Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Νά ένα πρότυπο Έλληνα

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Απρίλιος 2010, 3:38 pm

Δε με νοιάζει αν είναι ηρωας. Πάντως σήμερα δεν είναι πρότυπο και για κάποιους είναι εγκληματίας για αυτό είναι επιζήμιο να αναφερόμαστε σε αυτόν.

Και ναι στον πόλεμο δεν επιτρέπονται όλα. Είναι διεθνής νόμος τώρα πια αυτό. (και στην καταστροφή της Σμυρνης πολεμο είχαμε, να δικαιολογήσουμε τις φρικαλαιότες?)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Απρίλιος 2010, 3:50 pm

εγω σου ξαναλεω εαν δεν ειχε υπηρχε ο καθε κολοκοτρωνης εσυ τωρα θα ησουν τουρκος υποκοος...


δεν δικαολογουνται οι φρικαλαιοτητες αλλα εαν εμαπινε καποιος στο σπιτι σου να σε σκοτωσει τι θα εκανες θα το διαπραγματευοσουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Απρίλιος 2010, 7:02 pm

Μπα. Ριζες μου μάλλον είναι απο τα επτάνησα οπότε αν δεχτούμε ότι η Ιστορία θα είχε εξεκιχτεί με ακριβώς τον ίδιο τρόπο τώρα θα ήμουν Ιταλός και θα έβριζα τον Μπερλουσκόνη

Πάντως δεν θα τον σκότωνα, αυτόν και την οικογένεια του. Δε θα βασάνιζα τους φίλους του θα τους σκότωνα και θα τους έκλεβα ούτε θα βίαζα έκαιγα διαμέλιζα και άλλα χαριτωμένα τους γνωστους του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Απρίλιος 2010, 7:20 pm

συγκινηθηκα λιγο με αυτό το βιντεακι...

πρότυπα για εμενα είναι ο Σολωμός Σολωμού, ο Ευαγόρας Παλλικαρίδης, ο Παύλος Μελάς, και, εκτός από αυτην την δασκάλα, πολλοι άλλοι (θα επρεπε...)

Το να σκοτώσεις σε κάνει κακό, αλλα το να σκοτωθεις για χαρη καποιου αλλου νομιζω σε κανει καλυτερο.
Το χρωστάμε σε πολλούς ανθρώπους, οι οποίοι εδωσαν την ζωη τους, αλλά η γενιά μας δεν ξερει για ποιον λογο το εκαναν. Μαλλον δεν καταλαβαινει.



Επίσης αυτοι οι παπαδες ειχαν γραψει τοσα πολλα βιβλια, που για 370 χρονια περιπου τουρκοκρατίας αντεξε "το α και το ε να ίδιο αναπαριστάται γραφικά όπως εδώ και χιλιάδες χρόνια"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Απρίλιος 2010, 8:02 pm

@rest_in_pieces εχεις απολυτο δικιο,δεν ειπα οτι ειναι ηρωες ολοι που σκοτωνουν ,αλλα νομιζω εχει αξια να αναγνωριζουμε τιμη σ αυτους που ηταν καθε φορα σε καθε ετοιμοι να θυσιαστουν,ανεξαρτητα απο το εαν ειχαν ελλατωματα η οχι.


οσο για τον ευαγορα παλληκαριδη και τον σολωμου σολωμου ,νομιζω περιτευουν τα λογια ,αλλα γιατι πρεπει να ανεχομαστε να θυσιαζονται νεα παιδια για να αναγνωρισουμε την αξια και τον ηρωισμο τους?
επειδη λεμε οτι αμα σκοτωσεις σε κανει κακο?
δηλαδη εαν δεν γαζωναν στις σφαιρες τον σολωμου οι τουρκοι και εμπαιναν μεσα οι υπολοιποι και γινοταν χαμος θα λεγαμε οτι ο σολωμος δεν ειναι ηρωας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime24th Απρίλιος 2010, 8:34 pm

Διαβάζοντας το θέμα ήθελα κι εγώ να ρίξω την άποψη μου.

titanomegistoterastios έγραψε:
γιατι ειναι προτυπο?
γιατι επιμενει οτι η μειονοτητα ειναι μουσουλμανικη? γιατι προκαλει τους τουρκους της περιοχης? η γιατι θεωρει ηρωες τους στρατιωτικους?
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις πως είναι εκεί πάνω τα πράγματα,αλλά αν δεν ξέρεις μην νομίζεις πως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί εγώ από κει πάνω είμαι και ακούω περισσότερα..

alexfun έγραψε:
ΚΑι εγω είμαι υπερίφανος για τον Κινέζικο πολιτισμο. Αρχαιοτατος και πολύ σπουδαίος.
Δεν διαφωνώ για τον κινέζικο πολιτισμό γιατί κι εγώ στον σέβομαι,το ίδιο όμως και τον ελληνικό.
Και μην νομίζεις ότι όποιος πολιτισμός υπήρξε στην αρχαιότητα δεν χαρακτηρίστηκε ποτέ για τις βαρβαρότητες του.


Προσωπικά τώρα,δεν διαφωνώ ότι τα ψέματα πρέπει να σταματήσουν κι ότι ο εθνικισμός δεν είναι και το καλύτερο πράγμα..
Αυτό όμως δεν σημαίνει και το αντίθετο,γιατί μετά από τον εθνικισμό περνάμε στην χαζομάρα.
Έτυχε πρόσφατα να μιλάω με έναν καθηγητή μου από το λύκειο και είχαμε πιάσει μια παρόμοια κουβέντα..

Δηλαδή,

Όντως κρυφά σχολειά δεν υπήρξαν.
Ο Παλαιών Πατρών Γερμανός δεν σήκωσε το λάβαρο του 21' αλλά τότε ήταν στην Πάτρα.
Κι άμα ψάξουμε θα βρούμε κι άλλα..παρ'όλα αυτά οι θρύλοι πολλές φορές μπορεί και να είναι ωφέλιμοι..και το τονίζω,μπορεί.

Στην συνέχεια,σχετικά με τους Βυζαντινούς αυτοκράτορες..σίγουρα ναι,δεν ήταν Έλληνες αλλά το σίγουρο είναι ότι στην Βυζαντινή αυτοκρατορία το ελληνικό στοιχείο ήταν κυρίαρχο,δεδομένου ότι μια από τις τακτικές του Βυζαντίου ήταν η συγχώνευση των ξένων και αλλόθρησκων λαών σε αυτό(βλ. εκχριστιανισμό Σλάβων κ.α.)χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν έντονα επηρεασμένοι από τον ελληνισμό της περιοχής.(για παράδειγμα και την αρχαία Αθήνα οι ξένοι ήταν ελεύθεροι να μείνουν στην πόλη γιατί η Αθήνα ήταν κέντρο πολιτισμού κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να εξελίσσει τον πολιτισμό της και ταυτόχρονα να συγχωνεύει τους ξένους)
Τι θέλω να πω με αυτό:ο οποιοσδήποτε από όποια χώρα και να είναι αν μεγαλώσει/ενστερνιστεί τον πολιτισμό μιας άλλης χώρας είναι σαν είχε γεννηθεί εκεί.(δεν πρέπει ποτέ να υποτιμάμε την δύναμη του πολιτισμού, βλ. υποδούλωση Ελλήνων από Ρωμαίους)

Τέλος,όσα ειπώθηκαν σχετικά με τον Μέγα Αλέξανδρο,Κολοκοτρώνη,και τα συναφή επειδή έχω ακούσει διάφορα περί δολοφόνων και τέτοια..τι λέμε ρε παιδιά;δηλαδή σε έναν πόλεμο θα βάζουμε περιορισμούς;το θέμα είναι να μην γίνει πόλεμος όχι τι θα γίνει στον πόλεμο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 1:35 am

E όχι. Εχει σημασία και τι θα κάνεις στον πόλεμο. Τουλάχιστον σήμερα που αντιλαμβανόμαστε την δικαιωσύνη με έναν α τρόπο δε θεωρούμε ότι στον πόλεμο επιτρέπονται όλα. Το διεθνές δίκαιοι έχει θεσπίσει νόμους για το πώς μπορείς να συμπεριφέρεσαι στους αμάχους στους αιχμαλώτους κτλ.

Αλλά οι θυριωδίες αυτές ήταν ακόμα και για εκείνη την εποχή πολύ άσχημες. Φιλλέληνες απογοητεύτικαν κτλ.
Θα σου πω απλά ότι 2000 χρόνια πιο πριν οι αρχαίοι Σπαρτιάτες ήταν πιο πολιτισμένοι σε αυτόν τομέα και πχ δεν κάρφωσαν τα κεφάλια του εχθρου ή του αρχηγου σε παλούκια για έμβλημα, διότι όπως είπε ο αρχηγός τους ''αυτά τα κάνουν οι βάρβαροι'' (το είχαν κάνει με το κεφάλι του Λεωνίδα).

Μα καλα εσείς που είστε από τέτοιες περιοχές πώς τα λέτε αυτά τα πράματα??? τι μάθατε??
δηλ. καλά έκαναν οι Τούρκοι και έσφαξαν την αδελφη της γιαγιάς του στη προβλήτα? και όλους τους υπόλοιπους? Ή δεν είχαμε πόλεμο τότε? ή αυτοί φταίνε που ξεκίνησε αυτός ο πόλεμος???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 8:25 am

όλοι συμφωνουμε πως ενας πόλεμος είναι ότι χειρότερο. και δεν χρειαζεται να κάνουμε πόλεμο για να γίνουμε ηρωες!

παρακαλάω μόνο, εκεί που είναι ο Σολωμού τωρα, μια και τον ανέφερα, να μην είχε τηλεόραση και είδε τον δεκέμβρη τα επισόδια στο πανεπιστήμιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 9:10 am

ρε σεις οι τουρκοι σκοτωσαν ανανδρα εναν ανθρωπο που κρατουσε μονο το τσιγαρο του ,δεν θελησαν να τον τραυματισουν για να κατεβει απο τον ιστο ,αλλα να τον σκοτωσουν και αυτο ειναι που με εξοργιζει ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ,alexfun ,αυτο σου αρεσει?σ αρεσει δηλαδη να σε σκοτωνει ο αλλος και συ να μην αντιδρας?


εχω γνωρισει τουρκους και ειναι πολλοι καλοι ανθρωποι ,αλλα απεχθανομαι αυτους που τρφουν αναιτια μισος για την ελλαδα


παντως ο σολωμου υπαρχει ακομα, ακομα και στον ταφο θα κετεβαζει τις σημαιες τους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 9:23 am

ο τουρκος,που τον σκοτωσε,αργοτερα κατελαβε καποιο αξιωμα..

κανονες πολεμου υπαρχουν..
η αδερφη της γιαγιας μου,ομως,δεν πολεμουσε..

ειμαι περηφανος που ειμαι ελληνας,με ο,τι αυτο συνεπαγεται..
αν δε μ'αρεσε που ειμαι ελληνας και ηθελα να γινω κατι αλλο,θα γινομουν κατι αλλο..
αν μπορουσα κιολας να μαθω μαντολινο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 10:22 am

Κατ'αρχάς επειδή κι εγώ έχω ρίζες από Μ.Ασία θα προέτρεπα όσους κατάγονται από εκείνα τα μέρη ας ψαχτούν να ρωτήσουν τι και πώς και τα συναφή.Όχι για να καλλιεργηθεί το μίσος μέσα τους,απλώς για να πάρουν μια ιδέα!Και όχι μόνο για τους Τούρκους,αλλά και για κάποια άλλα "φιλαράκια" μας από την Ευρώπη!
Συμφωνώ ότι ο πόλεμος είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε ένα λαό και δυστυχώς η ιστορία το έχει αποδείξει πολλές φορές στην χώρα μας.Και το μίσος για γείτονες χώρες είναι εξίσου επικίνδυνο κι αδιέξοδο για ένα λαό.
Αλλά δεν μπορώ να ακούω τους και καλά "προοδευτικούς" που μηδενίζουν τα πάντα στο βωμό του "υπεράνω" και δεν ξέρω γω τι άλλο.Δεν εννοώ να ορμήσουμε για αντίποινα,απλώς να μάθουμε να τιμάμε και να σεβόμαστε κάποια πρόσωπα και κάποια γεγονότα.Αυτό δε μας καθιστά εθνικιστές!Και είναι τουλάχιστον αστείο που πλέον οποιαδήποτε αναφορά ή εκδήλωση ενδιαφέροντος/αγάπης για την ιστορία του έθνους μας,μας καθιστά αυτόματα εθνικιστές!Από πού κι ως πού όλο αυτό το παραλήρημα στις μέρες μας?Πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια θα μας έχουν κάνει να αισθανόμαστε ντροπή που δηλώνουμε Έλληνες...
Προσωπικά είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας!Όχι γιατί αυτό με κάνει ανώτερο από τους υπόλοιπους,απλώς γιατί μου προσδίδει κάτι διαφορετικό!Κι αυτό ισχύει για κάθε άλλο λαό!

υγ:Επειδή βλέπω ότι γίνεται αναφορά για το 1922 και είναι ένα θέμα γα το οποίο τηρείται γενικά "ομερτά" στην χώρα μας,έχω να πω ότι βαρβαρότητες είχαν συμβεί ΚΑΙ από την πλευρά του ελληνικού στρατού σαφώς!Και πιστεύω ότι εντέλει πληρώσαμε την ματαιοδοξία και την ανικανότητα των τότε στελεχών...με τα γνωστά αποτελέσματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 10:47 am

βρε σεις και γω ριζες (μακρινες ) απο μικρα ασια εχω!!!

βεβαια δεν ξερω εαν υπηρχε καποιος συγγενης εκει...


οι δηθεν προοδευτικοι ειναι αυτοι που σκυβουν το κεφαλι στην δυση ,ενα λαθος που διαπραξαμε και διαπρατουμε συνεχως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 10:53 am

δε νμζ πως ηταν ανικανοτητα των στελεχων..

η διατηρηση της σμυρνης ηταν καταδικασμενη,εξαρχης,λογω της γεωγραφικης της θεσης κι εγινε δυσκολοτερη οταν αρχισε να επιχειρει ο κεμαλ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 12:26 pm

καλα ,αλλα υπηρχε στηριξη ,μην το ξεχνας,απλα εαν δεν μας ειχε πιασει το πατριωτικο μας να φτασουμε ως την αγκυρα ,κανεις δεν ξερει ,ισως σημερα να καναμε μπανακι στα παραλια της Μ.Ασιας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 4:41 pm

Και δημογραφικά δεν θα άντεχε ο Ελληνισμός εκεί πέρα!Αλλά και μόνο δικαιώματα επί του εμπορίου,του τουρισμού κτλ να είχες στα παράλια της Μ.Ασίας δεν σε χάλαγε!Το δυστύχημα δεν είναι ότι χάθηκαν τα εδάφη,αλλά ότι ξεριζώθηκε ο ελληνικός πληθυσμός που ήταν φοβερά δραστήριος τότε στην Τουρκία.
Κατά τη γνώμη μου έφταιγε και η ανικανότητα των στελεχών στη διαχείριση κατά τη διάρκεια τόσο της εκστρατείας όσο και της υποχωρήσεως.Αν και πάνω απ'όλα ευθύνεται το γνωστό σαράκι μας...ο διχασμός!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 5:00 pm

Mιας και μιλάμε για πρότυπα ελλήνων θα βάλω και εγώ 2:

Κατερίνα Γώγου



Νικόλας Άσιμος


συγνώμη για τις επιλογές μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 5:30 pm

ασυγχωρητος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 6:54 pm

mech-eng έγραψε:
ρε σεις οι τουρκοι σκοτωσαν ανανδρα εναν ανθρωπο που κρατουσε μονο το τσιγαρο του ,δεν θελησαν να τον τραυματισουν για να κατεβει απο τον ιστο ,αλλα να τον σκοτωσουν και αυτο ειναι που με εξοργιζει ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ,alexfun ,αυτο σου αρεσει?σ αρεσει δηλαδη να σε σκοτωνει ο αλλος και συ να μην αντιδρας?


εχω γνωρισει τουρκους και ειναι πολλοι καλοι ανθρωποι ,αλλα απεχθανομαι αυτους που τρφουν αναιτια μισος για την ελλαδα


παντως ο σολωμου υπαρχει ακομα, ακομα και στον ταφο θα κετεβαζει τις σημαιες τους!


Καλά. Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Τι σχέση έχουν αυτά που λες με αυτά που λεω?

θα σου πω απλά ότι ο Κεμάλ ήταν μεγαλύτερος ήρωας από τον Κολοκοτρώνη. Πολέμησε για την ελευθερία της χώρας του, έσφαξε λιγότερους και ήταν πιο πολιτισμένος.
Κι εγω τους απεχθάνομαι αυτους όπως απεχθάνομαι και αυτούς που τρέφουν αναίτια μίσος για την Τουρκια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime25th Απρίλιος 2010, 7:02 pm

οκ ρε αλεξ , ο καθενας εχει την αποψη του ,αλλα δεν μπορεις να κρινεις εαν καποιος ειναι ηρωας ή ιστορικο προσωπο αναλογα με το αν σκοτωσε ή δεν σκοτωσε ,αμα πιστευεις οτι οι επαναστασεις μπορουν αν γινονται με πιο κοσμιο τροπο δικαιωμα σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime26th Απρίλιος 2010, 5:26 am

Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι ότι ενώ γνωρίζετε τα πραγματικά γεγονότα τα κρίνετε μερολυπτικα. Αυτό είναι εθνικισμός. Να μη μιλάτε και σκεύτεστε λογικά και να προβάλετε αυτό που σας συμφέρει και σας ωφελει.

Αν είσασταν Τουρκοι και γνωρίζατε ακριβώς αυτα που γνωρίζετε τώρα θα είχατε εντελώς διαφορετικές απόψεις.

Θα λέγατε ο βάρβαρος, ο ληστής ο Κολοκοτρώνης και μεγάλος εθνικός ήρωας Κεμαλ.
Τώρα λέτε τα αντίθετα επειδή τυχαίνει να είστε Έλληνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime26th Απρίλιος 2010, 7:44 am

Alex, εφόσον έχεις διαβάσει φαίνεται και την ιστορία απ' την τουρκική πλευρά, πες μας αν διάβασες κάπου για τον Κεμάλ και π.χ. για τη γενοκτονία των Ποντίων... Είναι ένα απ' τα πολλά κατορθώματα του πολιτισμένου -κατά την άποψή σου πάντα- Μουσταφά Κεμάλ..
Τάγματα εργασίας, στρατόπεδα συγκέντρωσης, 20ωρες εργασία κάθε μέρα...
Κατέλαβε τη Σμύρη και άρχισε να κατασφάζει, να βιάζει γυναίκες, να πυρπολεί, να λεηλατεί...
Όλες αυτές οι ενέργειες έγιναν εις βάρους του απλού λαού κι όχι εις βάρος στρατιωτών...
Τόσο απαίσια πράγματα έκαναν οι Τούρκοι του Κεμάλ που ο Αμερικανός Πρέσβης στη Σμύρνη έγραψε σε βιβλίο του ότι "νιώθω τεράστια ντροπή που ανήκω στο ανθρώπινο γένος"...

Πολιτισμένος ακόμη ο Κεμάλ και μετά από αυτά;;

Πού να πιάσουμε και τη γενοκτονία των Αρμενίων........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime26th Απρίλιος 2010, 9:54 am

Παράθεση :
«Ο πατριωτισμός είναι το οξυγόνο των Ελλήνων» Κωστής Παλαμάς

Συζήτηση του Δημήτρη Νατσιού με τον Κωνσταντίνο Χολέβα στον τηλεοπτικό σταθμό 4Ε με πληροφορίες από ιστορικές πηγές για πτυχές και επίκαιρα ζητήματα και ερωτήματα γύρω από την Επανάσταση του 1821.

  • Υπάρχει ελληνικό έθνος/γένος; Το ζήτημα της ιστορικής συνέχειας του Ελληνισμού.
  • Η παιδεία στα χρόνια της τουρκοκρατίας – κρυφό σχολείο.
  • Η στάση του Γρηγόριου του Ε και της Εκκλησίας έναντι της επαναστάσεως.
  • Τα γεγονότα γύρω από την κήρυξη της επανάστασης -Αγία Λαύρα, Παλαιών Πατρών Γερμανός, 25η Μαρτίου.
  • Υπάρχει κοινωνική διάσταση της εξέγερσης του 1821;
  • Ποια Ελλάδα οραματίστηκαν οι αγωνιστές του 1821;
  • Διδάγματα του 1821 για την σημερινή οικονομική κρίση.

http://istologio.org/?p=1569
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime26th Απρίλιος 2010, 11:37 am

Αν και είμαι fun της ιστορίας δεν πιστεύω σε όλα αυτά. Ούτε σε πατρίδες, ούτε σε θρησκείες και ΣΙΓΟΥΡΑ όχι με την έννοια την σημερινή.

Από τα λίγα που διάβασα θα συμφωνήσω με τον alex στο ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την μεριά που είναι και το τι του έχουν διδάξει/πει(η οικογένεια,το σχολείο,τα μμε,η κοινωνία)..Σίγουρα κανείς δεν ξέρει την πραγματική αλήθεια. Υπάρχουν πολλές εκδοχές για κάθε τι.

π.χ Μια διαφορετική άποψη για την επανάσταση του 21. Δεν έχει σημασία αν είναι αληθινή ή όχι. Παραμένει μια βάσιμη άποψη.


Πάντως δεν νομίζω ο μέσος Έλληνας να έχει να χωρίσει τίποτα με τον μέσο Τούρκο. Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι τις διαφορές τις δημιουργούν οι εξουσίες για δικό τους όφελος.
Και στην σημερινή κατάσταση σίγουρο είναι ότι οι αμερικανοί,γερμανοί και λοιποί τρίβουν τα χεράκια τους με τα όπλα δισεκατομμυρίων που πουλούν(άμα βάλουμε και τις μίζες ξεφεύγει σε αστρονομικά ποσά που το χρέος μοιάζει σαν ένα κακόγουστο αστείο).


Δεν χωνεύω τις διαφορές των ανθρώπων επειδή τυχαίνει και γεννήθηκε κάποιος κάπου..Δεν διαλέξαμε που θα γεννηθούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime26th Απρίλιος 2010, 12:31 pm

hotdog έγραψε:
Αν και είμαι fun της ιστορίας δεν πιστεύω σε όλα αυτά. Ούτε σε πατρίδες, ούτε σε θρησκείες και ΣΙΓΟΥΡΑ όχι με την έννοια την σημερινή.

Από τα λίγα που διάβασα θα συμφωνήσω με τον alex στο ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την μεριά που είναι και το τι του έχουν διδάξει/πει(η οικογένεια,το σχολείο,τα μμε,η κοινωνία)..Σίγουρα κανείς δεν ξέρει την πραγματική αλήθεια. Υπάρχουν πολλές εκδοχές για κάθε τι.

π.χ Μια διαφορετική άποψη για την επανάσταση του 21. Δεν έχει σημασία αν είναι αληθινή ή όχι. Παραμένει μια βάσιμη άποψη.


Πάντως δεν νομίζω ο μέσος Έλληνας να έχει να χωρίσει τίποτα με τον μέσο Τούρκο. Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι τις διαφορές τις δημιουργούν οι εξουσίες για δικό τους όφελος.
Και στην σημερινή κατάσταση σίγουρο είναι ότι οι αμερικανοί,γερμανοί και λοιποί τρίβουν τα χεράκια τους με τα όπλα δισεκατομμυρίων που πουλούν(άμα βάλουμε και τις μίζες ξεφεύγει σε αστρονομικά ποσά που το χρέος μοιάζει σαν ένα κακόγουστο αστείο).


Δεν χωνεύω τις διαφορές των ανθρώπων επειδή τυχαίνει και γεννήθηκε κάποιος κάπου..Δεν διαλέξαμε που θα γεννηθούμε.

Όλοι εσείς είστε αηδιαστικά δημοκρατικοί.Δεν υπάρχουν πολλές πλευρές αλλά υπάρχει μία αλήθια και από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι προπαγάνδες.

Οπότε:

-Η Μακεδονία είναι ελληνική
-Ο κεμάλ ήταν χασάπης
-Η επανάσταση του 21 ήταν ιερή
-Οι Τούρκοι ότι πόλεμο έκαναν τον έκαναν σαν βάρβαροι και για επεκτατικούς σκοπούς μόνο
-κτλ κτλ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νά ένα πρότυπο Έλληνα   Νά ένα πρότυπο Έλληνα - Σελίδα 2 I_icon_minitime26th Απρίλιος 2010, 12:43 pm

+1 στους 2 παραπάνω αηδιαστικούς (και άπλυτους! Very Happy) συναδέλφους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νά ένα πρότυπο Έλληνα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά-
Μετάβαση σε: