είμαι σίγουρος πως πολλοί λίγοι άνθρωποι επιλέγουν κινητό με τόσο εξειδικευμένα κριτήρια

οι φίλοι μου έχουν i-phones,htc,το κινητο-ρολόι (nokia νμζ) για το εφέ

προσωπικά,αποφάσισα να περιμένω το γενάρη για να πάρω την επιδότηση

είχα επιλέξει το sony ericsson elm το οποίο είναι κατασκευασμένο από ανακυκλωμένα πλαστικά,αδιάβροχο και κοστίζει 179€ με sar 1,29 όμως

θα κοιτάξω τι χαρακτηριστικά έχει και το δικό σου γιατί οι 2 sim με βολεύουν πολύ

για το bluetooth,μερικές φορές αποσυνδέεται ακόμα και μέσα στο αμάξι (βάζω το κινητό στη μέση)

και πάλι μπράβο και ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime17th Σεπτέμβριος 2010, 6:14 pm



πιο πολύ με τρομάζει το πειραιάς-χίος


Έχει επεξεργασθεί από τον/την asteras στις 18th Σεπτέμβριος 2010, 5:09 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime17th Σεπτέμβριος 2010, 7:05 pm

άσε... πρέπει να είναι μεγάλο πακέτο...αλλά αν είναι για αγάπη το καταλαβαίνω! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime17th Σεπτέμβριος 2010, 7:12 pm

giotis έγραψε:

δν μου φαίνεται καλή ιδέα να το έχεις ξεχασμένο στο κεφάλι σου όλη μέρα ή να το κρεμάς στο στήθος σου μπροστά από την καρδιά σου. εγώ το βάζω στην τσέπη αλλά εκεί είναι δίπλα από τα @@@.

χαχαχαχα

υπάρχει και η κωλότσεπη για όταν είσαι όρθιος Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime17th Σεπτέμβριος 2010, 11:56 pm

δν βολεύει. άμα το βάζω εκεί πόσο καιρό του δίνεις? 2μέρες? 3? 4δν νομίζω. θα το ξεχνάω συνέχεια. άσε που οι κωλότσεπες συνήθως είναι πάρα πολύ στενές ή δν υπάρχουν αν είσαι πιο αθλητικά ντυμένος.
θα μπορούσαμε βέβαια να το κάνουμε σαν την συρτή στο ψάρεμα. να το βάλουμε σε μία θήκη κ να το κρεμάσουμε με μία πετονιά από την τσέπη μας να μας ακολουθεί από πίσω....

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 8:23 am

giotis έγραψε:

θα μπορούσαμε βέβαια να το κάνουμε σαν την συρτή στο ψάρεμα. να το βάλουμε σε μία θήκη κ να το κρεμάσουμε με μία πετονιά από την τσέπη μας να μας ακολουθεί από πίσω....
χαχα!!!
εγώ πάντως όταν πάω στη σχολή το έχω στην τσάντα μου σε ένα τσεπάκι και ετσι είναι αρκετά μακρυά.


giotis έγραψε:

Σπόιλερ:

+1000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 8:31 am

ecatodarcus έγραψε:

χαχα!!!
εγώ πάντως όταν πάω στη σχολή το έχω στην τσάντα μου σε ένα τσεπάκι και ετσι είναι αρκετά μακρυά.

γιατί, εσύ τι πρόβλημα έχεις και το βάζεις στην τσάντα? Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 8:44 am

Hala burada;
sen ayrılmak ne zaman;
Ante gitmek!
aptal şişman çocuk
Ust!
Ben Türk iyi konuşamam
haha!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 9:04 am

lol

manahimik at pag-aaral
ako ay nag-iwan sa tatlong oras
maliit na bola ng karne!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 9:06 am

scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 9:07 am

αυτός το ξεκίνησε! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 9:07 am

εξηγήστε μας ρε παιδιά

google translate?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 9:28 am

όχι, απλά αυτός ξέρει τούρκικα και εγώ φιλιππινέζικα... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 9:29 am

α

γι'αυτό δε μου'βγαζε τα δικά σου το google

gdje idete astavas?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 9:32 am

hotzu viyipaih tibeeeeeeahhh

ακουστική απόδωση ρωσικής φράσης από Ναζαρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




trash talk - Σελίδα 41 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: trash talk   trash talk - Σελίδα 41 I_icon_minitime18th Σεπτέμβριος 2010, 9:34 am

πολύγλωσσο forum

ferb,ούτε τα δικά σου τα βγάζει το google translate

σημείωση:να λέτε σε ποια γλώσσσα γράφετε

žar
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
trash talk
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 41 από 42Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Jerry's Trash
» οι 4 γιγαντες του trash στο forum

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Κάψιμοοο!-
Μετάβαση σε: