Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνωμοσίες?

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πιστεύετε τα παρακάτω?
Ναι, εχουν σχέδιο και έρχονται να μας φάνε!
Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_vote_lcap27%Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_vote_rcap
 27% [ 6 ]
Μπα, όλα αυτά είναι βλακείες...
Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_vote_lcap45%Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_vote_rcap
 45% [ 10 ]
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι, δεν το χω ψάξει.
Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_vote_lcap27%Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_vote_rcap
 27% [ 6 ]
Σύνολο Ψήφων : 22
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 5:10 pm

kick_me έγραψε:

Θέλω να ελπίζω πάντως πως εμένα που ασχολούμαι με τα εθνικά θέματα και οποιονδήποτε άλλο θα ονόμαζα προσωπικά εθνιστή, όχι εθνικιστή, δεν μας θεωρείς ναζιστές...

Αγαπητέ νομίζω δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σου
Ειδικά στη Νέα Τάξη Πραγμάτων και τη Θεσσαλονίκη
Θεωρώ τη Μικρά Ασία την Βόρεια Ήπειρο και την Ανατολική Θράκη Ελληνικά εδάφη
Λυπάμαι που στη Μικρασιατική καταστροφή δεν περιοριστήκαμε στα παράλια ως παραδοσιακώς πάτρια εδάφη

Αλλά προτικώ την όρο πατριώτης παρά εθνιστής
και για την Δραγώνα έχω πολλά να σύρω (εμφανίστηκε στην αρχή μετά τον Κίσσινγερ)

Για τον Κίσσιγκερ θα παραδεχτώ όποιον βρει το περίφημο δόγμα του γραμμένο από μη Έλληνα γιατί εγώ δεν το έχω βρει...
Μπορεί να είναι Μασώνος 33ου βαθμού
Αλλά αποκλείεται οποιοσδήποτε να είπε κάτι τέτοιο για την Ελλάδα λες και τη φοβάται

δώστε μου χρόνο να βρώ Links
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 5:12 pm

Η μακεδονία είναι κινέζικη . & -


Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 5:31 pm

[quote="hotdog"]Η μακεδονία είναι κινέζικη . & -


το λές επειδή το μάτι μου είναι λίγο σχιστό???? Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982 Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 5:33 pm

[quote="ecatodarcus"]
hotdog έγραψε:
Η μακεδονία είναι κινέζικη . & -


το λές επειδή το μάτι μου είναι λίγο σχιστό???? Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982 Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982
οχι ... επειδή ο arkara μοιάζει με Κινέζο Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982 Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982 Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982

edit: για την ακρίβεια με Κινέζο στρατηγό του 15ου αιώνα Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982 Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982 Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 919982
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 5:38 pm

Ειδική Γραμματέας του υπουργείου Παιδείας και καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών Θάλεια Δραγώνα

[img]Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Ceb4cf81ceb1ceb3cf8eceb[/img]

Εδώ είναι η επιστολή του Μίκη Θεοδωράκη που θίγει το θέμα με την Δραγώνα
Αξίζει να το διαβάσετε
http://www.ebdomi.com/ellada-kosmos/2052-epistoli-miki-thodoraki-ston-stefano-linaio
Εδώ είναι η απάντηση της Δραγώνας και η ανταπάντηση του Θεοδωράκη
Αυτό δεν το έχω διαβάσει όλο
http://magnitis.blogspot.com/2010/01/blog-post_8269.html

Κίσσινγκερ

http://www.sarantakos.com/language/kissinger.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 7:17 pm

chriszax έγραψε:
1) μιλω για τον οηε σαν θεσμο.
2) αν η γιουγκοσλαβια ηταν εννιαια, θα υπηρχε θεμα???
5) το βυζαντιο ηταν πολυεθνικο. η θεσνικη πολυεθνικη μητροπολη του. η αθηνα ελληνικο χωριο. μη συγκρινεις κατα βουληση.
6) αρα δεχεσαι την υπαρξη τουρκικης μειονοτητας?
7)η δουλεια ειναι πορος.
9) οκ , υπαρχει δικτυο κατανομης χρεους. σε καμια περιπτωση ομως, στην ακρη του δεν ειναι η cia
10)μπλοφες πολεμου δεν ειναι πολιτικη, ειναι στρατιωτικη υποθεση που καμια δουλεια δεν εχει στην ανθρωποτητα, αρα και στα κριτηριο με τα οποια διαλεγουμε πολιτικους.
arkara, οταν δινουμε 10δις και αγοραζουμε εργατοωρες μεγαλυτερης αξιας, το κρατος κερδιζει, δε χανει...

1)Βρε αγορίνα μου, δεν λέω να μην υπάρχουν διεθνείς οργανισμοί, απλά όσοι υπάρχουν δεν λειτουργούν κατά το δέον. προς θεού δεν υποστηρίζω την εθνική απομόνωση, εκεί είναι που μας φάγαν μάλλον.
2)εδώ δεν θυμάμαι από που ξεκινήσαμε και που καταλήξαμε, άστο!
5)Δεν με αφορά πόσοι λαοί συνυπήρξαν στο βυζάντιο ή τη Θεσ/νίκη, δεν κρίνω έτσι την ελληνικότητα , αλλά από το τη γλώσσα,τι συνείδηση, τη θρησκεία, τι πολιτισμό και τι ιστορία είχαν και έχουν.
6)ρε συ μην επαναλαμβανόμαστε,δεν το δέχομαι,υπάρχει ποσοστό του πληθυσμού που πιστεύει στν Αλλάχ,αυτο...δηλαδή είναι τόσο περίεργο το ότι οι Τούρκοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το ομόθρησκο με τους μουσουλμάνους έλληνες και να τους βαπτίσουν τουρκική μειονότητα?
7)Μα μιλούσαμε για την εγκληματικότητα και την ανεργεία και ήθελα να σου πω απλά πως μια αυστηρά ελεγχόμενη μεταναστευτική πολιτική προλαμβάνει το κακό τόσο για τους γηγενείς όσο και για τους αλλοδαπούς που ενδέχεται να απελάσσονται μαζικά κάποια στιγμή(λέμε τώρα...).
9)επιτέλους εδώ συμφωνούμε!
10)Ρε chriszax, μάλλον κατάγεσαι από Σουηδία, δεν εξηγείται αλλιώς!!!Ποια ανθρωπότητα???Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να καταργήσουμε το στρατό, να μην έχουμε σύνορα, να μην εξοπλιζόμαστε για να γλιτώνουμε και φράγκα και να μαζευόμαστε όλοι στην πλατεία συντάγματος και να κάνουμε την πίπα της ειρήνης και της χαράς??????και όποιος αποφασίσει να πάρει τη θεσ/νικη θα του παίρνουμε και μια π.... και θα λέμε πάρτην μωρέ , σάμπως ήταν και ποτέ ελληνική???εδώ οι δικοί μας την βγάζουν πολυεθνική....
συγγνώμη αλλά ΚΑΤ'ΕΜΕ οι απόψεις σου είναι ουτοπικές και άκρως επικίνδυνες αυτή τη στιγμή.Είναι πολύ καλό να υποστηρίζεις τον διεθνισμό, την παγκόσμια ειρήνη και την αδελφοσύνη, αλλά αυτά ούτε τα μοντέλα στις ερωτήσεις των καλλιστείων δεν τα λένε και να τα πιστεύουν.τέλοσπάντων, δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο, δεν ήθελα να σε θίξω , απλά βρίσκω τελείως ανεφάρμοστα και ουτοπικά τα περισσότερα από αυτα που μου είπες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 7:33 pm

1) αρα η σταση σου θα ειναι να βελτιωσουμε τους θεσμους και να μην τους κατηγορουμε με ευφανταστους χαρακτηρισμους.
2)οκ...
5)αυτο λεω ρε παιδι μου,απο το 1000 το 1912 στη θεσνικη υπηρχε καθε γλωσσα, καθε θρησκεια, καθε συνειδηση.
6)οχι ειναι λαθος, αφου οι ανθρωποι θεωρουν τον εαυτο τους τουρκο
7)απελασσονται? απο ποιον? με τι κριτηρια? γιατι?
10) καταγομαι απο την ελλαδα, μιλω για την ανθρωποτητα , πρέπει να καταργήσουμε το στρατό, να μην έχουμε σύνορα να μην εξοπλιζόμαστε για να γλιτώνουμε και φράγκα και να μαζευόμαστε όλοι στην πλατεία συντάγματος και να κάνουμε την πίπα της ειρήνης και της χαράς, οπως τα λες. χωρις συνορα δε θα ερθει κανεις να μας παρει τιποτα.και αν αυτο που θελω ειναι ουτοπια, αυτο που θες ειναι ρεαλισμος-μαζικη δολοφονια, αμεση(πολεμοι) και εμμεση(φτωχεια λογω εξοπλισμων, ανοχη σε πολιτικες δολοφονιες λογω απελασης προσφυγων). συγγνωμη, αλλα θα παραμεινω ουτοπιστης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 8:25 pm

το καλό είναι οτι από τα 10 φθάσαμε στα 5.χεχε
πάντως δεν ξέρω με ποιόν από τους 2 συμφωνώ.
και στους 2 +1!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Ιανουάριος 2010, 10:24 pm

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τέτοια θέματα δεν προσεγγίζονται με τη λογική άσπρου-μαύρου, οπότε είναι λογικό (και ευτυχές) να υπάρχουν σημεία συμφωνίας.

Είναι γεγονός πάντως ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού δέχεται σενάρια σαν αυτά που παρουσιάζει το βίντεο χωρίς ιδιαίτερη σκέψη. Σίγουρα είναι πολύ βολικό για όλους μας να συμφωνήσουμε ότι είμαστε μια μεγάλη οικογένεια, ένα 'έθνος', κατατρεγμένο από όλους τους 'ξένους', οι οποίοι μηχανορραφούν συνεχώς για το κακό μας, την ιστορία μας, τους πόρους μας κτλ. και αυτή η νοοτροπία περνάει από το σχολείο (τουλάχιστον έτσι θυμάμαι εγώ τα μαθήματα ιστορίας - αλήθεια, τι χαμός είχε γίνει για τα βιβλία!).

Πόσα από αυτά όμως είναι αληθινά και βάσιμα? Πόσοι και γιατί προτιμούν να πιστεύουν το 'παραμύθι', όπως λέει και ο Θεωδοράκης στη 2η επιστολή που παρατέθηκε, ρίχνοντας τις ευθύνες στους άλλους ενώ εξακολουθεί η καραμέλα της αναξιοκρατίας, διαφθοράς κτλ. που ακούμε τόσα χρόνια? Γιατί από περασμένα μεγαλεία χορτάσαμε. Πωω, πάλι μελό κατάντησα...

Να δω πόσοι νέοι θα τρέξουν να γλύψουν αύριο σε κάποιο γραφείο, θα καρφώσουν πισώπλατα συμφοιτητή τους για τα περισσότερα λεφτά, θα κλαφτούν στον πατέρα τους, ο οποίος έχει 'μετανάστες' στη δουλειά για κέρδος, ότι δεν βρίσκουν εύκολα δουλειά. Και το χειρότερο είναι ότι θα πιστεύουν ότι έτσι παίζεται το παιχνίδι και καλώς έχει, και θα παίζουν χωρίς ενδοιασμούς. Γιατί αν πεινάς θα τα κάνεις τα παραπάνω, το να τα πιστεύεις όμως είναι άλλη υπόθεση. Δυστυχώς συμφωνώ με το (10) του chriszax... (το δυστυχώς πάει στο ουτοπικό)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:35 am

astavas έγραψε:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κτλ

Δυστυχώς συμφωνώ με το (10) του chriszax... (το δυστυχώς πάει στο ουτοπικό)

+1
Εκτός από τον ουτοπισμό σου

Είμαι κατά του πολέμου και του στρατού κτλ
Αλλά τα σύνορα τα θέλω αλώβητα
Επειδή όμως όταν κάποιος θελήσει να κατακτήσει τη χώρα μας αποκλείεται να αναμετρηθεί μαζί μας στο σκάκι (μακάρι να γινόταν έτσι) και ακόμα και αν ήθελε να αναμετρηθεί στο σκάκι, αν νικούσε, κανείς από μας δε θα καθόταν αμαχητί να βλέπει τους άλλους να σφετερίζονται τα εδάφη μας και τις περιουσίες μας και τους πόρους μας από όπου προέρχονται τα φράγκα μας, θεωρώ το στρατό ως αναγκαία έσχατη λύση.

Όπως όταν κάποιος έρθει και σου ζητήσει κάτι που σου ανήκει δε θα του το δώσεις και ενώ μπορεί να είσαι φιλήσυχος άνθρωπος και να προσπαθείς να τον απομακτύνεις όσο πιο ευγενικά μπορείς, όταν θα πάει να στο αρπάξει θα του δώσεις μια σπρωξιά να φύγει, έτσι και με τον πόλεμο.

Είμαι και εγώ ενάντια στην επεκτατική πολιτική, αλλά όχι στην άμυνα. Και αν χρειαστεί θα πάω στον Έβρο να πεθάνω για να έχει ο arkara το πατρικό του. Γιατί είμαστε Έλληνες. Γιατί αλλιώς θα είμασταν ακόμα Τούρκοι υπήκοοι, μπορεί και Πέρσες. Όπως έλεγε ο Μακρυγιάννης, Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος.
Και ελπίζω αγαπητοί κανείς μας να μην πιστεύει ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ένας Ιμπεριαλιστής. (Οι διάδοχοί του ήταν όντως) (δεν ξέρω γιατί το έγραψα αυτό...)

Πατρίδα και Οικία
είναι το ίδιο πράγμα σε άλλη κλίμακα.
Νόστος είναι μία λέξη αφιερωμένη στη νοσταλγία που νιώθουν οι μετανάστες για την πατρίδα τους (δες λεξικό)

Στο Σύνταγμα καθορίζεται το οικογενειακό άσυλο ως το δικαίωμα κάθε πολίτη να μπορεί να μένει μόνος του, στοιχείο σημαντικό για την καλλιέργεια και την ανάπτυξη του χαρακτήρα του ανθρώπου

O Κωνσταντίνος Καβάφης γράφει ένα ποίημα σχετικά με την ανάγκη αυτή

Όσο μπορείς

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

[1913]


Εδώ μπορείς να διαβάσεις τί ακριβώς λέει το Σύνταγμα για την προστασία της ιδιωτικής ζωής:

[img]Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Img0002ug[/img]

Βιβλίο Η Ευθύνη της Επιλογής μας σελ 129


Στο ίδιο πνεύμα (ακριβώς) κινείται και τη σταθερότητα των συνόρων


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μενελάειον στις 25th Ιανουάριος 2010, 10:00 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:51 am

μενελαειον

1)οταν τα εγραφε αυτ ο καβαφης ηταν πολυ γερος..
δε νμζ να πιστευε τα ιδια στα 20-κατι του..
θα ηταν αρρωστος..

2)ο μακρυγιαννης ειναι ενα ακομα λαμογιο της ελληνικης ιστοριας..
αυτο που ειπε πραγματικα ειναι να προστατευσουν οι ανθρωποι του τα αγαλματα του..

3)τα συνορα εχουν μεταβληθει απειρες φορες απ'την αρχαιοτητα εως τωρα..
και το πιο λαμπρο κομματι της συγχρονης ελληνικης ιστοριας και κοινωνιας προερχεται απο ενα μερος που αυτη τη στιγμη ειναι εκτος συνορων..
τη μικρα ασια και τους προσφυγες μικρασιατες,που εφεραν τον εκει πολιτισμο τους στους ελλαδιτες..

4)τελος,ο μεγαλεξανδρος δεν πηγε εκδρομη μεχρι τα βαθη της ασιας..επεκτατικο πολεμο εκανε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 9:59 am

jeronimo έγραψε:

4)τελος,ο μεγαλεξανδρος δεν πηγε εκδρομη μεχρι τα βαθη της ασιας..επεκτατικο πολεμο εκανε..

Συμφωνώ. Μόλις ξανάνοιξα τον υπολογιστή για να το διορθώσω, αλλά αφού το έγραψες θα το βάλω σε μαύρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 10:11 am

jeronimo έγραψε:

1)οταν τα εγραφε αυτ ο καβαφης ηταν πολυ γερος..
δε νμζ να πιστευε τα ιδια στα 20-κατι του..
θα ηταν αρρωστος..
2)ο μακρυγιαννης ειναι ενα ακομα λαμογιο της ελληνικης ιστοριας..
αυτο που ειπε πραγματικα ειναι να προστατευσουν οι ανθρωποι του τα αγαλματα του..
3)τα συνορα εχουν μεταβληθει απειρες φορες απ'την αρχαιοτητα εως τωρα..
και το πιο λαμπρο κομματι της συγχρονης ελληνικης ιστοριας και κοινωνιας προερχεται απο ενα μερος που αυτη τη στιγμη ειναι εκτος συνορων..
τη μικρα ασια και τους προσφυγες μικρασιατες,που εφεραν τον εκει πολιτισμο τους στους ελλαδιτες..

1) Η αξία της ησυχίας είναι ανεκτίμητη. Το γνώθι σαυτόν μπορεί να πραγματοποιηθεί από κάποιον μόνο στην ησυχία ενώ θα κάθεται να σκέφτεται το πώς ενήργησε όταν βρισκόταν μαζί με άλλους στη φασαρία. Μη λαμβάνεις αυτά που λέω με απόλυτο τρόπο.
2)Ασχολίαστο. Δεν θέλω να κάτσω να το κουβεντιάσω
3)Δες στη δεύτερη σελίδα τί είπα στον kick_me για να καταλάβεις την άποψή μου περί αυτού. Λυπάμαι που αλλάζουν τα σύνορα. Δεν μ' αρέσουν οι επεκτατικοί πόλεμοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 10:24 am

1)η αξια των πραγματικων φιλων ειναι μεγαλυτερη..να σχολιαζετε ολοι μαζι τι εγινε..

2)καταλαβαινω το γιατι το αφηνεις ασχολιαστο..παντως,απ'τον τουρκικο ζυγο δε βγηκαμε λογω του μακρυγιαννη και αλλων τετοιων λαμογιων,αλλα γιατι ετσι το ηθελαν οι μεγαλες δυναμεις..δες τι γινοταν την ιδια περιοδο στην ιταλια..

3)τα συνορα εχουν αλλαξει απειρες φορες..ακομα και η τοποθετηση των ηπειρων στον παγκοσμιο χαρτη εχει αλλαξει απ'την εποχη των δεινοσαυρων..

ο ηροδοτος ειχε πει:
''ομαιμον,ομογλωττον,ομοθρησκον'' και αλλο ενα που δεν το θυμαμαι..

-ομαιμον δεν υπαρχει λογω του οτι το ελληνικο αιμα εχει αναμιχθει στην πορεια των αιωνων..

-ομοθρησκον,επισης,δεν υπαρχει..θες να κανουμε μια ερευνα για τη θρησκεια εδω μεσα?
εσυ εισαι φανατικος (edit:χριστιανος ορθοδοξος),εγω αγνωστικιστης..

-το ομογλωττον ισως μας σωζει και μας χαρακτηριζει ως εθνος,αν και με τις προσμιξεις των greeklish αρχιζει και μπασταρδευεται κι αυτη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 10:35 am

jeronimo έγραψε:
1)
ο ηροδοτος ειχε πει:
''ομαιμον,ομογλωττον,ομοθρησκον'' και αλλο ενα που δεν το θυμαμαι..

.

+Ομότροπον = Οι έχοντες τα ίδια ήθη και έθιμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 10:40 am

-το ομοτροπον το εχουμε επισης..
τις ιδιες γιορτες γιορταζουμε και στα ιδια μερη και με τον ιδιο τροπο γλενταμε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 12:50 pm

Μενελάειον έγραψε:
astavas έγραψε:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κτλ

Δυστυχώς συμφωνώ με το (10) του chriszax... (το δυστυχώς πάει στο ουτοπικό)

+1
Εκτός από τον ουτοπισμό σου

Είμαι κατά του πολέμου και του στρατού κτλ
Αλλά τα σύνορα τα θέλω αλώβητα


To θέμα είναι ότι διατηρώντας σύνορα, δηλαδή διαχωρίζοντας τον εαυτό μας από τους άλλους, κάνουμε αναγκαία και την ύπαρξη στρατού, ξοδεύουμε τεράστια ποσά για εξοπλισμούς κοκ. Γιατί ας πούμε οι Αθηναίοι δεν θα πάρουν τα όπλα να την πέσουν στους Βολιώτες? Γιατί δεν υπάρχει κάτι να διαχωρίζει και συνήθως να φέρνει αντιμέτωπα τα συμφέροντά τους. Δες αυτό σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Αμφιβάλλεις ότι όλα σχεδόν τα περί έθνους, συνέχειας αίματος κτλ χρησιμοποιούνται για να τονώσουν αυτή τη διαφοροποίηση από τους 'ξένους', κάνοντας ουτοπική οποιαδήποτε σχεδόν κουβέντα περί κατάργησης συνόρων? Γιατί στην τελική ποιος κερδίζει απ'όλα αυτά? Σίγουρα όχι εσύ και εγώ. Γιατί όπου και να πάμε για δουλειά το ίδιο θα είναι (ο εργάτης δεν έχει πατρίδα).

Παράθεση :

Όπως όταν κάποιος έρθει και σου ζητήσει κάτι που σου ανήκει δε θα του το δώσεις και ενώ μπορεί να είσαι φιλήσυχος άνθρωπος και να προσπαθείς να τον απομακτύνεις όσο πιο ευγενικά μπορείς, όταν θα πάει να στο αρπάξει θα του δώσεις μια σπρωξιά να φύγει, έτσι και με τον πόλεμο.

Εδώ θίγεις το θέμα ιδιοκτησίας, το οποίο έχει να κανει και με το σύστημα στο οποίο λειτουργούμε (καπιταλισμός) καθώς και με τη 'φύση του ανθρώπου', η οποία όλοι υποστηρίζουν ότι δεν μπορεί να αλλάξει, συνήθως όμως ξεχνούν να πουν πως διαμορφώνεται. Αλλά θα συμφωνήσω ότι με τα σημερινά δεδομένα, τα παραπάνω που λέω είναι σχεδόν απίθανο να ισχύσουν.

Παράθεση :

Στο Σύνταγμα καθορίζεται το οικογενειακό άσυλο ως το δικαίωμα κάθε πολίτη να μπορεί να μένει μόνος του, στοιχείο σημαντικό για την καλλιέργεια και την ανάπτυξη του χαρακτήρα του ανθρώπου.
1) Η αξία της ησυχίας είναι ανεκτίμητη. Το γνώθι σαυτόν μπορεί να πραγματοποιηθεί από κάποιον μόνο στην ησυχία ενώ θα κάθεται να σκέφτεται το πώς ενήργησε όταν βρισκόταν μαζί με άλλους στη φασαρία. Μη λαμβάνεις αυτά που λέω με απόλυτο τρόπο.
+1 σε αυτό. Βέβαια σιγά σιγά και η ελευθερία να κάνεις ό,τι θες στην προσωπική σου ζωή δεν είναι αυτονόητη. Και σε αυτό συμβάλλει και η καθημερινή ανάγκη για επιβίωση. Τι να καλλιεργήσεις ακριβώς μετά από 15 ώρες δουλειάς δηλαδη? Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 1:02 pm

Μάλλον συμφωνώ με όσα λες

astavas έγραψε:
Βέβαια σιγά σιγά και η ελευθερία να κάνεις ό,τι θες στην προσωπική σου ζωή δεν είναι αυτονόητη. Και σε αυτό συμβάλλει και η καθημερινή ανάγκη για επιβίωση. Τι να καλλιεργήσεις ακριβώς μετά από 15 ώρες δουλειάς δηλαδη? Smile

Σε αυτό το τελευταίο όποτε θελήσεις να κλάψεις πες και σε μένα να κλάψουμε παρέα... Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 3:04 pm

astavas έγραψε:


Αμφιβάλλεις ότι όλα σχεδόν τα περί έθνους, συνέχειας αίματος κτλ χρησιμοποιούνται για να τονώσουν αυτή τη διαφοροποίηση από τους 'ξένους', κάνοντας ουτοπική οποιαδήποτε σχεδόν κουβέντα περί κατάργησης συνόρων? Γιατί στην τελική ποιος κερδίζει απ'όλα αυτά? Σίγουρα όχι εσύ και εγώ. Γιατί όπου και να πάμε για δουλειά το ίδιο θα είναι (ο εργάτης δεν έχει πατρίδα).

το ιδιο και ο εργοδοτης, προφανως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 3:06 pm

Μενελάειον έγραψε:

Είμαι και εγώ ενάντια στην επεκτατική πολιτική, αλλά όχι στην άμυνα. Και αν χρειαστεί θα πάω στον Έβρο να πεθάνω για να έχει ο arkara το πατρικό του. Γιατί είμαστε Έλληνες. Γιατί αλλιώς θα είμασταν ακόμα Τούρκοι υπήκοοι, μπορεί και Πέρσες. Όπως έλεγε ο Μακρυγιάννης, Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος.
+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 3:21 pm

Μενελάειον έγραψε:

Είμαι και εγώ ενάντια στην επεκτατική πολιτική, αλλά όχι στην άμυνα. Και αν χρειαστεί θα πάω στον Έβρο να πεθάνω για να έχει ο arkara το πατρικό του. Γιατί είμαστε Έλληνες. Γιατί αλλιώς θα είμασταν ακόμα Τούρκοι υπήκοοι, μπορεί και Πέρσες. Όπως έλεγε ο Μακρυγιάννης, Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος.
ολα αυτα ειναι σχετικα, πχ ο arkara ειναι πιθανοτερο να χασει το πατρικο του αν γινει ο πολεμος στον εβρο, παρα αν δε γινει. απο την αλλη δεν εχω συναισθηματικο δεσμο με την ελλαδα, αρα η ανεξαρτησια της με αφορα τοσο οσο της
έγραψε:
νορβηγιας η της ζιμπαμπουε
.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 3:31 pm

chriszax έγραψε:
δεν εχω συναισθηματικο δεσμο με την ελλαδα, αρα η ανεξαρτησια της με αφορα τοσο οσο της
έγραψε:
νορβηγιας η της ζιμπαμπουε
.

Δεν ξέρεις πόσο περίεργο μου ακούγεται και πόσο δύσκολο μου είναι να καταλάβω τη θέση σου.Neutral

Έχεις την ευγενή καλοσύνη να αναπτύξεις τη θέση αυτή σε λίγο περισσότερες γραμμές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 4:12 pm

σε θεματα κοινωνιας-πολιτικης-οικονομιας, πιστευω οτι ο ανθρωπος πρεπει να μη λειτουργει συναισθηματικα, αλλα λογικα.
δεν βλεπω το λογο να υποστηριζω την ελλαδα μονο επειδη ειναι η ελλαδα, αφου ουτε περιουσιος λαος ειμαστε, ουτε ανωτεροι-σωστοτεροι με οποιαδηποτε αλλη εννοια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 5:27 pm

Κάποιος παραπάνω είπε είμαστε Έλληνες...χρησιμοποιώντας μάλιστα σε κάποιο σημείο και την λέξη φράγκα...

Άλλο πως αυτοαποκαλούμαστε , άλλο πως μας αποκαλούν και άλλο τι πραγματικά είμαστε.Μία σκέψη στο πόσοι έχουν αφήσει το σπέρμα τους στην περιοχή αυτή αρκεί ...Όσο για τον ''μέγα Μακρυγιάννη'' καλύτερα να το αφήσουμε.Τέλος , ο στρατός όπως γνωρίζεις δεν είναι μόνο για άμυνα (και ίσως επίθεση) αλλά για μεγαλύτερο σκοπό.

Θα προσπαθήσω να εξοικειωθώ περισσότερο με το Quote ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωμοσίες?   Συνωμοσίες? - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Ιανουάριος 2010, 6:33 pm

Μενελάειον έγραψε:

Είμαι κατά του πολέμου και του στρατού κτλ
Αλλά τα σύνορα τα θέλω αλώβητα
Επειδή όμως όταν κάποιος θελήσει να κατακτήσει τη χώρα μας αποκλείεται να αναμετρηθεί μαζί μας στο σκάκι (μακάρι να γινόταν έτσι) και ακόμα και αν ήθελε να αναμετρηθεί στο σκάκι, αν νικούσε, κανείς από μας δε θα καθόταν αμαχητί να βλέπει τους άλλους να σφετερίζονται τα εδάφη μας και τις περιουσίες μας και τους πόρους μας από όπου προέρχονται τα φράγκα μας, θεωρώ το στρατό ως αναγκαία έσχατη λύση.

Διάβασε καλά και τα παραπάνω γιατί τα φράγκα πάνε στα 2 posts της αρχής της τρίτητς σελίδας στον αριθμό 10)

Μενελάειον έγραψε:
Είμαι και εγώ ενάντια στην επεκτατική πολιτική, αλλά όχι στην άμυνα. Και αν χρειαστεί θα πάω στον Έβρο να πεθάνω για να έχει ο arkara το πατρικό του. Γιατί είμαστε Έλληνες. Γιατί αλλιώς θα είμασταν ακόμα Τούρκοι υπήκοοι, μπορεί και Πέρσες. Όπως έλεγε ο Μακρυγιάννης, Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος.

Σήμερα είχε μάθημα ο αδερφός μου έκθεση. Και επειδή η καθηγήτρια είναι και καθηγήτρια ιστορίας, έθιξα το θέμα του Μακρυγιάννη. Με την ερώτηση γιατί τον βρίζουν. Διότι εγώ γνωρίζω μόνο τα απομνημονεύματά του και λέω αυτά που λέω.
Η ίδια λοιπόν δεν γνώριζε κάτι εναντίον του, πέρα από το ότι υποστήριζε τους Άγγλους και γι' αυτό τον κατηγορούσαν.

Όποιος αγαπητός συνάδελφος κατέχει ιστορικές πηγές υπαρκτές (διότι πολλά ψέμματα κυκλοφορούν) που αποδεικνύουν κάτι για τον Μακρυγιάννη, τον παρακαλώ σε ένα άλλο θέμα με ονομασία πχ "Ο Μακρυγιάννης" να τις παραθέσει και υπόσχομαι να ενστερνιστώ ό,τι μπορεί να σύρει αποδεδειγμένα. Και ας τον αφήσουμε τουλάχιστον σε αυτό το θέμα, γιατί αν κρίνω από αυτά που γράφει και από τον χαρακτήρα που σκιαγραφείται, (διότι εγώ μόνο αυτά ξέρω όπως είπα και πριν) είναι άξιος άνθρωπος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνωμοσίες?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Κάψιμοοο! :: Αρχείο-
Μετάβαση σε: